Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Запитання і відповіді

  • 10 травня 2017
  •   Пенсійний фонд України
  • 24770
  • Версія для друку
  •  
Запитання і відповіді

На запитання громадян з приводу пенсійного забезпечення відповідають фахівці Пенсійного фонду України

В 2016 році мені виповнилося 55 років. 33 роки я пропрацювала в польовій бригаді державного дослідного господарства. Загальний стаж – 39 років. Маю 4 дітей. Коли я маю вийти на пенсію?

 Статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсійний вік жінок, які народилися після 1 квітня 1961 року, становить 60 років. При цьому пенсія за віком призначається за наявності 15 років страхового стажу.

При цьому, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII (далі – Закон 1788).

Пунктом «ж» статті 13  Закону 1788  передбачено, що право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей (у т. ч. усиновлених).

Таким жінкам пенсія призначається незалежно від віку та наявного трудового стажу в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 1992 р. № 244. Відповідно до цього Порядку, жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в т. ч. усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.

Отже, пільгова пенсія жінкам призначається за таких умов:

  • на час звернення за призначенням пенсії (на дату надання заяви та необхідних для призначення пенсії документів) жінка має бути зайнята на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві в колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також у селянських (фермерських) та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання;
  • жінка повинна виховувати п’ятеро чи більше дітей, причому на час звернення за призначенням пенсії вік п’ятої дитини має бути не меншим 14 років.

Той факт, що жінка зайнята на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві, підтверджується трудовою книжкою або відповідною довідкою колгоспу, державного господарства, міжгосподарського підприємства, кооперативу, орендного колективу чи селянського (фермерського) або іншого господарства незалежно від форм власності та господарювання. Для визначення віку дітей та їх виховання надаються свідоцтва про їх народження.

У разі ж якщо жінка працює на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві та має четверо дітей, права на пенсію за віком на пільгових умовах вона не має.

 

Я народилася 14.12.1958 р. Працювала з вересня 1977 року. З 2002 року, як інвалід ІІІ групи отримую пенсію по інвалідності. В червні 2016 вийшла на пенсію по віку в 57 років і 6 місяців. Стаж мій 39 років 2 місяці. За моїми розрахунками я маю отримувати пенсію у більшому розмірі за більш пізній вихід на пенсію за віком. Чи мали мені нарахувати 12,5 % до пенсії за більш пізній вихід на пенсію?

Порядок підвищення розміру пенсії за віком жінкам за більш пізній вихід на пенсію за віком регламентується частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки до призначення пенсії за віком Ви отримували пенсію по інвалідності, то підстав для встановлення до розміру пенсії за віком підвищення згідно із частиною 3 статті 29 цього Закону немає.

 

23 січня поточного року помер мій чоловік, який одержував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 29 січня я звернулась з приводу призначення пенсії за згаданим Законом. З якої дати буде призначено таку пенсію?

Законодавчо визначено, що членам сімей осіб, які отримували пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та мають право на пенсію за цим Законом, пенсія призначається з дня смерті годувальника, але не раніше за той день, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію.

З огляду на те, що пенсію за січень 2017 року Вашому чоловікові виплачено, пенсію в разі втрати годувальника буде призначено з 1 лютого 2017 року.

 

Я працював на Бориславському озокеритному рудоуправлінні. Маю підземний стаж 10 років 1 місяць.  Чи  маю я право на отримання «шахтарської» пенсії у зв’язку з тим, що з 1 січня 2017 працівників озокеритних копалень прирівняли до шахтарів на вугільних копальнях?

Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (далі – Закон) визначено додаткові гарантії щодо мінімального розміру пенсій шахтарям.

Так, Законом передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. 

Статтею 1 Закону  передбачено, що його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

31 березня 2016 року прийнято Закон України "Про внесення зміни до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" щодо працівників калієво-магнієвих та озокеритних копалень" (№ 1066), який дає право працівникам, які видобувають магнієві солі (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, та які зайняті на підземних роботах повний робочий день не менш як 15 років чоловіки та 7,5 років жінки отримувати мінімальний розмір шахтарської пенсії.

Цей Закон набрав чинності з 1 січня 2017 року.

Оскільки Ви були зайняті видобутком озокеритних руд менше 15 років, на жаль, права на мінімальну пенсію, встановлену для шахтарів, Ви не маєте.

 

Я вийшов на пенсію у 2015 році. Для обчислення пенсії враховано заробіток за 60 місяців з 1984 по 1989 рр., в тому числі 2 роки (1985 -1986) - робота в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. У цей період для обчислення пенсії враховано лише посадовий оклад, без урахування районного коефіцієнта та північних надбавок. Чому?

Згідно із ст. 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон 1058), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 р. становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 р. незалежно від перерв.

Для підтвердження заробітної плати до 1 липня 2000 року, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року.

Пунктом 2 статті 41 Закону 1058, визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), зокрема, отримувані особою до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), (до 01.07.1998) - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Обчислення розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням районних коефіцієнтів проводиться за періоди роботи до 01.01.1992 р.

Якщо у довідці про заробітну плату, з урахуванням якої визначено розмір Вашої пенсії, заробіток за 1985 -1986 роки зазначено без урахування районного коефіцієнту та північної надбавки, то у разі надання довідки про заробітну плату за зазначений період з зазначенням вказаних доплат, і відповідної заяви, буде проведено перерахунок пенсії, але коефіцієнт заробітної плати за ці місяці не може перевищувати 5,6.

При цьому перерахунок пенсії буде проведено у відповідності з ст. 45 Закону 1058, враховуючи дату надання заяви на перерахунок пенсії. У разі якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами буде подано до 15 числа включно, перерахунок пенсії буде проведено з 1 числа місяця, в якому надано заяву, якщо заяву буде подано після 15 числа – пенсію перерахують з першого числа наступного місяця.

 

У мого покійного батька залишилась недоотриманою пенсія за два місяці. Перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька. Як я можу отримати ці кошти?

Недоотриману пенсію осіб, які не були зареєстровані як внутрішньо переміщені особи на підконтрольній українській владі території, можливо отримати за місцем перебування членів сімей або інших осіб, які мали право на отримання пенсії, на обліку відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, або за місцем їх постійної реєстрації на контрольованій території. Для цього усі необхідні документи, що підтверджують родинні стосунки та спільне проживання, а також довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, потрібно надати до управління Пенсійного фонду України за місцем тимчасового перебування або свого постійного проживання.

Якщо від дати смерті не минуло шість місяців, то пенсію виплачують членам сім’ї, які проживали разом із пенсіонером на час його смерті.

За документи, що підтверджують спільне місце проживання, приймається паспорт заявника із реєстрацію адреси проживання, спільною з пенсіонером.

Належність до кола членів сім’ї (діти, батьки, подружжя) підтверджується штампами у паспорті або свідоцтвом про народження, або свідоцтвом про шлюб, або рішеннями суду.

Якщо після смерті сплинуло шість місяців, недоотримана пенсія виплачується особам, зазначеним у свідоцтві про право на спадщину.

Джерело: Пенсійний фонд України

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики