Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Хрещатик впав

  • 06 квітня 2016
  •   Юлія Бондар
  • 6279
  • Версія для друку
  •  
Хрещатик впав

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб поповнився ще одним банком

Вчора правління Національного банку прийняло одностайне рішення віднести банк “Хрещатик” до категорії неплатоспроможних. У проміжку між 17:00 і 18:00 у вівторок 5 квітня в банк була введена тимчасова адміністрація

Крах Хрещатика

Причина, по якій банк впав, – це недостатність ліквідності і капіталу. Раніше, 18 березня на загальних зборах акціонерів банку “Хрещатик” був прийнятий план реструктуризації, який передбачав заходи щодо забезпечення необхідного рівня капіталізації та виконання нормативних значень адекватності регулятивного та основного капіталу.

Тоді ж глава правління банку Дмитро Гриджук заявив, що програма реструктуризації включає підтримку банку акціонерами шляхом капіталізації, поліпшення якості активів, реструктуризації зобов’язань банку, вдосконалення системи управління банком, фінансово-економічної політики та його операційної діяльності, а також створення нової бізнес-моделі. У той же день на зборах також був переобраний новий склад Наглядової ради, який знову очолив Андрій Герасименко.

До 1 квітня акціонери повинні були надати свій план поліпшення активів і докапіталізації, проте термін закінчився, і за фактом нічого не було надано. Минулого тижня банк зіткнувся з проблемою, яка викликала велику паніку з боку населення. Банк обмежив можливість зняття готівкових коштів з платіжних карт, на руки дозволялося отримати лише 2600 гривень на добу. У банку пояснили, що обмеження було пов’язано з “тимчасової технічною проблемою”. Крім зняття коштів банк продовжив введені раніше обмеження на безготівкові перекази з метою “безпеки клієнтів”.

Біля центрального офісу банку зібрався натовп людей, які прийшли, щоб отримати свої зарплати і пенсії. В основному, це були співробітники соціальних організацій: касири “Київпастрансу”, водії громадського транспорту, і так далі. Банк “Хрещатик”, мабуть, чи не єдиний банк, який роками займався обслуговуванням соціально-бюджетної сфери, крім того у кожного другого киянина на руках була “Картка Киянина”. Цією карткою можна було розплатитися в метро, отримати знижку на покупку товарів. Більш того, банком було реалізовано соціальний проект під назвою “Картка городянина – картка турботи”, картка учня, “Картка Чернівчанина”.

Картка учня передбачала непоганий розвиток в сфері безготівкових розрахунків і не тільки. Спочатку вона виступала, як електронний учнівський квиток і одночасно повнофункціональна платіжна картка міжнародної платіжної системи Visa, яка діє на території України і за кордоном в будь-якій країні світу. У перспективі планувалося випускати “Картки учня” на базі безконтактної картки Visa Paywave з безконтактним чипом Mifare.

Перший заступник голови КМДА Геннадій Пліс нагадав вчора журналістам, що контрольний пакет банку був проданий 10 років тому.

“Саме тому вже 10 років банк “Хрещатик” не є муніципальним”, – зазначив він.

На зустрічі в Нацбанку Плис був єдиним представником з усіх акціонерів. Він заявив, як міноритарний акціонер, якому належить 25% акцій в цій фінустанові, що Київська міська державна адміністрація не може стояти осторонь проблеми, яка склалася з банком “Хрещатик”.

 

Добрий початок – половина діла

“Наприкінці минулого тижня ситуація з ліквідністю банку різко погіршилася. Через брак коштів банк почав затримувати платежі, і без допомоги з боку акціонерів не міг впоратися з ситуацією. Національний банк проводив переговори з акціонерами, проте вони не дали належного результату. З огляду на це, і порушення ПАТ КБ “Хрещатик” нормативів ліквідності і капіталу, правління Національного банку визнало його неплатоспроможним”, – зазначила заступник голови Національного банку Катерина Рожкова.

По телефону не вдалося домогтися коментарів від банку – у відповідь були тільки гудки.

У НБУ відзначили – акціонери не змогли утримати свій банк.

На вчорашньому прес-брифінгу Катерина Рожкова зазначила, що акціонери не змогли утримати свій банк. З її слів, підприємства, які близькі до акціонерів, перевели всі свої рахунки в інші банки. Однак на питання, хто з трійки акціонерів банку, а це КМДА (25%), Микола Солдатенко (24,24%) і Андрій Іванов (37,44%), вплинув на переказ коштів в інші банки, Катерина Рожкова не стала відповідати.

З свого боку, Національний банк поінформував акціонерів банку “Хрещатик” про проблему, яка нависла над ними, однак, як заявила заступник голови правління Нацбанку Катерина Рожкова акціонери відмовилися реагувати на попередження. Співрозмовники, близькі до Finance.UA, відзначають, що це друга спроба вивести банк з ринку – перша була ще пів року тому.

 

Що на рахунках?

Діапазон розміщення депозитних портфелів в банку “Хрещатик”, за станом на 1.04.2016, від 10 до 200 тисяч гривень становив – 2,1 млрд гривень, або 46,6%, в кількісному вимірі – 304 тисячі осіб, або 98,7% . У Нацбанку заявили, що всі вкладники, а саме 98,7% банку “Хрещатик” отримають свої вклади в повному обсязі, оскільки їх розмір не перевищує гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичних осіб суму 200 тис грн. Клієнти з великими обсягами вкладів отримають їх в межах суми, гарантованої Фондом. Таких клієнтів у банку було 3,9 тисяч, або 0,4%. Сума їх депозитного портфеля становить 2,4 млрд гривень, або 53,4%.

hreschatik

Загальна сума вкладів становить – 4,5 млрд гривень. Вклади в іноземній валюті – 1,9 млрд, або 41,6%, а це 31 тисяч людей. В національній валюті – 2,6 млрд гривень, або 58,4%, таких всього 1 млн людей. Що ж стосується пенсійних і соціальних рахунків, то там числиться всього 21 тисяча осіб.

Виплачувати кошти в банку почнуть пізніше 20-го робочого дня тимчасової адміністрації в банку. Уповноваженою особою на здійснення тимчасової адміністрації в банку “Хрещатик” призначений працівник Фонду Костенко Ігор Іванович.

“Ми звертаємося до правоохоронних органів та до податкової служби, щоб вони захистили вклади киян, а також кошти самої КМДА і не допустили можливого виведення капіталів в офшори”, – заявив Геннадій Пліс.

Він також підкреслив, що столична влада вже домовилася з “Ощадбанком” про переведення в цю фінансову установу соціального проекту “Картки киянина”.

“Ми також звертаємося до Національного банку з вимогою гарантувати кожному киянину повернення коштів з банку “Хрещатик”, – зазначив Плис.

 

Недалекі біди

Біди банку почалися не так давно. Згідно з даними Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, станом на 31.12.2015 року збиток банку за рік склав 1,16 млрд грн. За третій квартал минулого року депозитний портфель банку становив 7,2 млрд грн, а саме: депозити юридичних осіб – 3 млрд грн, а фізичних осіб 4,2 млрд грн. На кінець року, згідно з даними рейтингового агентства “Кредит-рейтинг”, депозитний портфель склав 7,6 млрд грн. Кредитний портфель банку, згідно з тією ж звітністю, виглядав таким чином – 4,3 млрд гривень, з яких: кредити фізичних осіб склали 210 млн гривень, а юридичних – 4,1 млрд гривень.

Станом на 01.03.2016 року сукупні активи банку склали 11,3 млрд гривень. Кредитний портфель не змінився – 4,4 млрд гривень, або 39,2% всіх активів. Кредити юридичних осіб залишилися незмінними, а фізичних осіб зазнали деяких змін – 264,9 млн гривень, або 6% від загального кредитного портфеля.

Загальні кошти фізичних осіб склали близько 4,9 млрд гривень, або 51,1% у зобов’язаннях.

Щоб врятувати банк в лютому акціонерами було прийнято рішення докапіталізувати банк на суму 600 млн гривень, в свою чергу КМДА погодилася виділити 150 млн гривень. Однак, за кілька днів до тимчасової адміністрації, акціонери відмовилися підтвердити готовність про вливання коштів. Раніше фінансова установа кілька разів зверталося до Національного банку по запозичення коштів для підтримки ліквідності банку на термін не більше 30 днів. Останній раз банк звернувся в НБУ за проханням надати короткостроковий кредит на підтримку ліквідності обсягом 190 млн гривень під заставу ОВДП. На сьогоднішній день, це єдина заборгованість банку перед регулятором.

Відповідно до закону, власники неплатоспроможних банків відповідальні перед вкладниками власним рухомим та нерухомим майном, після вчорашньої зустрічі в Національному банку стало абсолютно не ясно хто саме буде нести за це відповідальність.

 

Дії Фонду

Тимчасовий адміністратор банку вже призначений, у Фонду є всього 30 днів, щоб знайти покупця для фінансової установи, якщо цього не станеться банк відправитися на ліквідацію. Першочергове завдання відомства – навести порядок в базі вкладників.

“Хочу заспокоїти всіх вкладників банку “Хрещатик”, прямо зараз на наших рахунках в НБУ акумульовано близько 5 млрд гривень. При цьому активні виплати здійснюються тільки по Укрінбанку, залишилося виплатити близько 500 млн гривень. Тому ми абсолютно готові до виплат, ці гроші вже зарезервовані для вкладників “Хрещатика”. Подивимося на якість бази вкладників, але ми не чекаємо особливих сюрпризів, тому закликаємо вкладників не хвилюватися”, – розповів заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.

Завзято Фонд буде працювати над активами в банку. Андрій Оленчик пообіцяв, у разі, якщо Фондом будуть помічені сумнівні транзакції або операції, які могли привести до виведення активів, то вони негайно будуть визнаватися нікчемними.

“Що означає, коли договір визнають нікчемним? Це означає, що застосовується, так звана, двостороння реституція, все повертається до свого попереднього стану. З точки зору права і бухгалтерії – це легко зробити, але потрібно ще знайти ці активи і повернути”, – відзначає він.

Останнє, що залишається – робота з потенційними інвесторами банку. Однак, згідно із змінами, які відбулися на початку січні, Фонд більше не проводить відбір інвесторів. “З тими інвесторами, які вже попередньо кваліфіковані Нацбанком, відповідна робота буде вестися в надії, що хтось із них зацікавиться банком, хоча б для передачі активів і зобов’язань, я вже не кажу про покупку банку в цілому. Але ми поки не знаємо, що реально відбувається в банку. Для реалізації будь-якого способу порятунку банку, крім виведення з ринку, необхідна достатня кількість ліквідних активів нормальної якості. Якщо вони не знайдуться, через місяць почнеться ліквідація”, – розповідав учора Андрій Оленчик.

Але поки жоден можливий акціонер з банком не зв’язувався. Можливо, що незважаючи на законодавчі зміни, Фонд продовжить в активному режимі шукати майбутнього покупця на банк, хоча б в силу того, що події, що відбуваються, стрімко набирають соціальний резонанс.

Джерело: Finance.ua

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики