Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсія: запитання і відповіді

  • 29 червня 2016
  •  
  • 24407
  • Версія для друку
  •  
Пенсія: запитання і відповіді

На запитання громадян відповідають фахівці та експерти сфери пенсійного забезпечення

Я – комбайнер, 05.10.1961 р. н. У жовтні 2016 року маю намір звернутися за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “в” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Чи зараховується до пільгового стажу тракториста-машиніста міжсезонний і міжпольовий період роботи по ремонту сільськогосподарської техніки та інші роботи?  Якщо так, то згідно якого документу? Та чи буде зараховуватися до пільгового стажу служба в армії, якщо я був призваний з посади комбайнера?

Відповідно до пункту “в” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон), правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, після досягнення чоловіками 55 років і при загальному стажі роботи, зокрема, у період з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року не менше 26 років, з них не менше 20 років на зазначеній посаді.

Єдина назва професії “тракторист-машиніст” введена в 1961 році і охоплює, зокрема, професії: комбайнер; механік-комбайнер; тракторист; тракторист-бульдозерист.

Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, в яких наводяться відомості, зокрема, стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції (пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637).

Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період  на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи.

Час проходження Вами строкової військової служби буде зараховано до пільгового стажу тракториста, якщо на момент призову на строкову військову службу Ви працювали за цією професією та були безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції.

 

Я народилась 16.08.1960. У 2006 році вийшла на пенсію за вислугу років як працівник освіти. З того часу працюю бухгалтером. Коли я зможу перейти на пенсію за віком і яким чином буде враховано мій стаж, відпрацьований після 2006 року?

Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пенсійний вік жінки, 18.06.1960 року народження, 59 років.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, після досягнення 59 років Ви маєте право звернутися до управління Пенсійного фонду України, в якому Ви перебуваєте на обліку як одержувач пенсії за вислугу років, із заявою про переведення Вас на пенсію за віком. Страховий стаж та заробітна плата, набуті після 2006 року, будуть враховані за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

 

Я працював у Болгарії 10 місяців, чи призначать мені пенсію за цей стаж?

Відповідно до статті 12 Договору між Україною та Республікою Болгарія про соціальне забезпечення від 04.09.2001, якщо загальна тривалість страхового (трудового) стажу, накопиченого відповідно до законодавства однієї договірної сторони, становить менш ніж дванадцять місяців, і якщо на підставі цього не виникає право на пенсію відповідно до її законодавства, то цей стаж зараховує для призначення пенсії компетентна установа другої договірної сторони.

Отже, у разі відсутності права на пенсію за стаж 10 місяців згідно із законодавством Болгарії, цей період буде зараховано при призначенні пенсії в Україні.

 

Мого сина було призвано через військовий комісаріат на військову службу. В червні 2015 року, під час проведення антитерористичної операції, він загинув. В якому віці я матиму право на призначення пенсії в разі втрати годувальника (дата мого народження - 12.04.1964)?

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти, військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які перебували на їх утриманні.

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається, зокрема, непрацездатним батькам, якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Непрацездатними членами сім’ї вважаються, зокрема:

- батьки, якщо вони досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», або є інвалідами;

- батьки військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», або якщо вони є інвалідами.

Відповідне зниження пенсійного віку жінкам застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

За викладених умов, Ви матимете право на призначення пенсії у разі втрати годувальника при досягненні 53-річного віку.

 

Моя донька має 35 років стажу. Працювала на шкідливих виробництвах – в гальванічному і штампувальному цехах заводу «Агат». Завод закрився, а документи, які б підтверджували шкідливість виконуваних нею робіт, відсутні. Як доньці підтвердити шкідливий стаж при зверненні за пенсією?

Обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, відповідно до пунктів «а» і «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органами Пенсійного фонду України здійснюється відповідно до Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, та на підставі довідки про пільговий характер роботи, яка надається підприємством, на якому працював заявник, або його правонаступником, з урахуванням атестації робочих місць за періоди роботи, починаючи з 21.08.1992.

У разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до пільгового стажу, здійснюється Комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, що створені при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях (далі – Комісія).

Комісія це колегіальний орган, до складу якої входять представники органів управління праці та соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної експертизи умов праці та Федерації професійних спілок України.

Для підтвердження пільгового стажу роботи на Комісії особа звертається до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) із заявою про підтвердження стажу роботи та надає наступні документи:

- витяг з Єдиного державного реєстру про ліквідацію підприємства,

- трудову книжку,

- документи, видані архівними установами, зокрема:

  • довідку про заробітну плату,
  • копії документів про проведення атестації робочих місць,
  • копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності – довідка про їх відсутність), а також будь-які інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Рішення Комісії є документом, яким підтверджується пільговий стаж на ліквідованому підприємстві.

Джерело: ПФУ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики