Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Повільні реформи і "діра" у фонді: як зміняться пенсії в Україні у 2017 році

  • 26 грудня 2016
  •   Сьогодні
  • 10688
  • Версія для друку
  •  
Повільні реформи і "діра" у фонді: як зміняться пенсії в Україні у 2017 році

Наприкінці грудня у Верховній Раді прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що стратегічне завдання на 2017 рік – створити справедливу пенсійну систему і збільшити пенсії для українських громадян

Але збалансувати пенсійну систему неможливо, якщо виходити тільки з її потреб – для цього в нинішній Україні немає економічних умов. Нереально одночасно мати високі внески, що забезпечують в повному обсязі фінансування пенсійної системи, і розвивати економіку. Спершу треба наростити економіку, збільшити зарплати, тобто наростити базу пенсійної системи, яка тоді автоматично зміниться.

Якщо ж намагатися нарощувати виплати, то база буде деградувати, а слідом за нею і пенсійна система.

Поставлене Гройсманом завдання пов’язане з реалізацією пенсійної реформи в Україні, про необхідність якої йдеться протягом останніх трьох років. Що реально може статися в цій сфері в наступному році?

Скорочення навантаження на Пенсійний фонд

Уряд зберіг на 2017 р. коефіцієнт 0,85 для працюючих пенсіонерів, хоча раніше обіцяв скасувати його. Проте пенсії для деяких згаданих в законодавстві категорій, в тому числі ветеранів, будуть виплачуватися в повному обсязі.

Буде продовжена і посилена робота з верифікації пенсійних виплат. За даними глави Мінфіну, вжиті заходи, у тому числі з верифікації, дозволили заощадити в 2016 р. 10 млрд грн.

Зараз з 12,5 млн пенсіонерів в країні приблизно половина отримує мінімальну пенсію. Але при цьому 25% пенсіонерів мають преференції або додаткові виплати, пов’язані, в тому числі, і з соціальним статусом.

Уряд неодноразово намагався зменшити подібні витрати, але поки домігся небагато, до того ж частину “завойованого” доводиться повертати. Так, 23 грудня Конституційний суд оприлюднив своє рішення, яким визнав неконституційними введені в 2016 р. обмеження розміру максимальної пенсії військовослужбовцям до 10 740 грн і припинення її виплати військовим пенсіонерам, що працюють на держслужбі. Це рішення прийнято на звернення Верховного суду, в якому порахували, що внаслідок цих обмежень відбулося звуження змісту обсягу прав і свобод військовослужбовців на соціальний захист, зокрема права на отримання пенсії.

Загальний обсяг доходів Пенсійного фонду на 2017 р. визначено в 283,2 млрд грн, з яких 141,3 млрд грн надійдуть у вигляді дотації з державного бюджету. З бюджетних грошей 69,6 млрд грн будуть спрямовані на пенсійні програми тим категоріям громадян, які мають пільгові пенсії, що фінансуються самим же держбюджетом. Тому власне дефіцит фонду оцінюється в 71,7 млрд грн. У нинішньому році він становить 82,3 млрд грн.

Позиція МВФ

Багато говориться про те, що проведення пенсійної реформи (включаючи підвищення пенсійного віку) є однією з головних вимог МВФ для продовження фінансування реформ. Насправді, це не так.

Фонд не вимагає підвищення віку і реформа як така йому не дуже-то й потрібна. Головна його турбота – збалансування пенсійної системи в цілому. Інструменти досягнення цього уряд вибирає самостійно і захищає їх перед експертами МВФ.

Зростання надходжень до Пенсійного фонду

Головні надії уряду тут пов’язані з підвищенням мінімальної зарплати до 3 200 грн, зростанням зарплат і виведенням їх з тіні. Два останні фактори кількісно оцінити неможливо, але зрозуміло, що податківці будуть продовжувати посилено працювати в цьому напрямку.

Щодо першого фактора уряд вважає, що в результаті Пенсійний фонд отримає 14,8 млрд грн. Але оцінка ця явно завищена, бо навряд чи враховує, що таке зростання “мінімалки” неминуче призведе до якоїсь кількості банкрутств підприємств малого і середнього бізнесу і скорочення офіційно задіяних працівників.

З 1 січня єдиний соціальний внесок (ЄСВ) будуть платити навіть ті фізособи-підприємці, які не отримують дохід – відповідний закон депутати прийняли 6 грудня. Якщо президент його підпише, то фізособи-підприємці повинні будуть здавати не тільки порожні декларації, але і платити ЄСВ у розмірі 704 або 352 грн на місяць.

Зниження надходжень до Пенсійного фонду

Верховна Рада 20 грудня скасувала 2% пенсійний збір з операцій купівлі іноземної валюти фізичними особами, який вводився в 1998 р. як тимчасовий захід. З 2015 р. він був підвищений з 0,5% до 2%.

Скасування цього збору закладене в оновлений меморандум співпраці України і МВФ.

Перспективи накопичувальної системи

Наявність державного накопичувального (другого) рівня пенсійної системи передбачено у вітчизняному законодавстві з далекого 2003 р. Але дата його запуску остаточно поки не визначена.

Уряд 6 травня 2016 р. зареєстрував у парламенті законопроект №4608, який поки не розглядався навіть у першому читанні. Серед іншого, в документі йдеться, що впровадження накопичувальної системи для окремих категорій працівників почнеться з 1 липня 2017 р. Враховуючи, що на сьогоднішній день Пенсійний фонд не готовий до цього ні організаційно, ні технічно, та й сам закон ще не відомо, коли буде прийнятий (якщо буде прийнятий взагалі), то можна впевнено припустити, що 1 липня нічого не станеться.

Коли це може статися? У ст. 1 Закону “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (2011) йдеться, що перерахування страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду запроваджується починаючи з року, в якому буде забезпечена бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду. Оскільки така бездефіцитність вже ніколи не настане, то уряд спробує виправити це положення закону або зробить вигляд, що його немає. У будь-якому випадку, при такому стані солідарної системи запуск накопичувальної частини неможливий.

Справа в тому, що в тій же ст. 1 цього закону зазначено, що страхові внески до Накопичувального фонду є складовою частиною єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, сплаченого учасниками накопичувальної системи. Тобто платежі в Накопичувальний фонд не долучаються до ЄСВ, а йдуть за рахунок зменшення відрахувань до солідарної системи. Оскільки дефіцит цієї системи зараз і так величезний, то піти на збільшення його або ЄСВ в цілому влада не захоче.

До того ж накопичувальна система дасть результат років через 25 після запуску, а вирішувати проблему з пенсіями потрібно сьогодні.

pens syst

Важливе питання, на яке ні в кого немає відповіді – що влада буде робити з коштами Накопичувального фонду, щоб не просто вберегти їх від інфляції, але і примножити? Зараз їх просто немає куди інвестувати. Та й МВФ не рекомендує вводити другий рівень – щоб держава не брала на себе додаткові зобов’язання.

Водночас без накопичувальної частини пенсій вже не обійтися. Але пенсійна реформа в Україні може бути ефективною і за наявності тільки двох компонентів: виправленої солідарної системи та недержавних пенсійних фондів (тобто першого і третього рівнів).

Пенсійний вік

З приводу підвищення пенсійного віку представники влади висловлювали різні думки, але схоже, що зараз офіційна позиція така: щонайменше протягом десяти найближчих років пенсійний вік в країні підвищуватися не буде.

Таку заяву зробив в листопаді віце-прем’єр-міністр Павло Розенко: “Про підвищення пенсійного віку можна буде говорити тоді, коли підвищиться якість і тривалість життя. Адже зараз середній вік чоловіків у нас становить 65 років, тому не можна давати пенсію людині тільки перед смертю”.

Крім того, він додав, що протягом наступних 10 років уряд буде підвищувати життєві стандарти українців і рівень медичного обслуговування, що дозволить збільшити тривалість життя – ось тоді і можна буде дискутувати про збільшення пенсійного віку.

Адміністрування пенсій

Пенсійна реформа — це в тому числі питання істотного підвищення якості послуг з пенсійного забезпечення. У вересні цього року уряд затвердив програму модернізації і реформування Пенсійного фонду, в рамках якої передбачається перехід на новий сучасний рівень обслуговування громадян, повідомив П.Розенко. Цей процес починається з поступового переведення всіх пенсійних справ в електронний вигляд, що дозволить створити єдину централізовану систему Пенсійного фонду.

З 1 січня почнеться впровадження нової процедури оформлення пенсій – це можна буде зробити в будь-якій точці країни, без прив’язки до місця проживання або роботи, як зараз. Кожна працююча людина матиме доступ до своєї пенсійної справи та зможе побачити, як він накопичує собі на пенсію та яка виплата у нього буде.

Розмір пенсій

З 1 грудня поточного року мінімальна пенсія становить 1247 грн, такою вона залишиться до 1 травня 2017 р., коли зросте до 1312 грн, а з 1 грудня 2017 р. стане 1373 грн – про це йдеться в держбюджеті-2017.

В уряді підрахували, що середній розмір пенсії в 2017 р. зросте на 270 грн в порівнянні з поточним роком і складе 2001 грн.

Дальні перспективи

Деякі риси проекту пенсійної реформи днями змалював міністр соцполітики Андрій Рева. Їх можуть ввести з 2021 р., коли у українців, які претендують на пенсію, накопичиться не менше 20 років страхового стажу (на базі міністерства він відстежується з 1 липня 2000 р.). Загальний стаж для чоловіків повинен становити 35 років, для жінок – 30 років.

“Для виходу на пенсію в 60 років у людини повинно бути 20 років страхового стажу (за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2020 р.). Якщо стаж менше 20 років, але не більше 15, то можна вийти на пенсію в 63 роки. Якщо стажу не менше 15 років, то в 65 років”, – зазначив міністр.

Джерело: Сьогодні

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики