Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Умови виходу на пенсію для українців після реформи

  • 14 серпня 2017
  •   Сьогодні
  • 22220
  • Версія для друку
  •  
Умови виходу на пенсію для українців після реформи

Цієї осені в Україні в другому читанні розглянуть урядовий проект пенсійної реформи. Зокрема, буде введено цілий ряд нововведень як для діючих, так і для майбутніх пенсіонерів

Буде введено "осучаснення" (5,6 мільйона пенсій перерахують, в результаті вони виростуть від 200 до понад  1000 гривень), але посилюються правила розрахунку стажу.

Буде запроваджено так званий "ефективний пенсійний вік" - частина українців вийде на пенсію в 63 або 65 років. Ось відповіді на основні питання.

 

Якщо у мене немає 35 років стажу, я взагалі не отримаю пенсію?

Щоб заробити пенсію, можна мати від 15 років стажу. Але українці з 15 роками стажу виходять на пенсію в 60 років, а в 2028-му, якщо реформу приймуть, будуть виходити на заслужений відпочинок в 65 років.

Мінімальна вимога для отримання пенсії в 65 років не змінюється, її закріпили на рівні 15 років. А ось вимоги для пенсії в 63 і 60 років будуть рости на 10 років, збільшуючись з кожним роком на 12 місяців. Так, в наступному році в 60 років отримати свою пенсію зможуть українці з 25 роками стажу, а до 2028-го потрібно відпрацювати як мінімум 35 років.

stag

 

Кажуть, що стаж дозволить заробити тільки на мінімальну пенсію. Це так?

Ні, розмір пенсії буде визначатися індивідуально, і вираховуватись за формулою. При цьому в законі вже зараз є норма - розмір пенсії за віком не може бути нижчим за прожитковий мінімум для непрацездатного. Саме цю суму (зараз 1312 гривень) і називають мінімальною пенсією. Якщо виявиться, що розмір пенсії, обчисленою за формулою, нижче 1312 гривень, за рахунок Пенсійного фонду її "дотягнуть" до мінімалки.

Пенсія обчислюється за формулою: середня зарплата за три минулі роки помножити на співвідношення власної зарплати до середньої по країні помножити на стаж і на 1,35% зараз або 1% після реформи.

Але люди, які мають стаж менше 15 років взагалі не будуть отримувати пенсію, а якщо не встигнуть заробити необхідний стаж, пенсія просто буде надана пізніше.

Через п'ять років "вчасно" на заслужений відпочинок вийдуть українці з 30 роками стажу. Якщо на той час у пенсіонера буде тільки 25 років стажу, пенсію можна буде отримати тільки в 63 роки.

 

Якщо я можу вийти на пенсію в 65 років, а очікувана тривалість життя в Україні всього 72 роки, виходить, я буду на пенсії всього сім років?

Дійсно, за останніми даними ВООЗ очікувана тривалість життя в Україні (і чоловіка і жінки) - 72 роки. При цьому жінки в середньому живуть на п'ять-сім років довше за чоловіків. Однак до пенсійної системи ці цифри не мають ніякого відношення.

Справа в тому, що очікувана тривалість життя враховує смертність в будь-якому віці, в тому числі в ранньому дитинстві. Щоб приблизно розуміти, скільки українці живуть на пенсії, потрібно використовувати дані про тривалість життя після 60 років. Так ось, українці, які доживають до пенсійного віку (60 років), в середньому живуть ще 18 років.

В українця, який вийшов на пенсію в 65, є всі шанси прожити на заслуженому відпочинку в середньому 13 років. У порівнянні з країнами західної Європи, це небагато. Однак, як кажуть демографи, біологічно українці нічим не відрізняються від німців чи французів. Якщо займатися фізкультурою, вчасно проходити медичні огляди і правильно харчуватися, на пенсії можна прожити не 18, а 30 років.

І вбивають українців в першу чергу не військові дії на Донбасі і шкідливі умова праці, а недбале ставлення до свого здоров'я. За статистикою, чоловік в країні ЄС в середньому проживе на 13 років довше українця.

А ті, у кого немає і 15 років стажу, повинні працювати все життя?

Замість пенсії таким українцям покладена соціальна допомога від держави. Зараз приблизно 100 тисяч українців пенсійного віку пенсію не отримують. Правда, відповідно до закону "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію", розмір такої допомоги - всього 30% від прожиткового мінімуму для непрацездатних.

Як розповіла експерт в сфері пенсійного забезпечення, кандидат економічних наук Лідія Ткаченко, якщо загальний дохід українця старше 60 років менше мінімальної пенсії, він має право звернутися до органів соціального захисту та крім соціальної допомоги отримати доплату до рівня прожиткового мінімуму.

 

А який стаж враховуватимуть? Навчання у ВНЗ теж враховується?

Йдеться тільки про страховий стаж, тобто про період, коли українці працювали і сплачували внески до Пенсійного фонду. Навчання в університеті не вважається за стаж ще з 2004 року. Також до страхового стажу не відноситься декрет, служба в армії.

Таким чином, українець після закінчення навчального закладу повинен працювати практично безперервно. Експерти впевнені: вимога в 35 років стажу цілком відповідає міжнародній практиці. Максимальна вимога в країнах ЄС - 40 років

Джерело: Сьогодні

 

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики