Чи можуть жінки вийти на пенсію у 55 років? Можуть. Законодавство зробило для них такий подарунок. Жінка може цей подарунок прийняти, а може від нього відмовитися – як захоче. Головне, зважити всі «за» і «проти», адже подарунки від держави у нас завжди з сюрпризом. Тобто отримати їх можна лише за певних умов. Головна з них – жінка мусить мати 30 років стажу.

Крім того, щоб скористатися правом виходу на пенсію у 55 років, жінки повинні звільнитися з роботи. А найнеприємніше – погодитися на фінансові втрати, адже розмір їхньої пенсії буде зменшуватися на 0,5% за кожен недопрацьований до встановленого законодавством пенсійного віку місяць. Пояснимо. За законом, якщо жінка народилася в період до 28 лютого 1959 року, її вік виходу на пенсію – 57 років 6 місяців. Виходячи на пенсію в 55 років, жінка недопрацьовує 30 місяців. І за кожен з них вона недоотримає 0,5% . Фактично її пенсія буде зменшена на 15%. У жінок,що народилися з 1 березня по 31 серпня 1959 року і повинні виходити на пенсію у 58 років, пенсія зменшиться на 18%, у народжених з 1 вересня по 31 грудня 1959 року – на 21%, адже їхній офіційний пенсійний вік – 58років і 6 місяців, тобто вони недопрацюють 42 місяці, якщо вийдуть на пенсію у 55 років.

Погодьтеся, 21% – це таки суттєва частина пенсійної виплати. І втрачати її не дуже хочеться. Однак ці втрати припиняються, як тільки жінка досягає пенсійного віку, визначеного законодавством, – Пенсійний фонд перераховує її виплату з огляду на стаж і заробітну плату без усяких зменшень. Жінки легко миряться з тимчасовими фінансовими втратами. Набагато важче їм змиритися з тим, що в період отримання дострокової пенсії не можна працювати. Адже жінки виходять на пенсію для отримання додаткового прибутку за формулою зарплата + виплата. Ця проблема,зазвичай, вирішується просто: оформивши дострокову пенсію, жіночки влаштовуються на неофіційну роботу. Благо, український ринок праці це дозволяє. Говорячи про такий «кримінал», ми абсолютно не хочемо підштовхувати вас до протиправних дій. Просто зазначаємо, що в кожній ситуації можливі варіанти. Обдумуючи достроковий вихід на пенсію, ви повинні їх враховувати.

Якщо жінка обрала для себе варіант «законослухняна громадянка», вона повинні бути готовою до того, що у випадку її офіційного працевлаштування виплата дострокової пенсії припиняється. Якщо жінці забракує чесності повідомити про своє працевлаштування Пенсійний фонд, він все одно дізнається правду завдяки системі персоніфікації, яка фіксує усі доходи працюючих громадян. І незаконно отриману пенсію «штукарці» потрібно буде повернути.

Зате якщо, пропрацювавши певний час, ви захочете знову отримати дострокову пенсію, відсоток, на який зменшено розмір вашої виплати, буде переглянуто з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого вами за період роботи після дострокового виходу на пенсію.

Система, як бачимо, достатньо гнучка. Прийнята наприкінці 2011-го, вона була розрахована на три роки (щоб пом’якшити жінкам підвищення пенсійного віку до 60 років). Нажаль, скористатися нею можна лише до 1 січня 2015 року. Тобто пощастило жінкам 1957-1959 років народження.