Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Три рівня виплат: як отримати високу пенсію в Україні

 • 27 червня 2017 12:02
 • 11653
 • Версія для друку
 •  
Три рівня виплат: як отримати високу пенсію в Україні

У пенсійній системі в Україні є три рівня виплат - солідарний, накопичувальний і добровільний накопичувальний. Повноцінно сьогодні при цьому працює тільки перший рівень. 

Накопичувальна пенсійна система успішно функціонує в ЄС вже десятки років. У Польщі вона з'явилася в 1999-му році, в Швейцарії - ще в 1982 р.

В Україні ж три рівні пенсійної системи (солідарний, накопичувальний і приватні фонди) існують тільки на папері. Як заявляють в Міністерстві соціальної політики, запускати другий рівень пенсійної системи будуть тільки після подолання дефіциту Пенсійного фонду, а на це знадобиться 7-10 років.

Але якщо сподіватися тільки на функціонуючий в реальності солідарний рівень, отримати високі пенсії не вийде. Тому варто поєднувати кілька варіантів.

Зібрати самому і ховати вдома

У тому, щоб збирати гроші без фінустанов, є свої ризики. Для того, щоб їх нівелювати, є сенс зберігати гроші в трьох різних валютах, спостерігати за валютним ринком і постійно "тримати руку на пульсі". За словами експертів, на таке здатні навіть не всі великі інвестиційні компанії, адже не одні гривні знецінюються - євро і долар теж. Плюс такого варіанту в тому, що відкласти можна будь-яку суму, без договорів і незручних умов. Мінуси:

 • гроші повинні працювати, інакше інфляція "з'їсть" їх;
 • інструменти для самостійних інвестицій, таких як фондовий ринок, в Україні не працюють;
 • в середньому українські пенсіонери живуть 18 років. Щоб зібрати на пенсію хоча б в 300 доларів, доведеться назбирати 64 800 доларів. Для цього доведеться 20 років відкладати по 180 доларів на місяць (4680 гривень за поточним курсом).

Відкладати в депозит

Депозитні вклади допомагають накопичувати кошти на три-чотири роки, розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Якщо приватний банк "лопне", Фонд гарантування вкладів (ФГВ) поверне депозит на суму до 200 тисяч гривень, решта - "згорить".

Державні банки на даний момент гарантують повернення 100% вкладу. У Міністерстві фінансів неодноразово заявляли, що присутність держави в банківському секторі потрібно скорочувати, а найбільші банки "Ощад" і "Приват" готувати до приватизації. Якщо банки віддадуть у приватні руки, ФГВ гарантуватиме повернення лише частини депозиту.

Керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій радить відкладати не більшу суму, ніж та, яку гарантує повернути ФГВ. Банківський депозит в такому випадку - найкращий з можливих варіантів зібрати на пенсію. Депозитна ставка при цьому - 16% річних. Такий процес допоможе не тільки компенсувати зростання цін, а й підзаробити. Наприклад, якщо відкладати на депозит 1000 грн, то через 10 років на рахунку виявиться 4411 гривень. А якщо по тисячі відкладати щомісяця, поповнюючи депозитний рахунок за підсумками року, то на пенсію вдасться зібрати за 20-30 років. За словами Лідії Ткаченко, ідеальним варіантом буде, якщо вдасться 40 років відкладати і 20 - витрачати.

Плюс в тому, що коли грошей набереться більше 200 тис., можна розділити їх на дві частини і відправити в два різних банку. Так, навіть за умови їх закриття, повернення суми вкладу буде гарантований.

Мінуси:

 • банківські депозити - скоріше інструмент для короткострокового накопичення;
 • більшість банків укладають договір на 12 місяців;

Брати участь в діяльності приватного пенсійного фонду

Приватні пенсійні фонди в Україні з'явилися тільки в 2003 році, і вони поки не мають права інвестувати в економіку інших країн. Вони повинні частину коштів інвестувати в державні цінні папери, другу частину - в депозити, а решта - в цінні метали та нерухомість.

"Є ризики, що прибутковість від інвестицій фонду виявиться нижче очікуваної прибутковості від депозитів. Пенсійні фонди не мають так багато варіантів інвестування. Є ризик, що прибутковість фонду буде падати. Інструменти з низьким ризиком - державні боргові цінні папери. У них зараз прибутковість 13- 14%, якщо фонд пропонує значно вище, то варто задуматися ", - розповідає Олександр Паращій.

Плюси:

 • можливість довгих інвестицій;
 • захист активів фонду законом: якщо НПФ закривається, всі його активи повинні перенести в інший фонд;

Мінуси:

 • Є ризик того, що прибутковість фонду не компенсує інфляції;

Як вплинути на розмір своєї пенсії

Державна пенсія із солідарної системи залежить від рівня зарплати та стажу. Чим більший стаж, тим вище пенсія. Після пенсійної реформи один рік стажу буде оцінюватися в 1% від умовного заробітку. Наприклад, якщо пропрацювати 40 років, із солідарної системи можна отримувати 40% від свого умовного заробітку щомісячно.

У формулі розрахунку пенсії враховується співвідношення власної зарплати до середньої по країні. Ця цифра множиться на середню за три роки зарплату і коефіцієнт стажу. Якщо офіційна зарплата на рівні мінімальній, навіть за умови 40 років стажу розмір пенсії буде близький до мінімального.

Наприклад, щоб на даний момент отримати пенсію в 4000 гривень, потрібно мати зарплату в 2,2 рази вище середньої по країні і пропрацювати 35 років. Нагадаємо, середня зарплата в Україні - більше 6500 гривень. При стажі в 40 років для пенсії в 4000 гривень потрібно мати зарплату в 1,9 рази вище середньої.

Джерело: Сьогодні

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики