Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсія за вислугу років за раніше діючим законодавством

  • 35633
  • Версія для друку
  •  

Пенсія за вислугу років за раніше діючим законодавством призначається працівникам окремих галузей народного господарства відповідно до стаття 54, 55 Закону «Про пенсійне забезпечення».

Пенсії за вислугу років призначаються за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону) у разі досягнення пенсійного віку  та наявності трудового стажу, передбаченого Законом «Про пенсійне забезпечення»  (таття 114 Закону).

Порядок призначення пенсій за вислугу років

Закон «Про пенсійне забезпечення»Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Право на пенсію

Порядок обчислення загального страхового (трудового) стажу

Порядок обчислення стажу за вислугу років

Розмір пенсії

Умови призначення пенсії

УВАГА!
З 11 жовтня 2017 року (дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій") право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".   

 

Категорії осіб, які мали право на пенсію за вислугу років та умови виходу на пенсію за вислугу років

№ п/пКатегорії працівників, які мали/мають право на пенсію за вислугу роківУмови призначенняПідстава
Вік виходу на пенсіюНеобхідний страховий  стаж та стаж вислуги
жінкичоловікижінкичоловіки
1 Працівники льотного і льотно-випробувального складу 50 років[11] не менше 25 років [6] на цих посадах не менше 30 років [6] на цих посадах п. «а» ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
2 Працівники льотного і льотно-випробувального складу, звільнені від льотної роботи за станом здоров’я (через хворобу), мають право на пенсію за вислугу років пропорційно до відпрацьованого часу. (перелік посад, порядок обчислення строків вислуги років, порядок призначення та виплати пенсій льотно-випробному складу затверджено постановою КМУ від 21.07.92 р. № 418) 50 років[11] Не більше ніж на 5 років менше 25 років стажу на цих посадах Не більше ніж на 5 років менше 30 років стажу на цих посадах

3.

Працівники, які здійснюють управління повітряним рухом і мають свідоцтво диспетчера 50 років [7] 50 років Не менше 22,5 років, із них не менше 10 років роботи з безпосереднього управління польотами повітряних суден [8] Не менше 25 років, із них не менше 12,5 років роботи з безпосереднього управління польотами повітряних суден [8] п. «б» ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
Працівники, які здійснюють управління повітряним рухом і мають свідоцтво диспетчера, звільнені від роботи з безпосереднього управління польотами повітряних суден за станом здоров’я (через хворобу), мають право на пенсію за вислугу років пропорційно до відпрацьованого часу. 50 років [7] 50 років Не менше 7,5 років, з безпосереднього управління польотами повітряних суден [8] Не менше 10 років, з безпосереднього управління польотами повітряних суден [8]
Працівники, які здійснюють управління повітряним рухом і мають посвідчення(диспетчери, старші диспетчери, керівники польотів). Порядок обчислення строків вислуги років таким особам затверджено постановою КМУ від 21.07.92 р. № 418. 50 років[11] Не менше 22,5 років [9], із них не менше 10 років роботи з безпосереднього управління польотами повітряних суден [8] Не менше 25 років [9], із них не менше 12,5 років роботи з безпосереднього управління польотами повітряних суден [8]
4 Інженерно-технічний склад – за переліком посад і робіт, що затверджується в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, (перелік затверджений постановою КМУ від 21.07.92 р. № 418) 55 років [1] 55 років Не менше 25 років [2], із них не менше 15 років на зазначених посадах [10] Не менше 30 років [2], із них не менше 20 років на зазначених посадах [10] п. «в» ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
5 Бортпровідники 50 років [7] 55 років Не менше 25 років [2], із них не менше 10 років як бортпровідниця Не менше 30 років [2], із них не менше 15 років як бортпровідник п. «г» ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
6 Робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, – за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначено постановою КМУ (список затверджений постановою КМУ від 12.10.92 р. № 583). 55 років [1] 55 років Не менше 25 років [2], із них не менше 10 років на зазначеній роботі Не менше 30 років [2], із них не менше 12,5 років на зазначеній роботі п. «а» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
Водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих в технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар’єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи
7

Працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайняті на польових    геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних, геофізичних,   гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах.

(при цьому період роботи безпосередньо в польових умовах протягом півроку або понад півроку зараховується за рік роботи, менше півроку – за фактичною тривалістю).

55 років [1] 55 років Не менше 25 років [2], із них не менше 10 років на зазначеній роботі Не менше 30 років [2], із них не менше 12,5 років на зазначеній роботі п. «б» ч. 1 ст. 55 Закону України «про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
8 Робітники, майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, – за списком професій, посад і виробництв, що затверджується у порядку, який визначено постановою КМУ (список затверджений постановою КМУ від 12.10.92 р. № 583). 55 років [1] 55 років Не менше 25 років [2], із них не менше 10 років на зазначеній роботі Не менше 30 років [2], із них не менше 12,5 років на зазначеній роботі п. «в» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
9 Механізатори (докери-механізатори) комплексних  бригад на вантажно-розвантажувальних роботах у портах 55 років [1] 55 років Не менше 25 років [2], із них не менше 15 років на зазначеній роботі Не менше 30 років [2], із них не менше 20 років на зазначеній роботі п. «г» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
10 Плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз’їзних, приміського і внутріміського сполучення). 55 років [1] 55 років Не менше 25 років [2], із них не менше 10 років на зазначеній роботі Не менше 30 років [2], із них не менше 12,5 років на зазначеній роботі п. «д» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
  Працівники окремих видів суден, професій і посад  плавскладу суден морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості – за списком, що затверджується у порядку, який визначено постановою КМУ (список затверджений постановою КМУ від 12.10.92 р. № 583). 55 років[12] При стажі роботи на цих суднах, за цими професіями й посадами не менше 25 років [3]. При стажі роботи на цих суднах, за цими професіями й посадами не менше 30 років [3].
11 Працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за переліком, що затверджується у порядку, який визначено постановою КМУ (перелік  затверджений постановою КМУ від 04.11.93 р. № 909) 55 років[12] За наявності спеціального стажу від 25 до 30 років [4] п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
12 Спортсмени – заслужені майстри спорту, майстри спорту міжнародного класу – члени збірних команд у порядку, який визначено постановою КМУ (порядок затверджений постановою КМУ від 12.10.92 р. № 583) Незалежно від віку Не менше 25 років [5] і знаходження у складі збірних команд України не менше 6 років п. «є» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
13 Артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за переліком, що затверджується у порядку, який визначено постановою КМУ (порядок затверджений постановою КМУ від 12.10.92 р. № 583) 55 років[12] При стажі творчої діяльності від 20 до 35 років [5] п. «ж» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» й п. 2 р. ХV Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

 

[1]

До досягнення встановленого віку право на пенсію мають жінки 1970 р.н. і старші після досягнення ними такого віку:

50 років – народжені до 31.03. 1965 р. включно;

50 років 6 місяців – народжені  з 01.04.1965 р. по 30.09.1965 р.;

51 рік - народжені з 01.10.1965 р.по 31.03.1966 р.;

51 рік 6 місяців - народжені  з 01.04.1966 р. по 30.09.1966 р.;

52 роки - народжені з 01.10.1966 р.по 31.03.1967 р.;

52 роки 6 місяців - народжені  з 01.04.1967 р. по 30.09.1967 р.;

53 роки - народжені з 01.10.1967 р.по 31.03.1968 р.;

53 роки 6 місяців - народжені  з 01.04.1968 р. по 30.09.1968 р.;

54 роки - народжені з 01.10.1968 р.по 31.03.1969 р.;

54 роки 6 місяців - народжені  з 01.04.1969 р. по 30.09.1969 р.;

55 років - народжені з 01.10.1969 р.по 31.03.1970 р.;

 

[2]

За відсутності зазначеного стажу роботи, у період до 01.04.2024 р. пенсію призначають за наявності стажу роботи:

з 01.04.2015 р. по 31.03.2016 р. - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2016 р. по 31.03.2017 р. - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;

з 01.04.2017 р. по 31.03.2018 р. - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;

з 01.04.2018 р. по 31.03.2019 р. - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;

з 01.04.2019 р. по 31.03.2020 р. - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2020 р. по 31.03.2021 р. - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;

з 01.04.2021 р. по 31.03.2022 р. - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2022 р. по 31.03.2023 р. - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;

з 01.04.2023 р. по 31.03.2024 р. - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.

 

[3]

За відсутності зазначеного спецстажу, у період до 01.04.2024 р. пенсію призначають за наявності стажу роботи на цих суднах, за цими професіями та посадами:

з 01.04.2015 р. по 31.03.2016 р. - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2016 р. по 31.03.2017 р. - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;

з 01.04.2017 р. по 31.03.2018 р. - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;

з 01.04.2018 р. по 31.03.2019 р. - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;

з 01.04.2019 р. по 31.03.2020 р. - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2020 р. по 31.03.2021 р. - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;

з 01.04.2021 р. по 31.03.2022 р. - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2022 р. по 31.03.2023 р. - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;

з 01.04.2023 р. по 31.03.2024 р. - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.

За наявності на 01.04.2015 р. спецстажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок, у вказаних осіб залишається право виходу на пенсію за вислугу років при такому стажі роботи.

 

[4]

Необхідний спец стаж:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців;

з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років;

За наявності на 01.04.2015 р. спецстажу за вказаними посадами не менше 25 років у  вказаних осіб залишається право виходу на пенсію за вислугу років за наявного спецстажу.

 

[5]

У зв’язку з підвищенням необхідного стажу не передбачено додаткових умов.

 

[6]

За відсутності зазначеного стажу роботи у період до 01.04.2024 р. пенсію призначають за наявності стажу роботи:

з 01.04.2015 р. по 31.03.2016 р. - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2016 р. по 31.03.2017 р. - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;

з 01.04.2017 р. по 31.03.2018 р. - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;

з 01.04.2018 р. по 31.03.2019 р. - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;

з 01.04.2019 р. по 31.03.2020 р. - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2020 р. по 31.03.2021 р. - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;

з 01.04.2021 р. по 31.03.2022 р. - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2022 р. по 31.03.2023 р. - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;

з 01.04.2023 р. по 31.03.2024 р. - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.

За наявності на 01.04.2015 р. стажу роботи не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок у вказаних осіб залишається право виходу на пенсію за вислугу років при такому стажі роботи.

 

[7]

До досягнення вказаного віку право на пенсію мають жінки 1975 р.н. і старші після досягнення ними такого віку:

45 років – народжені по 31.03.1970 р. включно;

45 років 6 місяців – народжені з 01.04.1970 р. по 30.09.1970 р.;

46 років – народжені з 01.10.1970 р. по 31.03.1971 р.;

46 років 6 місяців - народжені з 01.04.1971 р. по 30.09.1971 р.;

47 років - народжені з 01.10.1971 р. по 31.03.1972 р.;

47 років 6 місяців - народжені з 01.04.1972 р. по 30.09.1972 р.;

48 років - народжені з 01.10.1972 р. по 31.03.1973 р.;

48 років 6 місяців - народжені з 01.04.1973 р. по 30.09.1973 р.;

49 років - народжені з 01.10.1973 р. по 31.03.1974 р.;

49 років 6 місяців - народжені з 01.04.1974 р. по 30.09.1974 р.;

50 років - народжені з 01.10.1974 р. по 31.12.1975 р.

 

[8]

У вислугу років працівникам, які здійснюють управління повітряним рухом, зараховується також робота зазначена у п. «а» ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення»

 

[9]

За відсутності зазначеного спецстажу, у період до 01.04.2024 р. пенсію призначають за наявності спецстажу:

з 01.04.2015 р. по 31.03.2016 р. - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років у жінок;

з 01.04.2016 р. по 31.03.2017 р. - не менше 21 років у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2017 р. по 31.03.2018 р. - не менше 21 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років у жінок;

з 01.04.2018 р. по 31.03.2019 р. - не менше 22 років у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2019 р. по 31.03.2020 р. - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років у жінок;

з 01.04.2020 р. по 31.03.2021 р. - не менше 23 років у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2021 р. по 31.03.2022 р. - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 років у жінок;

з 01.04.2022 р. по 31.03.2023 р. - не менше 24 років у чоловіків і не менше 21 років 6 місяців у жінок;

з 01.04.2023 р. по 31.03.2024 р. - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років у жінок;

з 01.04.2024 р. і після цієї дати  - не менше 25 років у чоловіків і не менше 22 роки 6 місяців у жінок;

За наявності на 01.04.2015 р. спецстажу не менше 20 років у чоловіків і не менше 17,5 років у жінок, у вказаних осіб залишається право виходу на пенсію за вислугу років при такому стажі роботи.

 

[10]

До вислуги років працівникам інженерно-технічного складу зараховують також роботу, зазначену  у п. «а» та п. «б» ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення»

 

[11]

працівники льотного та льотно-випробного складу 1976 року народження і старші, мають право виходу на пенсію у:

45 років - які народилися з 1 січня 1971 року по 30 червня 1971 року;

45 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1971 року по 31 грудня 1971 року;

46 років - які народилися з 1 січня 1972 року по 30 червня 1972 року;

46 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1972 року по 31 грудня 1972 року;

47 років - які народилися з 1 січня 1973 року по 30 червня 1973 року;

47 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1973 року по 31 грудня 1973 року;

48 років - які народилися з 1 січня 1974 року по 30 червня 1974 року;

48 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1974 року по 31 грудня 1974 року;

49 років - які народилися з 1 січня 1975 року по 30 червня 1975 року;

49 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1975 року по 31 грудня 1975 року;

50 років - які народилися з 1 січня 1976 року"

 

[12]

працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів 1971 року народження і старші, мають право виходу на пенсію у:

50 років - які народилися з 1 січня 1966 року по 30 червня 1966 року;

50 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1966 року по 31 грудня 1966 року;

51 рік - які народилися з 1 січня 1967 року по 30 червня 1967 року;

51 рік 6 місяців - які народилися з 1 липня 1967 року по 31 грудня 1967 року;

52 роки - які народилися з 1 січня 1968 року по 30 червня 1968 року;

52 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1968 року по 31 грудня 1968 року;

53 роки - які народилися з 1 січня 1969 року по 30 червня 1969 року;

53 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1969 року;

54 роки - які народилися з 1 січня 1970 року по 30 червня 1970 року;

54 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1970 року;

55 років - які народилися з 1 січня 1971 року";

 

Списки професій та посад, які дають право на призначення пенсій за вислугу років

Нормативний актСписки професій та посад

Постанова КМУ №909 від 04.11.1993р.;
Постанова КМУ №1436 від 26.09.2002р.

Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років

Постанова  КМУ № 583 від 12.10.1992
«Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення».

Список текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років

Список професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років

Список професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років

Список професій і посад плавскладу окремих видів суден морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку

Порядок призначення і виплати пенсій за вислугу років заслуженим майстрам спорту, майстрам спорту міжнародного лассу – членам збірних команд України

Перелік посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку

Список сезонних робіт, зайнятість на яких протягом повного сезону зараховується до стажу для призначення пенсії за рік роботи

Постанова КМУ №418 від 21.07.1992р.

Перелік посад працівників льотного складу,  робота на яких дає право на пенсію за вислугу років

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики