Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Українцям обіцяють підняти пенсії на 20%

  • 12 січня 2018
  •   Олександр Панченко, Коновалова Христина
  • 16335
  • Версія для друку
  •  
Українцям обіцяють підняти пенсії на 20%

Нове зростання пенсій українців намічено владою на 2019 рік, причому очікується, що воно буде вищим за інфляцію і стане автоматичним.

Про це заявив заступник міністра соцполітики Микола Шамбір. А вже в цьому році Кабмін обіцяє перерахувати пенсії військовим, враховуючи, що їхні виплати не індексувалися з 2008 року, тобто 10 років, а ціни за ці роки зросли, за офіційними даними Держслужби статистики, майже втричі.

Цивільні

За словами Шамбіра, головним пріоритетом пенсреформи було і залишається збільшення розміру пенсій. При цьому заступник міністра мав на увазі пенсіонерів, які отримують виплати за солідарною системою (із “спільного котла”).

“Створено систему, яка вводить щорічне підвищення пенсій в автоматичному режимі. Підвищення відбуватиметься за єдиними підходами та складе 50% від зростання середньої зарплати плюс 50% від збільшення рівня інфляції. Це дозволить збільшувати розмір пенсій, перекриваючи рівень інфляції і навіть більше. За попередніми розрахунками, в 2019 році таке підвищення складе до 20% розміру пенсій”, – заявив Шамбір.

У 2019-му, за словами прем’єра Володимира Гройсмана, середня пенсія підвищиться на 900 грн. Якби такий перерахунок був в 2017 році, то середній пенсіонер отримав би додатково до пенсії приблизно 550 грн, бо середня пенсія після осучаснення склала 2446 грн, а інфляція – понад 14%. Звичайно, тим, у кого пенсія мінімальна (+1453 грн), додали б всього близько 300 грн, а тим, у кого вона – максимальна (10 940 грн на 2017 рік), збільшення склало б понад 2000 грн.

Нагадаємо: після пенсреформи в жовтні 2017 року збільшилися пенсії у 10,2 млн пенсіонерів, або у 90% від їх загальної кількості. У грошах середнє підвищення склало 561 грн, але у 40% пенсіонерів, які мали невеликі зарплати, надбавка виявилася меншою за 200 грн. Також в грудні 2017 року міністр соцполітики Андрій Рева пообіцяв, що в 2018-му влада додатково підвищать пенсії тим, у кого були маленькі заробітки, і при цьому великий стаж роботи – 40 років і більше. Але поки що, схоже, це питання відклали.

Військові

А от людям в погонах – військовослужбовцям ЗСУ, співробітникам МВС, СБУ та іншим силовикам Кабмін обіцяє підняти пенсії, починаючи з січня цього року. Про це заявив віце-прем’єр Павло Розенко.

Як роз’яснив Розенко, Кабмін ще 13 грудня розробив законопроект, за яким силовикам додадуть грошей з цієї дати, незалежно від того, коли Рада за нього проголосує.

“Законопроект про впорядкування пенсій військовослужбовців спрямовано в РНБО, після чого він буде представлений у Верховній Раді. В ньому уряд пропонує, щоб осучаснення пенсій військовим пенсіонерам було з 1 січня 2018 року”, – зазначив Розенко.

Поки що РНБО документ не розглянула, і коли розгляне – невідомо. За розрахунками фахівців Мінсоцполітики, середнє підвищення пенсій силовикам складе 1500 грн, або 62% від їхньої нинішньої середньої пенсії (2420 грн), яка тепер навіть нижча, ніж у цивільних. Воно стосуватиметься майже 550 тис. військових пенсіонерів.

Експерти

Те, що питання перерахунку пенсій силовикам назріло давно, визнають і експерти.

“Сподіваюся, що ця проблема вирішиться найближчим часом, бо зараз пенсії багатьох офіцерів становлять менше ніж 2500 грн, – сказав екс-заступник голови Пенсфонду Віктор Колбун. – А ось озвучувати якісь конкретні цифри, наскільки збільшиться пенсія цивільним пенсіонерам з 2019 року, вважаю не зовсім коректним, оскільки не зрозуміло ані наскільки зростуть зарплати, ані якою в 2018 році буде інфляція. Можливо, це оціночні розрахунки Мінсоцполітики, бо при низькій інфляції 20-процентного зростання бюджет Пенсфонду не витримає”.

За словами Колбуна, в законі про пенсреформу, який набрав чинності в жовтні 2017 р., прописаний тільки механізм безумовної індексації пенсій: щорічно вони зростають на 50% зростання зарплати плюс на 50% інфляції, і міняти його навряд чи варто.

Економісти: буде зростання цін

Думки економістів з приводу того, чи витримає країна нове зростання пенсій, розходяться.

“Це буде лише в 2019 році, на той час зростуть мінімальні зарплати, які серйозно наповнять бюджет Пенсфонду”, – аналізує економіст Іван Нікітченко. – Нагадаю, в цьому році мінзарплата вже 3723 грн (+523 грн), а влада розраховує підняти її в першому півріччі до 4100 грн. Також з 1 липня і з 1 грудня підвищиться прожитковий мінімум для непрацездатних відповідно до 1435 і 1497 грн, що автоматично підніме мінпенсії (зараз 1453 грн). Звичайно, зростання мінімальної зарплати і соцстандартів прискорить інфляцію, навряд чи вона буде 7,3%, як заплановано держбюджетом на 2018 рік, мінімум 10%”.

А ось Олександр Охріменко стверджує, що додаткових надходжень до ПФ виявиться замало.

“Пенсії підвищать, але, за нашими розрахунками, це відбудеться не тільки через зростання економіки, але і за рахунок зростання внутрішнього держборгу, – упевнений Охріменко. – Механізм відомий: Мінфін випускає держоблігації внутрішньої позики, держбанки їх викуповують і продають Нацбанку. Це прихована емісія, яка подвоїть зростання цін, як було в 2017 році”.

Джерело: Сьогодні

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики