Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Недержавна пенсія в недержавному пенсійному фонді України

  • 12 червня 2014
  • 10323
  • Версія для друку
  •  
Недержавна пенсія в недержавному пенсійному фонді України

Багато громадян, особливо в зрілому віці, враховуючи мізерні суми пенсій, що виплачуються державою, в останні роки все частіше замислюються про альтернативу своєму існуванню при досягненні пенсійного віку і виході на заслужений відпочинок.

Одним з таких варіантів є система недержавного пенсійного забезпечення, передбачена почалася в січні 2004 року в Україну Пенсійної реформою, згідно з якою, як фізичні особи - потенційні пенсіонери в майбутньому, так і юридичні особи-роботодавці, можуть добровільно за рахунок вироблених відрахувань (внесків) формувати базу для подальшого обчислення пенсій.

Ось тільки особливої популярності, незважаючи на велику кількість з'явилися недержавних пенсійних фондів, дана система так і не отримала.
Спробуємо розібратися в першопричинах цього, а також проаналізувати можливі «підводні камені» цього процесу.

Отже, почнемо.

Недержавна пенсія виплачується додатково до державної та незалежно від неї. Наявність і розмір недержавної пенсії ніяк не впливає на розмір державної пенсії, а залежить від розміру пенсійних внесків, періоду накопичення, професійності обслуговування фонду і суми одержаного інвестиційного прибутку.

Захист пенсійних накопичень на майбутню недержавну пенсію залежить від цілого ряду механізмів, ефективність яких досягається їх взаємодією, а саме: чітким поділом повноважень і високими кваліфікаційними вимогами до компаній, які обслуговують недержавний пенсійний фонд, повною прозорістю їх діяльності завдяки впровадженню систем обов'язкової звітності та опублікування інформації про діяльності недержавних пенсійних фондів. Крім того, законодавчі вимоги щодо капіталу таких компаній, а також їх майнової відповідальності теж є досить жорсткими. Діяльність недержавного пенсійного фонду - прозора, вкладники та учасники фонду можуть отримати необхідну інформацію про діяльність фонду, а учасники фонду - також про поточний стан свого пенсійного рахунку.

З метою мінімізації ризиків та захисту пенсійних накопичень активи недержавного пенсійного фонду обов'язково диверсифікуються, тобто розподіляються між різними фінансовими інструментами, що дозволяє зменшити ризики негативного впливу кожного з них на прибутковість і загальний стан пенсійних активів в цілому. Пенсійні активи, що накопичуються в недержавному пенсійному фонді, можуть бути використані виключно для цілей інвестиційної діяльності фонду, виконання зобов'язань фонду перед його учасниками та оплати витрат, пов'язаних з обслуговуванням фонду. Використання пенсійних активів для інших цілей заборонено.

Чинним законодавством заборонено проголошення процедури банкрутства щодо недержавного пенсійного фонду. Існує окрема процедура переведення пенсійних коштів з одного пенсійного установи в іншу, щоб уникнути втрати пенсійних коштів кожного учасника недержавного пенсійного фонду.
Ви укладаєте договір на виплату пенсії на визначений строк, який Ви визначаєте самостійно, але не менше ніж на 10 років, причому пенсійні виплати, як правило, будуть збільшуватися навіть протягом періоду виплат.

Якщо Ви - учасник недержавного пенсійного фонду, який є вкладником фонду на свою користь, то в будь-який момент можете переказати кошти, які є Вашою власністю, в іншого недержавного пенсійного фонду, страхової організації або на банківський пенсійний депозитний рахунок.

Пенсійний вік, після досягнення якого учасник має право на отримання пенсійних виплат, він визначає самостійно. Цей вік може відрізнятися від пенсійного віку, визначеного в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, але не більше, ніж на 10 років, тобто на даний момент в межах: від 50 до 70 років - для чоловіків, від 45 до 65 років - для жінок .

Якщо Ви захочете отримувати довічну пенсію, то укладаєте договір зі страховою компанією і переводите кошти, накопичені в НПФ, в страхову компанію.

Пенсійні кошти успадковуються і виплачуються спадкоємцям одноразово.

Податкове законодавство України звільняє учасників недержавного пенсійного фонду від оподаткування аж до моменту отримання пенсійних виплат. Але і починаючи отримувати пенсію, учасник фонду має можливість отримати деякі податкові пільги, у порівнянні з іншими джерелами доходів. Так, обкладається податком лише 60 відсотків суми виплат пенсії на певний термін, а після досягнення учасником 70-річного віку вони взагалі не будуть обкладатися податком. Не підлягають оподаткуванню виплати пенсії на певний термін і одноразові пенсійні виплати для інвалідів І групи.

Ну і нарешті, ще один нюанс, на наш погляд важливий (принаймні так заявляють практично всі представники недержавних пенсійних фондів рекламують свою діяльність на ринку перед потенційними клієнтами), - можливість віднесення частини сум понесених витрат пов'язаних з внесенням грошових коштів до недержавного пенсійного фонду, до складу податкового кредиту платника податків - фізособи, і на валові витрати юрособи (роботодавця).

За матеріалами: Сервіс фінансового консультанта

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)