Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

У колишній банк «Лукойлу» ввели тимчасову адміністрацію

  • 22 березня 2016
  •   Маргарита Ормоцадзе, Ольга Левкович
  • 948
  • Версія для друку
  •  
У колишній банк «Лукойлу» ввели тимчасову адміністрацію

У п’ятницю НБУ визнав неплатоспроможним невеликий банк «Петрокоммерц-Україна». Власниками цієї установи раніше були кілька фінансово-промислових груп, в тому числі «Лукойл» і російська корпорація «Открытие». Хоча до останнього часу банк було виставлено на продаж, у Фонді гарантування вкладів (ФГВ) сумніваються, що цю установу з категорії неплатоспроможних вдасться врятувати

Згідно з повідомленням НБУ, причиною визнання банку «Петрокоммерц» неплатоспроможним була непрозорість структури власності та ситуація, описана в 3-ій частині 1-ої статті закону України «Про банки і банківську діяльність». Ідеться про невиконання банком протягом п’яти робочих днів 2% і більше своїх зобов’язань перед вкладниками та іншими кредиторами.

Заступник глави Фонду гарантування вкладів Андрій Кияк розповів Forbes, що шанси на порятунок у банку − мінімальні. «Ситуація в банку досить складна. Наскільки мене поінформували, було багато «згортань» депозитів: 60-70% від загального портфеля вкладів. Грошей у банку немає. Є тільки кошти на коррахунках одного держбанку, близько 5 млн гривень. І кілька кредитів, які, в теорії, можна буде обслуговувати», − перераховує Кияк.

З кінця минулого року великий кредит − у кілька мільйонів гривень − банку прострочило підприємство «Активзембуд». 2015 рік «Петрокоммерц-Україна» закінчив з прибутком у близько 9 млн гривень. Чисті активи «Петрокоммерц» на початок року становили трохи більше 1,1 млрд гривень. Кредитний портфель − трохи більше 1 млрд гривень.

Маленький банк з великою історією

«Петрокоммерц-Україна» було засновано в 1996 році як АвіатекБанк. Згодом він відійшов до українських активів групи «Лукойл». Крім Києва, банк вів діяльність в Одеській і Харківській областях. Як раніше писав Forbes, з цікавих проектів, які обслуговувала ця установа, крім безпосередньо бізнесу «Лукойлу», був, наприклад, Чорноморський флот Російської федерації в Криму. Також серед клієнтів банку − заводи на сході України, в тому числі − магазини «Велика кишеня».

Станом на 1 січня 2014 року 96,48% акцій українського ВАТ «Банк Петрокоммерц-Україна» належали російському ВАТ «Петрокоммерц». Його власниками були громадяни Російської федерації Леонід Федун, Вагіт Алєкперов, Сергій Михайлов та Юрій Селезньов. До 1 серпня картина змінилася − як і раніше, 96,48% українського банку належать російському ВАТ «Банк «Петрокоммерц», але власниками останнього тепер числяться Вагіт Алєкперов і Леонід Федун.

«Мені здається, банк «зачищали», щоб витягнути максимум ліквідних активів, зачистити і продати як «ліцензію» з філіями», − припускає колишній топ-менеджер банку на правах анонімності.

Після початку збройного конфлікту на Донбасі банк було виставлено на продаж. Покупцем стала російська корпорація «Открытие», отримавши відповідний дозвіл антимонопольного відомства в червні 2014 року.

Серед потенційних покупців банку називали також групу «Альфа» і бізнесмена Андрія Оністрата. «Ми дуже пильно дивилися на банк. Хотіли купити. Спочатку «Петрокоммерц» належав «Лукойлу», а потім його продали російській фінансовій корпорації «Открытие». І там, у цій корпорації, є 3-4 бенефіціари. Я зустрічався в Москві з акціонерами, але ми ні до чого не домовилися. Вони хотіли $6 млн, а ми вважали, що це багато. Проблем вистачало півтора роки тому. Близько 60% всієї діяльності було зосереджено на Сході. Ми дивилися банк якраз перед війною», − пояснює Андрій Оністрат.

«Я керував банком з кінця 2011-го по квітень 2014 року. Подав у відставку через події з Росією. Не знаю, якою була нова структура власності. З преси знав про наявність дискусії з регулятором про ступінь її прозорості. Але попереднім власникам було все одно, кому його продавати. Вони принципово вирішили виходити (з України − Forbes). Я не знав нових господарів і не спілкувався з ними. Залишав банк здоровим і з хорошими показниками», − згадує екс-голова правління банку «Петрокоммерц-Україна» Денис Чернишов. Він уточнює, що банк видавав кредити в східному регіоні, наприклад, ТМ «Геркулес».

В результаті банк взагалі переоформили на групу фізичних осіб з України, Великобританії та В’єтнаму.

Один із багатьох

Крім питань до ліквідності банку, у ФГВ до «Петрокоммерц» були претензії щодо непрозорої структури власності. У Фонді уточнюють, що є кілька причин для введення тимчасової адміністрації. «Банк можуть визнати неплатоспроможним через непрозору структуру власності, неплатежі або порушення в сфері фінмоніторингу. До «Петрокоммерц» були питання стосовно структури власності цього банку», − каже Андрій Кияк.

Він пояснює, що введення тимчасової адміністрації в банк «Петрокоммерц-Україна» − лише один з етапів очищення банківської системи. І до кінця року з ринку можуть вивести ще близько 50 банківських установ. Перш за все закриватися вони будуть через непрозору структуру власності, а також низький рівень ліквідності.

Джерело: Forbes

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики