Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсія: запитання і відповіді

  • 06 травня 2016
  •  
  • 65252
  • Версія для друку
  •  
Пенсія: запитання і відповіді

Відповіді фахівців Пенсійного фонду на запитання з приводу пенсійного забезпечення

Мені 57 років і восени цього року я матиму право йти на пенсію за віком. Маю трудовий стаж, набутий на території Російської Федерації (район Крайньої Півночі 1985-1992 роки). Чи зможу я взяти ці роки для нарахування мені пенсії?

29.03.2016 Верховною Радою України прийнято Закон України за № 1043-VIII «Про внесення зміни до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії», яким передбачено можливість подавати для обчислення пенсії довідку про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30 червня 2000 року. Закон набрав чинності з 15.04.2016.

Так, відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії за віком враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Враховуючи вищевикладене, після досягнення пенсійного віку обчислення Вашої пенсії може бути проведено, в тому числі, з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року. Така заробітна плата враховується на підставі довідки про заробітну плату, за умови підтвердження її первинними документами.

 

Чи маю я право на обчислення пенсії враховуючи доходи, які я отримувала до 2000 року?

15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ “Про внесення змін до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії”.

Фактично внесені зміни поновили раніше діючий порядок обчислення пенсій. Так, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Тобто, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись з урахуванням заробітку не лише за всі періоди страхового стажу після 1.07.2000 року, а й  за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

 

Ми з сестрою навчаємося у ВНЗ та отримуємо пенсію по втраті годувальники. Пенсія нам виплачується окремо. Раніше наша пенсія підлягала індексації. З січня 2016 р. у зв'язку з працевлаштуванням сестри, виплата індексації мені припинилася. Чи правомірно це, якщо я не працюю?

Умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника визначені статтею 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон).

Частиною 1 статті 37 зазначеного Закону визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на двох та більше непрацездатних членів сім'ї в розмірі 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Крім того, законодавством встановлено, що на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. На вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо (стаття 39 Закону).

Індексація пенсії проводиться органами Пенсійного фонду України відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (із змінами).

Так, вказаним Порядком визначено, що пенсії у зв'язку з втратою годувальника на дітей індексуються окремо, незалежно від розміру інших доходів окрім оплати праці. Тому, у разі коли дитина працює, в першу чергу індексується оплата праці. В цьому випадку індексація пенсії проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

В таких випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Водночас, для надання Вам ґрунтовної відповіді щодо індексації частки пенсії по втраті годувальника у Вашому випадку, наданої інформації про Вас недостатньо. Вказавши  прізвище, ім`я, по батькові, рік народження та управління Пенсійного фонду України де Ви перебуваєте на обліку, Ви можете повторно звернутись до Пенсійного фонду України з приводу свого пенсійного забезпечення у зручний для Вас спосіб: електронною поштою на адресу E-mail: info@pfu.gov.ua або ж письмово - вул. Бастіонна, 9, м. Київ-14, 01601.

 

З 01.12.2015, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», було підвищено посадові оклади державних службовців. Чи буде у зв’язку з цим проводитись перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону України «Про державну службу»?

Згідно пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України а «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі – Закон).

Відтак, починаючи з 01.06.2015 року, органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі – постанова), якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

 

Чи дає право на пенсію за особливі заслуги звання “Винахідник СРСР”, присвоєне мені за часів колишнього СРСР?

Закон України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” (далі – Закон) передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту тощо, пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі – пенсія за особливі заслуги).

Громадяни України, яким встановлюється пенсія за особливі заслуги, визначені статтею 1 Закону. Зокрема це особи, відзначені почесним званням України, колишнього Союзу РСР та Української РСР “заслужений” (пункт 6 статті 1 Закону).

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 28.12.1981 № 6277-Х було встановлено почесне звання “Заслужений винахідник СРСР”, яке присвоювалось Президією Верховної Ради СРСР за поданням Державного комітету СРСР у справах винаходів і відкриттів та Центральної ради Всесоюзного товариства винахідників і раціоналізаторів авторам винаходів, що відкривали нові напрями в розвитку техніки і технології або мали особливо важливе народногосподарське значення.

Відтак, якщо Ви відзначені почесним званням “Заслужений винахідник СРСР” – Ви маєте право на пенсію за особливі заслуги перед Україною. Звання “Винахідник СРСР”  права на пенсію за особливі заслуги не дає.

 

Я народилася 10 січня 1965 року. Проживала в зоні посиленого радіологічного контролю. Стаж роботи становить 32 роки. З 1982 року працювала в сільській бібліотеці на посаді завідуючої, а в даний час - бібліотекарем. В якому віці за таких умов я набуду право на призначення пенсії?

Умови призначення пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення визначені статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон). Відповідно до цієї статті особам, які постійно проживали чи постійно працювали у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон № 1058) знижується на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше ніж на 5 років.

Документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи” (стаття 65 Закону).

Отже, при дотриманні вищезазначених умов і наявності у Вас права на зниження пенсійного віку на 5 років, право на призначення пенсії за віком Ви набудете після досягнення 53 років 6 місяців.

Для визначення права на пенсію рекомендуємо Вам звернутись до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем проживання з відповідними документами.

Щодо роботи в сільській бібліотеці, то вона додаткових пільг на призначення пенсії раніше загальновстановленого пенсійного віку не дає. 

 

Я –інвалід ІІ групи (встановлено причинний зв’язок з наслідками аварії на ЧАЕС). Пенсію мені призначено відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Планую працевлаштуватись, а тому хочу дізнатись, чи вплине факт моєї роботи на розмір виплачуваної пенсії?

Згідно із ст. 58 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015), тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, пенсії, призначені відповідно до цього Закону:

особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;

у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на інших посадах/роботах пенсії, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

У зв’язку із тим, що Ви є інвалідом ІІ групи, зазначений вище порядок виплати пенсії на Вас не буде поширюватися, виплата пенсії буде здійснюватися в повному обсязі незалежно від факту роботи.

 

Чи можливе зарахування до українського страхового стажу періоду роботи, набутого на території Монголії?

На сьогодні у відносинах між Україною і Монголією продовжує дію Угода між Союзом Радянських Соціалістичних Республік і Монгольською Народною Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення, підписана 06.04.1981 року, чинна з 28.01.1982 року (далі – Угода).

Відповідно до статті 1 Угоди під час здійснення соціального забезпечення застосовується законодавство Договірної Сторони, на території якої проживає громадянин, якщо Угодою не передбачено інше.

Статтею 4 Угоди передбачено, що при призначенні пенсій зараховується повністю трудовий стаж, в тому числі і стаж, який дає право для призначення пенсій на пільгових умовах та в пільгових розмірах, набутий на території обох Договірних Сторін та підтверджений компетентними органами тієї Договірної Сторони, на території якої був набутий стаж. Розрахунок стажу роботи в кожній із Договірних Сторін здійснюється по законодавству тієї Договірної Сторони, на території якої здійснювалась робота або прирівняна до неї діяльність.

Отже, зарахування до українського страхового стажу періоду роботи, набутого на території Монголії, можливе у випадку отримання від компетентних органів Монгольської Народної Республіки підтвердження такого стажу.

Джерело: ПФУ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики