Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсійні накопичення нагородять податками

  • 08 червня 2017
  •   Вікторія Руденко
  • 5687
  • Версія для друку
  •  
Пенсійні накопичення нагородять податками

Мінфін намагається вирішити проблему ринку недержавних пенсійних фондів, яку створив їм переглядом Податкового кодексу в грудні минулого року. Якщо в найближчий місяць парламент не внесе екстрені правки, робота НПФ буде суперечити податковому законодавству, оскільки НПФ не зможуть підтвердити статус неприбуткових організацій.

Стягнення не можна звільнити

Міністерство фінансів підготувало законопроект, який повинен зняти загрозу запровадження оподаткування недержавних пенсійних фондів (НПФ) і дозволити їм повноцінно користуватися статусом неприбуткових організацій. Відповідні норми включені до проекту закону «Про внесення змін до статті 133 Податкового кодексу щодо врегулювання питання включення пенсійних фондів до Реєстру неприбуткових установ та організацій».

Законопроект пропонує не поширювати на НПФ норму Податкового кодексу, згідно з якою неприбутковим організаціям заборонено «розподіл отриманих доходів (прибутку) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб».

У пояснювальній записці до проекту йдеться про те, що, відповідно до закону «Про недержавне пенсійне забезпечення», який діє з 2003 року, НПФ є неприбутковими організаціями, які здійснюють діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників фонду з подальшим управлінням пенсійними активами. При цьому НПФ здійснюють «пенсійні виплати учасникам фонду».

Однак нинішня редакція Податкового кодексу стверджує, що будь-яка установа, щоб уникнути сплати податку на прибуток, має перебувати в Реєстрі неприбуткових установ. А до нього не пускають тих, у кого в статуті немає прямої заборони на «розподіл доходів (прибутку) серед членів». НПФ таку норму прописати не можуть, оскільки це буде суперечити їхній суті. Розроблений Мінфіном законопроект пропонує зняти цю проблему і поширювати вимоги Податкового кодексу на НПФ лише в частині, в якій вони не суперечать пенсійному законодавству.

Новорічний сюрприз

Законодавча міна уповільненої дії була «закладена» під НПФ наприкінці минулого року. В ході внесення 21 грудня «передноворічних» змін до Податкового кодексу в ньому прописали, що для отримання статусу неприбуткової організації НПФ повинен увійти до Реєстру неприбуткових установ та організацій. При цьому попередньо він повинен був включити до статуту заборону на розподіл прибутку між учасниками. «Але Нацкомфінпослуг відмовляється реєструвати зміни до статуту, а ДФС, відповідно, відмовляється включати НПФ до реєстру. Учасники ринку скаржилися регулятору і бізнес-омбудсмену, писали до Мінфіну і ДФС. Мінфін визнав, що є протиріччя в законодавстві, але питання досі не вирішене», – нарікає керівник підрозділу з управління локальними активами ICU Григорій Овчаренко.

За інформацією учасників ринку, до Реєстру включені лише чотири НПФ з 64 учасників ринку. Серед «щасливчиків» найбільший НПФ на ринку – пенсійний фонд Нацбанку, а також «Перший національний відкритий пенсійний фонд», який засновники в лютому вирішили відправити на ліквідацію.

Ситуацію, що склалася, учасники ринку вважають абсурдною. «У Податковому кодексі йдеться про те, що організації, в яких прибуток розподіляється серед учасників (маючи на увазі засновників), не можуть бути неприбутковими. Таким чином, вже з 1 липня НПФ, в тому числі «ОТП Пенсія», можуть не потрапити до нового реєстру неприбуткових організацій, що зруйнує основний сенс існування НПФ – інвестування і розподіл прибутку серед всіх його учасників. Крім того, це створить подвійне оподаткування – спочатку на інвестиційний прибуток в рамках самого фонду, а потім ще й на виплати учасникам НПФ при досягненні ними пенсійного віку», – пояснює керівник департаменту з питань маркетингу та продажів КУА «ОТП Капітал» Віталій Дишловий.

«НПФ за законом і по суті є неприбутковими організаціями. Внески – це власність учасників фонду. Кожного дня дохід, отриманий від вкладення активів, розподіляється між учасниками. І цей дохід оподатковується під час виходу на пенсію (за ставкою податку на доходи фізосіб на момент отримання виплати. – Ред.). Ніякого податку на прибуток в таких системах не існує», – додав Григорій Овчаренко.

Відзначимо, що прибуток в системі приватних пенсійних накопичень можуть отримувати КУА, які отримують плату за управління пенсійними активами самих НПФ, але компанії з управління активами завжди були платниками податку на прибуток.

Час не чекає

Ініціатива Мінфіну хороша, але вона не вирішує проблему. «Проект Мінфіну не передбачає автоматичного включення до Реєстру, а прописує нову процедуру включення. На це немає часу. До 1 липня потрібно і закон ухвалити, і пройти процедуру включення до реєстру», – попереджає голова ради Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів Тетяна Сальникова. Тільки процедура включення до реєстру може затягнутися на два місяці! «Статут треба спочатку узгодити у регулятора, потім зареєструвати у держреєстратора, а потім подати до податкової та чекати відповіді», – перераховує Тетяна Сальникова. А законопроект Мінфіну ще навіть не був направлений до парламенту.

Більш прийнятним для учасників ринку є варіант, запропонований депутатами. 1 червня член комітету з питань податкової та митної політики Анатолій Євлахов, член комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Павло Різаненко (обидва – БПП) і секретар комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Максим Поляков («Народний фронт») зареєстрували законопроект № 6534, який полегшує життя НПФ.

Документ дає НПФ час до кінця 2017 року для приведення статутів у відповідність до нових вимог Податкового кодексу і для включення НПФ до Реєстру неприбуткових організацій. «Недержавні пенсійні фонди, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності закону «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо оподаткування неприбуткових організацій», не підлягають виключенню з цього реєстру до 1 січня 2018 року», – йдеться в їхньому проекті.

Якщо жоден законопроект не буде ухвалено до 1 липня, у податкових органів виникнуть претензії до роботи НПФ. Тоді пенсійним фондам доведеться оскаржувати дії фіскалів у суді, апелюючи до норм пенсійного законодавства. «Якщо ДФС застосовуватиме якісь санкції, ми зможемо їх оскаржити», – пояснює Тетяна Сальникова. Неприємно, але не смертельно.

Джерело: Фінансовий клуб

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики