Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Медреформа на вимогу. Що залишилося у двох законопроектах після внесення змін

  • 12 червня 2017
  •   Олександр Голубов
  • 1591
  • Версія для друку
  •  
Медреформа на вимогу. Що залишилося у двох законопроектах після внесення змін

У середу, 7 червня, народні депутати включили в порядок денний сесії два законопроекти, що стосуються медичної реформи. За це проголосували 247 парламентарів із 373 зареєстрованих. Як заявив спікер Верховної Ради Андрій Парубій, очікується, що найближчим часом законопроекти розглянуть у профільних комітетах. Він також не виключає, що до кінця тижня депутати голосуватимуть за них.

Ухвалення цих законопроектів, принаймні в першому читанні, прогнозує й заступник президентської фракції Сергій Березенко. Спілкуючись із журналістами, той заявив, що законопроекти, наймовірніше, встигнуть ухвалити у першому читанні вже найближчими днями.

Менше місяця тому доля медичної реформи виглядала не так райдужно. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) представило пакет із чотирьох законопроектів ще 15 березня, вимагаючи від парламенту ухвалити їх до середини травня. Однак 18 травня у Верховній Раді забракло голосів навіть для включення документів до порядку денного. Після цього робоча група із 22 депутатів доопрацювала їх, об’єднавши в два законопроекти, представлені минулої п’ятниці на засіданні Національної ради реформ.

Одночасно у соцмережах розпочався флешмоб під хештегом “#вимагаю_медреформу”. Численні користувачі соцмереж розповідали про свій негативний досвід щодо української медицини та вимагали від депутатів ухвалити відповідні зміни до законодавства. Крім того, у низці українських міст відбулися демонстрації на підтримку законопроектів МОЗ.

Тож наскільки сильно депутатські правки змінили попередню редакцію медичної реформи, та чи має вона шанс пройти в парламенті з другої спроби?

“Червоних ліній” не перетинали

За словами Сергія Березенка, законопроекти зазнали змін приблизно на 50-60 відсотків, але їхні принципи відповідають попередній редакції реформи. У розмові з DW заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк запевнив, що запропоновані депутатами правки не переходили тих “червоних ліній”, які б змінили саму суть реформи. “Ми були налаштовані досить кооперативно, але й нардепи також ставилися з розумінням, тому ми змогли врахувати їхні зауваження там, де це не порушувало цілісність моделі реформи”, – пояснив урядовець.

Відсутність принципових розбіжностей із попереднім варіантом, презентованим міністерством, підтверджують і експерти. Один з них – Олександр Ябчанка – експерт з реформи системи охорони здоров’я Реанімаційного пакету реформ. Він запевняє, що нова редакція цілком відповідає духу реформи фінансування медичної галузі, яку ще два тижні тому народні депутати відмовились внести до порядку денного сесії Ради.

За словами Ябчанки, як і раніше, головними стовпами медичної реформи залишаються низка принципів. Серед них – гарантування державою певного пакета медичних послуг. Ці послуги держава почне закуповувати й не буде утримувати медичні заклади. Також зберігається ідея того, що гроші йдуть за паціентом. “Пацієнт визначає, де саме він отримуватиме медичні послуги”, – каже експерт.

Із цим погоджується й директорка програмної ініціативи “Громадське здоров’я” фонду “Відродження” Вікторія Тимошевська. За її словами, той факт, що замість чотирьох документів реформу виписали в двох законопроектах, не означає, що її “стиснули”. Просто попередній пакет документів фактично розбили на дві групи, запевняє експертка. Перша з цих груп запроваджує фундаментальні положення та поняття нової реформи, а друга уможливлює необхідні для реалізації реформи правки до бюджетного кодексу.

Водночас медична реформа досі має низку опонентів. Заступник комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Олег Мусій називає презентації представників МОЗ “окозамилювальними”.

Великі сподівання

Як у МОЗі, так і в експертних колах досить оптимістично оцінюють шанси ухвалення медичної реформи депутатами. “Вона, ця підтримка, є. Це і голоси коаліції “Блоку Петра Порошенка” та “Народного фронту”, “Самопомочі”, багато голосів по інших фракціях”, – запевняє заступник міністра Ковтонюк. Спротив комітету з питань охорони здоров’я його не лякає. Для цих двох законопроектів профільними є комітет соціальної політики та бюджетний комітет відповідно, каже Ковтонюк. Таким чином заблокувати винесення законопроектів на голосування в комітеті з питань охорони здоров’я не зможуть.

Про високі шанси ухвалення реформи говорить і Ябчанка. За словами експерта, у процесі обговорення змін до законодавства їх підтримали ключові учасники процесу. Серед цих учасників експерт згадує й президента Петра Порошенка. На користь медичній реформі у редакції МОЗ грає й проведена командою міністерства кампанія популяризації реформи в регіонах країни. Упродовж останніх двох місяців представники МОЗ щотижня відвідували українські міста. Мета – поспілкуватися із медиками, менеджментом медичних установ, представниками пацієнтських організацій та місцевого самоврядування та обговорити основні положення реформи. Вони прагнули отримати зворотній зв’язок від усіх зацікавлених сторін, додає експерт.

Усі соціологічні дослідження вказують на те, що медична реформа належить до трьох найбільш сподіваних українцями реформ, розповідає Вікторія Тимошевська. “Проголосувати проти буде кроком до політичного самогубства, адже усі медіа потім покажуть це”, – розмірковує експертка. Утім, вона закликає пильнувати за змінами, які можуть з’явитися у тексті документів під час розгляду в парламенті. Спроби зробити відповідні правки обов’язково будуть, упевнена Тимошевська.

Джерело: DW

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики