Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Банки, яким довіряють: куди нести гроші українці в 2015-му і першому кварталі 2016 року

  • 26 травня 2016
  •   Віктор Рясной
  • 9064
  • Версія для друку
  •  
Банки, яким довіряють: куди нести гроші українці в 2015-му і першому кварталі 2016 року

Національний Банк оприлюднив дані про фінансові результати і показники банків за 2015 рік і перший квартал 2016-го. Найбільші портфелі депозитів клієнтів (фіз- та юросіб) до кінця року сформували ПриватБанк, Ощадбанк і Укрексімбанк

“У цьому році на підготовку щорічних даних банки витратили більше часу, ніж зазвичай, – повідомив Національний банк. – Ця ситуація пов’язана з переходом банківської системи на міжнародні стандарти фінансової звітності в 2015 році. Саме в зв’язку з переходом на МСФЗ, як підкреслює регулятор, некоректно порівнювати показники 2015 року з попередніми періодами, оскільки раніше звітність готувалася за національними стандартами. Таким чином, найбільш доцільним є аналіз ситуації з депозитними портфелями банків станом на кінець 2015 року.

Лідери за загальним обсягом вкладів

За обсягом вкладів юросіб і фізосіб в абсолютному вираженні на 31 грудня 2015 року найбільшою фінустановою є ПриватБанк (178,1 млрд грн). За ним з дворазовим відставанням слідують державні Ощадбанк (93,4 млрд грн) і Укрексімбанк (77,7 млрд грн). Їх найближчий переслідувач – Райффайзен Банк Аваль – поступається держбанкам за цим показником також в 2 рази (39,2 млрд грн). Далі йдуть Укрсиббанк (33,3 млрд грн), ПУМБ (27,6 млрд грн), Укргазбанк (27,5 млрд грн), Укрсоцбанк (26,8 млрд грн), Альфа-Банк Україна (25,2 млрд грн) і Креді Агріколь Банк (18,8 млрд грн).

Таким чином, в топ-10 за обсягом залучених депозитів увійшли 2 банки з приватним українським капіталом, 3 державні фінустанови і 5 банків з іноземним капіталом.

“Кошти клієнтів в Креді Агріколь Банку зросли в 2015 році на 7% – з 17,625 млрд грн до 18,814 млрд грн. Таким чином, зростання депозитного портфеля банку випереджає зростання банківської системи – 7% проти 4%”, – повідомив член правління, фінансовий директор Креді Агріколь Банку Режис Лефевр. За його словами, в фінансово-економічній ситуації, що склалася, багато вкладників розглядають дочірні фінустанови іноземних банків, зокрема, Креді Агріколь Банк, як “тиху гавань” для розміщення своїх коштів.

Лідери по депозитах фізосіб

За обсягом депозитів фізичних осіб безумовним лідером на 31 грудня 2015 року є ПриватБанк (138,7 млрд грн), потім слідують державні Ощадбанк (53,9 млрд грн) і Укрексімбанк (24,4 млрд грн). Таким чином, вкладники вважають за краще довіряти свої кошти найбільшому банку країни і державним фінустановам. Частка депозитів населення в ПриватБанку становить 34,7% від усієї банківської системи, що створює для неї певні ризики.

Далі в десятці за обсягом коштів фізосіб – Райффайзен Банк Аваль (16,1 млрд грн), ПУМБ (14,0 млрд грн), Укрсоцбанк (13,6 млрд грн), Альфа-Банк (12,3 млрд грн), Укргазбанк ( 10,97 млрд грн), Укрсиббанк (10,87 млрд грн) і Ощадбанк (10,6 млрд грн).

При цьому найбільший обсяг валютних вкладів фізосіб до кінця 2015 року був зафіксований у ПриватБанку (72,2 млрд грн в еквіваленті), Ощадбанку (18,3 млрд грн) і Укрексімбанку (16,7 млрд грн). Далі за цим показником ідуть Сбербанк (8,9 млрд грн), ПУМБ (8,2 млрд грн), Укрсоцбанк (7,7 млрд грн), “Райффайзен Банк Аваль” (7,2 млрд грн), Альфа-Банк Україна ( 6,85 млрд грн), Укрсиббанк (6,25 млрд грн) і ОТП Банк (6,1 млрд грн).

Таким чином, крім традиційної трійки лідерів (ПриватБанк плюс держбанки) найбільшою довірою вкладників-фізосіб з точки зору збереження валютних вкладів користується “дочка” російського Сбербанку, банк Ріната Ахметова і 5 фінустанов з іноземним капіталом.

За словами заступника голови правління Сбербанку Ірини Князєвої, банк активно залучає нові вклади з використанням механізму депозитних сертифікатів, на які не поширюються обмеження регулятора. “Залучення депозитних коштів у нас йде з випередженням планових показників. При цьому дуже велику питому вагу в депозитному портфелі займають продукти, на які не поширюється обмеження НБУ, і клієнти можуть вільно знімати свої кошти”, – зазначила вона.

Начальник відділу депозитів ПУМБ Микита Малясов зазначає, що банку вдається нарощувати депозитний портфель за рахунок ряду факторів.

“Станом на 1 січня 2016 року ПУМБ входить в топ-5 банків за обсягом депозитів фізичних осіб з портфелем 14 млрд грн в еквіваленті. У цілому за 2015 рік депозитний портфель фізичних осіб банку збільшився на 1,62 млрд грн, або на 13% . Для порівняння, в цілому по банківській системі вказаний показник зменшився на більш ніж 27 млрд грн, або на 6,5%, – відзначає він. – Такий результат був досягнутий завдяки активній роботі з існуючими вкладниками по переоформленню депозитів; проведення рекламних кампаній, взаємодії з Фондом гарантування вкладів в якості банку-агента з виплат компенсацій”. Зокрема, більше 30% вкладників неплатоспроможних банків, які отримували в ПУМБ компенсаційні виплати, залишили свої кошти на депозитах в цій фінустанові.

Лідери по депозитах юросіб

Що стосується обсягу депозитів юридичних осіб, то лідерами за цим показником є державні Укрексімбанк (53,3 млрд грн) і Ощадбанк (39,5 млрд грн). За ними слідує ПриватБанк (39,4 млрд грн). Як і у випадку з фізособами, найбільшою довірою юросіб користуються держбанки і найбільший банк країни.

З майже дворазовим відставанням від ПриватБанку за обсягом вкладів юросіб слідує Райффайзен Банк Аваль (23,1 млрд грн). У десятку по депозитах юросіб також увійшли УкрСиббанк (22,4 млрд грн), Укргазбанк (16,5 млрд грн), ПУМБ (13,6 млрд грн), Креді Агріколь (13,3 млрд грн), Укрсоцбанк (13,15 млрд грн) і Альфа-Банк Україна (12,9 млрд грн).

Найбільший обсяг валютних вкладів юросіб на 31 грудня був зафіксований в Укрексімбанку (38,7 млрд грн в еквіваленті), ПриватБанку (22,2 млрд грн) і Ощадбанку (19,0 млрд грн).

У десятку за цим показником також входять ПУМБ (6,1 млрд грн), Альфа-Банк Україна (5,76 млрд грн), УкрСиббанк (5,3 млрд грн), Укргазбанк (4,9 млрд грн), Укрсоцбанк (4, 25 млрд грн), Креді Агріколь (4,1 млрд грн) і Сітібанк Україна (3,9 млрд грн).

Таким чином, корпоративні клієнти також найчастіше довіряють свою валюту (крім ПриватБанку і державних фінустанов) банкам з іноземним капіталом.

“Депозити юридичних осіб в нашому банку за 2015 рік збільшилися на 1% – з 13,205 млрд грн до 13,338 млрд грн. Частина термінових депозитів корпоративних клієнтів була замінена поточними рахунками, банк має достатній запас ліквідності”, – говорить Режис Лефевр з Креді Агріколь Банку.

Неплатоспроможні банки

Серед неплатоспроможних банків найбільший обсяг депозитів клієнтів (юридичних осіб та фізичних) до кінця 2015 року був зафіксований у банку “Хрещатик” (7,66 млрд грн) і банку “Фінансова ініціатива” (2,96 млрд грн). Ці ж фінустанови були лідерами за обсягом вкладів фізосіб (4,67 млрд грн і 2,38 млрд грн відповідно) і юросіб (2,99 млрд грн і 0,58 млрд грн відповідно).

Динаміка вкладів за рік

“Що стосується динаміки депозитного портфеля банків, то за результатами 2015 року в багатьох фінустановах спостерігався відтік вкладів у всіх валютах”, – говорить начальник департаменту маркетингу Укрсоцбанку Дмитро Коваленко. За його словами, причин для цього декілька. “По-перше, НБУ продовжував чистку фінансового ринку. У 2015 році з ринку були виведені кілька десятків фінансових установ, в тому числі великі банки, такі як “Фінанси та Кредит”. Це вплинуло на настрій вкладників і їх довіру до банківської системи в цілому, що, звичайно ж, негативно відбилося на депозитному портфелі. Якщо ми говоримо про вклади в іноземній валюті, тут ситуація також погіршувалася дією обмежень на зняття вкладів”, – відзначає експерт.

За його даними, в 2015 році вкладники віддавали перевагу інвестиціям в крупні покупки або ж зберігали свої заощадження у валюті, віддаючи при цьому перевагу банківським коміркам замість розміщення на депозитних рахунках. “Про це свідчить статистика: в нашому банку, наприклад, зайнятість комірок становить більше 90%”, – сказав Коваленко.

За словами керівника аналітичного відділу компанії Concorde Capital Олександра Паращія, відтік валютних депозитів у банківській системі в 2015 році склав 19% в доларовому еквіваленті. “У динаміці картина вельми плачевна – загальне падіння валютних депозитів по банкам, які вижили, склало 19% в доларовому еквіваленті. Зростання депозитів фізосіб в інвалюті (у доларовому еквіваленті) в 2015 році спостерігалося лише у 4 банків з 50 найбільших: Ощадбанк (+ 15%), Креді Агріколь (+ 1%), ПроКредит (+ 16%) і “Михайлівський” (+ 68%). у того ж Ощадбанку спостерігалося падіння валютних депозитів населення на 36% в доларовому еквіваленті, у ПУМБу – на 31% в доларовому еквіваленті” , – сказав експерт.

У той же час, загальний депозитний портфель банків (за гривневими і валютними вкладами) за 2015 рік збільшився на 4%. “Загальний депозитний портфель банківської системи (з урахуванням даних тільки по платоспроможним банкам) збільшився за 2015 рік на 4%”, – говорить Режис Лефевр з Креді Агріколь Банку.

Як підкреслив начальник сектора розвитку роздрібного бізнесу “ОТП Банку” Юрій Пономаренко, найбільший відтік депозитів спостерігався на початку 2015 року, тоді як у другій половині року тенденція змінилася і кошти почали поступово повертатися в банківську систему.

Перший квартал 2016 року

19 травня Національний банк також опублікував дані про результати роботи банків в першому кварталі 2016 року. За інформацією регулятора, найбільший приріст (серед банків, чий портфель депозитів перевищує 300 млн грн) за депозитами фізосіб і юросіб за перші три місяці нинішнього року продемонстрували банк “Український капітал” (+ 59,5%), державний Укргазбанк (на 42,1 ), Крісталбанк (39,9), банк “Аванград” (+ 34,4%), SEB Корпоративний банк (+ 32,9%).

У десятку лідерів за темпами приросту депозитного портфеля також увійшли ТАСкомбанк (30,8%), Креді Агріколь Банк (+ 23,2%), Акцент-Банк (+ 19,54%), Ощадбанк (+ 19,44%) і Мегабанк (+ 17,2%).

Що стосується відтоку вкладів в першому кварталі, то лідерами за темпами зменшення депозитного портфеля стали банк “Січ” (-49,2%), банк “Аркада” (-37,3%), КредитВестбанк (-29,0%), Промінвестбанк (-28,1%) і Експрес-банк (-21,5%).

У десятку за темпами відтоку також увійшли БТА Банк (-18,2%), Апекс-банк (-17,4%), банк “Новий” (-14,9%), Перший інвестиційний банк (-14,2%) і VS Банк (-11,75%).

Серед всіх банків (незалежно від величини депозитного портфеля) абсолютним лідером в першому кварталі за темпами приросту обсягу вкладів фізосіб і юросіб став НК Банк (+ 80,03%), а абсолютним аутсайдером – банк “Січ” (-49,2%).

 

 Джерело: Діло

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики