Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Як зростатимуть ціни, зарплати і курс долара в 2016 році

  • 11 січня 2016 13:56
  • 7025
  • Версія для друку
  •  
Як зростатимуть ціни, зарплати і курс долара в 2016 році

Минулий рік для українців виявився непростим: всі товари і послуги в країні тільки дорожчали, і нічого не дешевшало

Про це говорять дані Держслужби статистики, що підрахувала інфляцію за 2015 рік: рік до року вона склала 48,7%. Тобто в середньому життя в нашій країні подорожчало майже в 1,5 рази. Цей рік для нас теж буде непростим, прогнозують експерти і уточнюють: поліпшення варто чекати з 2017-го.

Найбільше українців в минулому році, безумовно, шокувало зростання цін на компослуги – 115% за рік. У тому числі газ – в 4,5 рази, або на 353%! У порівнянні з цими цифрами, інше виглядає вже не так страшно. Хоча статистика сумна: так, продукти за рік зросли в ціні на 44,4%, і розкид по приросту вартості дуже великий (див. інфографіку).

zp zrost

Так, соняшникова олія додала більше 77% (у грошах це 12-13 грн/л), а фрукти – 72%, але в основному за рахунок імпортних: кг бананів подорожчав на 15-16 грн, або вдвічі, а кг українських яблук – всього на 2-3 грн (25-30%). Вітчизняні продукти взагалі дорожчали менше: вершкове масло виросло в ціні всього на 18,6%, молоко на 22,6%, м’ясо – на 33%. З промтоварів найбільше, на 70%, подорожчали автомобілі – так як, за словами президента Украналітцентра Олександра Охріменка, це товар не першої необхідності, а продають їх переважно за валюту. Одяг та взуття, навіть імпортні, додали до вартості 33%, паливо – 34%. У 1,5 рази подорожчали ліки.

“Серед продуктів найбільше подорожчала соняшникова олія, оскільки Україна – головний експортер її в Європу, і ціни прив’язані до євроринку, – пояснює аналітик компанії “Простобанк консалтинг” Іван Нікітченко. Найменше подорожчала молочка, так як це власне виробництво, а проблеми з експортом до Росії (зокрема сирів) призвели до зростання пропозиції на внутрішньому ринку. За промтоварами в лідерах зростання – автомобілі і фармацевтика, адже ціни на них прив’язані до валюти. Ну а зниження цін на нафту на світових ринках (за рік більш ніж удвічі, або до $33 за барель. – Авт.) дозволили паливу подорожчати не так сильно, як виріс курс долара”. Що ж стосується вартості проїзду і комунальних послуг, то, за словами Охріменка, росли вони через вимоги МВФ про поступове приведення тарифів до ринкових.

Обидва експерти впевнені, що офіційний прогноз інфляції в 12%, закладений у бюджет на 2016 рік, буде перевищений. За розрахунками Нікітченка, за рік ціни зростуть майже на 20%, Охріменко ж обіцяє до 25%. “Подорожчання продуктів і промтоварів стримає попит, а паливо може подешевшати через нафту”, – прогнозує Охріменко. При цьому, за його словами, номінальні зарплати, згідно з бюджетом, зростуть приблизно на 20%, але реальні – тільки на 10%, тому українці стануть, на жаль, ще біднішими.

Покращення життя, за його словами, почнеться лише з 2017 р. Нікітченко згоден: за його прогнозами, зі стабілізацією ситуації в економіці в 2016 році зарплати почнуть відігравати девальвацію гривні: “Поступово ми побачимо реальне зростання зарплат, вище інфляції. Але в доларовому еквіваленті зарплати повернуться на рівень 2013 р. не раніше ніж через 4-5 років”. Також Нікітченко очікує, що через проблеми з експортом до Росії і СНД продуктів харчування підвищиться пропозиція на ринку України, поки бізнес наростить експорт в ЄС. Це стримає ціни. Зростання акцизів вже призвело до помітного підвищення цін на алкоголь і сигарети, але через скасування мит трохи подешевшають товари з Європи: авто, електроніка, риба, фрукти.

Що стосується курсу долара, то тут експерти налаштовані оптимістично: при стабільній політичній ситуації гривня також буде стабільною, а отримання траншу МВФ, зниження цін на енергоносії у світі і нарощування експорту в ЄС навіть зміцнять курс. У першому півріччі Нікітченко обіцяє курс 24-25 грн/$ з поступовою тенденцією до підвищення. Охріменко також обіцяє, що вище 30 грн долар не підскочить.

Джерело: Сьогодні

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)