Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Медична реформа: всі головні нововведення

  • 25 жовтня 2017
  •   Олексій Мельниченко
  • 5704
  • Версія для друку
  •  
Медична реформа: всі головні нововведення

19 жовтня Верховна Рада прийняла закон «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і ліків» авторства Уляни Супрун, завдяки чому фактично була запущена медична реформа. Законопроект підтримали 240 народних обранців

«Вже з наступного року у пацієнтів і лікарів будуть абсолютно нові відносини з системою охорони здоров’я. Ми нарешті зможемо повернути гідність лікарям і пацієнтам у системі охорони здоров’я. Це лише перший, але вирішальний крок у великих системних перетвореннях. Ми разом стояли на Майдані за зміни, тепер ми продовжуємо їх впроваджувати завдяки реальним реформам! Це наше з вами продовження Революції Гідності в українській медицині!», – прокоментувала ухвалення закону в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці в Facebook.

Також вона попросила парламент підтримати ще два законопроекти, які стосуються медичної реформи. Перший з них – це законопроект 6604, що передбачає зміни в Бюджетному кодексі, другий – президентський законопроект 7117, який запускає реформу сільської медицини. У підсумку Верховна Рада прийняла за основу обидва зазначені документи.

Ключові зміни, що передбачені реформою

Тепер всі медичні послуги будуть розділені на платні і безкоштовні. У законопроекті є ще такий варіант, як співоплата, який спочатку прибрали з документа, але потім знову повернули в ході внесення правок.

Крім того, медична реформа передбачає низку інших важливих змін:

- скасування прив’язки до місця реєстрації пацієнтів;
- створення Національної служби здоров’я України;
- застосування гарантованого пакету (чіткого обсягу зобов’язань держави щодо медичних послуг і ліків);
- оплата за послуги та договірні відносини з медичними установами;
- створення системи e-Health, яка буде визначати, скільки і якій лікарні держава доплатить за надання послуг пацієнтові.
- незалежність замовників медичних послуг від їх постачальників.

Медичну реформу будуть впроваджувати в кілька етапів. Перший розпочнеться 1 січня наступного року. Він торкнеться первинної ланки медицини: пацієнти підпишуть декларації з сімейними лікарями для надання медичних послуг.

У період з 2018-го по 2019 рік програма медичних гарантій поступово буде поширюватися на другий і третій рівні. Спочатку її випробують на пілотних проектах в окремих лікарнях і населених пунктах.

Повноцінно медична реформа запрацює в 2020 році. До цього моменту медичні заклади, які не перейдуть на нову систему фінансування, зможуть розраховувати на субвенції з державного і місцевих бюджетів.

Хто і з яких джерел буде оплачувати медичні послуги

У рамках реформи Міністерство охорони здоров’я визначить вартість усіх медичних послуг у лікарні. Передбачається, що по всій території України діятиме єдиний тариф. Держава заплатить за низку послуг за принципом, який в уряді назвали «гроші ходять за пацієнтом». Виходячи з цього, дохід лікарів залежатиме від того, скільки пацієнтів прийдуть до них в лікарню.

Закон про медичну реформу вводить таке поняття, як державна програма медобслуговування. Так називають пакет послуг і ліків, вартість яких оплачена з державного бюджету. Цю програму щороку буде переглядати Міністерство охорони здоров’я і затверджувати парламент в процесі розгляду держбюджету.

Згідно із законом, держава бере на себе зобов’язання з оплати таких послуг:

- екстрена медична допомога;

- первинна допомога (лікування у терапевта, сімейного лікаря та педіатра);

- медична допомога дітям до 16 років;

- допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;

- медична реабілітація;

- спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога;

- паліативна медична допомога.

Втім, за багато послуг пацієнтам доведеться платити зі своєї кишені. Щороку Міністерство охорони здоров’я буде звітувати, на які послуги у нього є гроші, а на які ні. За все, що не ввійде у гарантований пакет, пацієнти будуть платити самі. Однак закон передбачає, що кількість платних послуг не повинна перевищувати 20% від загальної кількості послуг в лікарні.

У Міністерстві охорони здоров’я обіцяють, що такі послуги, як аналіз крові (загальний, на глюкозу і холестерин), аналіз сечі і швидкі тести на ВІЛ, сифіліс, вірусний гепатит в рамках первинної медицини залишаться безкоштовними.

Повністю платною для пацієнтів буде вся вузькоспеціалізована медицина: травматологія, кардіохірургія, нейрохірургія і так далі.

Щоб отримувати безкоштовні послуги в рамках програми медичних гарантій, пацієнтам потрібно буде підписати з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром «декларацію про вибір лікаря». Фактично вона є договором про надання медичних послуг.

Місце реєстрації пацієнта більше не буде грати ролі в процесі вибору лікаря. Лікарі не зможуть відмовитися від декларації через наявність у пацієнта певних хронічних захворювань, вік, стать, матеріальне становище або соціальний статус. Направлення на безкоштовне надання медпослуг на вторинному або третинному рівні пацієнту зможе видати лише лікар, який підписав з ним декларацію.

Пацієнти будуть зобов’язані проходити профілактичні медичні огляди в порядку, встановленому МОЗ, виконувати приписи лікарів та дотримуватися правил внутрішнього розпорядку лікарень.

Що зміниться для лікарів та пацієнтів

Головні зміни для медиків торкнуться рівня оплати їхньої праці. З 1 січня держава буде платити терапевтам, сімейним лікарям і педіатрам зарплату, виходячи з кількості підписаних ними договорів на надання медичних послуг. У 2018 році лікарі будуть платити 370 грн за одного пацієнта на рік, до 2019-го – 450 грн. Прийом дітей і пенсіонерів буде оплачуватися дорожче. Один лікар зможе підписати декларації з 2000 пацієнтами.

В договорі будуть чітко прописані обсяги безкоштовних медичних послуг і ліків, права та обов’язки сторін. Пацієнти зможуть вибрати будь-якого лікаря в лікарні і підписати договір з приватним терапевтом.

Слід відзначити, що гроші за пацієнтів не підуть безпосередньо в руки лікаря. Їх отримає лікарня, і розподіляти кошти буде головний лікар. Очікується, що завдяки впровадженню медреформи зарплата лікарів складе в наступному році від 18,4 тис. грн на місяць.

Після запровадження медичної реформи бригада швидкої допомоги буде включати тільки парамедиків. Уляна Супрун раніше говорила, що на парамедиків перевчать фельдшерів, працюючих у бригадах швидкої. У МОЗ кажуть, що єдине, чим вони будуть відрізнятися від нинішніх бригад швидкої допомоги, стане скорочений рівень підготовки. В майбутньому планується готувати парамедиків з нуля за три роки.

Крім того, медична реформа передбачає введення електронної системи охорони здоров’я. Тепер медичні карти українців будуть електронними, а до лікаря можна буде записатися в онлайн-режимі. Першими до цієї програми приєднаються лікарні, обладнані інтернетом і комп’ютерами. Далі очікується, що система почне працювати по всій країні.

Міністерство охорони здоров’я вже представило демонстраційну версію електронної системи ehealth-ukraine.org. За її допомогою медичні установи будуть звітувати про виконану роботу Національній службі здоров’я, після чого новий орган прийме рішення про оплату їхніх послуг з державного бюджету.

Верховна Рада також підтримала президентський законопроект про поліпшення якості медичних послуг в сільській місцевості. Тепер уряд буде передбачати виділення з держбюджету коштів на забезпечення сільських лікарень обладнанням і транспортом для обслуговування мешканців.

Також Кабмін зобов’язаний забезпечити сільські медзаклади комп’ютерами та телекомунікаційними технологіями, щоб лікарі могли надавати онлайн-консультації. Сільські лікарні планують обладнати портативними діагностичними засобами для збирання і передачі даних про стан здоров’я пацієнтів, а також міні-лабораторіями.

Діагноз сільським пацієнтам можна буде поставити за допомогою телемедицини. Вона включає в себе надання консультацій мешканцям віддалених сіл по інтернету, а також встановлення діагнозів лікарнями на підставі отриманих у сільських амбулаторіях даних. Інформацію про пацієнтів за допомогою спеціальних програм будуть передавати до спеціалізованого лікаря, який знаходиться в іншому місті.

У світі такий спосіб надання медичних послуг існує давно, але в Україні телеконсультації перебувають на зародковому етапі. Крім того, жителів сільської місцевості будуть консультувати по телефону і через відеозв’язок.

Джерело: Hyser

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики