Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Бюджетники за бортом. Все вирішує уряд

  • 01 лютого 2016
  •   Юлія Бондар
  • 11565
  • Версія для друку
  •  
Бюджетники за бортом. Все вирішує уряд

Де отримати зарплату? В якому банку обслуговуватися? Завести картковий рахунок? Це вирішує кожен громадянин за власними переконаннями і передумовами. Ні держава, ні представники банківських установ не можуть керувати побажаннями кожної людини. Але днями Кабінет міністрів України затвердив зміни в постанові “Про удосконалення механізму виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ та державної соціальної допомоги”, і відтепер уповноваженим банкам встановили більш жорсткі критерії, а також не забули оновити перелік таких банків.

“Якби мова йшла про захист громадян від потенційно ненадійних банків, то жодна з представлених Мінфіном умов до визначення надійності і стійкості банку, практично ніяк не відноситься. До того ж, якщо держава переслідує таку мету, то даний підхід логічно було б використовувати для всіх. Приміром, поліція покликана захищати від грабіжників, але ж не тільки “бюджетників”. За фактом же виходить, що порядок відбору банків спрямований не на захист громадян, а на обмеження їх прав розпоряджатися своїми грошима “, – вважає Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України.

У Кабміні і в Мінфіні впевнені, що запропоновані зміни підвищать ефективність і прозорість у виборі банків для використання в державному секторі, а також підвищать рівень захищеності виплат працівникам бюджетних установ та державної соцдопомоги. З цією метою, за пропозицією Мінфіну, Кабінет Міністрів встановив більш жорсткі в порівнянні з існуючими, критеріями відбору уповноважених банків, завдяки чому в заповітний перелік зможуть потрапити дійсно найбільш надійні банківські установи країни.

Гра за новими правилами

Відтепер, уповноваженим банкам необхідно буде виконати вісім прописаних умов. Слід звернути уваги на “найцікавіші” з них. Перша вимога голосує про те, що частка активів банків становить не менше 1,0% активів банківської системи.

“Багато великих банків виведені з ринку за останні два роки. Багато невеликих установ сьогодні зберігають платоспроможність на високому рівні, але їхні активи явно не будуть відповідати цій нормі. Відповідно, розмір активів не є критерієм надійності або зручності для клієнтів “, – зазначила Олена Коробкова.

Наступна, вже більш спірна вимога від уряду – банк зобов’язаний володіти облігаціями внутрішньої державної позики в розмірі не менше 20% (!) регулятивного капіталу банку. Дуже цікавий пункт, що викликає сум’яття і небажання банків віддавати мільйони гривень на випущені державою ОВДП. Перший заступник Голови Правління Приватбанку Олег Гороховський вчора на своїй сторінці у Facebook опублікував досить запальний текст:

“З’явилася “відповідь” Кабміну на петицію про скасування зарплатного рабства, яку їм відправив Президент для реагування. Тепер Кабмін ще більше хоче посилити вимоги до вибору банків, які обслуговують бюджетників з виплати зарплати і пенсій. Тобто ці товариші вважають, що для того, щоб банк мав право обслуговувати бюджетників він повинен бути хронічно збитковим і вважатися державним (ці автоматом уповноважені) або замість того, щоб розвивати інфраструктуру прийому карт і видачі готівки, повинен купити на 20% (!!!) капіталу ОВДП і сидіти з ними в надії, що цей критерій зробить їх на щось уповноваженими.
Та не питання, якщо для обслуговування карт інфраструктура не потрібна, тоді ласкаво просимо в кам’яний вік. Даєш зарплату за чеками в касах підприємства! # совок2016 P.S. Будемо судитися!”.

Учасники ринку, незважаючи на посилення і урізування списку уповноважених банків по соціальних виплатах, все ж мають намір далі працювати з бюджетниками і виплачувати соцдопомогу. Однак, не мають наміру витрачати гроші на купівлю ОВДП, якщо на ринку існують цікавіші та вигідніші в процентному співвідношенні депозитні сертифікати.

“Бажання концентрувати виплати працівникам бюджетної сфери та соціальні виплати виключно в здорових і стійких банках зрозуміле і більшість запропонованих критеріїв є зрозумілими і виправданими. Однак, викликає подив вимога мати портфель ОВГД в обсязі не менше 20 відсотків регулятивного капіталу. Цей показник не має нічого спільного зі стійкістю того чи іншого банку і сам по собі ні про що не говорить. Якщо в даному випадку мова йде про те, що уповноважений банк повинен мати обсяг високоліквідних активів не менше 20% від регулятивного капіталу, то чому не брати до уваги депозитні сертифікати Національного Банку”, – вважає Тамара Савощенко, голова правління UniCredit Bank.

Представлені Міністерством фінансів критерії з відбору банків для виплат бюджетникам, виглядає як спроба написання технічного завдання під певну компанію і не має нічого спільного зі здоровою конкуренцією на ринку. Умови підібрані не за принципом визначення банків з високою надійністю, стійкістю і комфортністю обслуговування клієнтів, а за принципом визначення конкретних банків.

До всього іншого, Мінфін прописав, що на час проведення конкурсу банк здійснює діяльність на банківському ринку не менше трьох років. Протягом трьох останніх місяців на момент подачі документів в постійно діючої комісії Національний банком не застосовувалися заходи впливу у вигляді обмеження, постанови або припинення здійснюваних банків операцій.

За часом скільки

Для того, щоб перейти до нових вимог у банків є всього на всього три місяці, а що ж стосується державних відомств таких, як центральні, місцеві органи виконавчої влади, то у них буде один місяць для переходу на обслуговування в уповноважені банки.

Встановлено в Мінфіні

17 листопада 2015 в Міністерстві фінансів відбулося позачергове засідання постійно діючої конкурсної комісії з визначення уповноважених банків України, через які здійснюватимуться виплати за заробітної плати працівникам бюджетних установ. У список переможців згідно конкурсу з визначення уповноважених банків, через які має здійснюватися виплата заробітної плати працівникам бюджетних установ увійшли 48 банків. Але затверджений список помітно буде рідшати.

Як прогнозують учасники ринку найбільшою складністю для банків стане подолання пункту щодо володіння облігаціями внутрішньої державної позики в розмірі не менше 20%.

“Кожен учасник ринку буде діяти, виходячи з власних пріоритетів та ризиків ведення бізнесу”, – вважає Олена Домуз, директор з ризиків Банку Кредит Дніпро.

Єдине заспокоєння є тільки у державних банків, тому що як пояснив Кабмін: “банки, в яких держава володіє часткою більше 75%, призначено уповноваженими банками на постійній основі”. Але незважаючи на радість для держбанків у ринку все одно є питання відносяться до цього моменту постанови.

“Неоднозначно виглядає і пункт постанови відносно банків з державною часткою більше 75%, які стають уповноваженими здійснювати соцвиплати та обслуговувати зарплатні проекти бюджетних і державних організацій на постійній основі, адже в документі взагалі не вказані вимоги для цих фінансових установ. Поки розцінювати це як встановлення монополії на ведення такого великого напряму банківського бізнесу, не варто, адже згідно з постановою міністерствам, центральним і місцевим органам влади пропонується працювати не менше, ніж з трьома уповноваженими банками. Тобто давати об’єктивну оцінку необхідно після того, як ми побачимо механіку цього документа в дії: чи дійсно він націлений на обмеження конкуренції на обслуговування держслужбовців і пільговиків “, – пояснила Олена Домуз.

Сюрпризи продовжуються

Через рік після прийняття постанови набуде чинності ще один критерій відповідності – за кількістю емітованих банком електронних платіжних засобів (платіжних карток) державної багатоемітентної платіжної системи (не менше 10% загальної кількості емітованих банком електронних платіжних засобів (платіжних карток).

“До зручності клієнтів або надійності банку цей критерій не має ніякого відношення. Більшість наших громадян користується картками міжнародних платіжних систем Visa і MasterCard, і цьому є об’єктивні причини. Якщо наша альтернативна система зможе надати користувачам ті ж зручності або забезпечити більш низькі тарифи, клієнти самі будуть робити вибір на її користь. Але всі розуміють про необхідність розвитку власної платіжної системи і ринок вітає ті кроки, які вже зроблені в напрямку розвитку НСМЕП-2, але йти до цього потрібно не шляхом примусу, а шляхом здорової конкуренції “, – заявила Олена Корбкова.

Не важко зрозуміти, що ринок украй незадоволений такою ситуацією, яку диктує уряд. Отримати офіційне підтвердження щодо того, чи будуть банки судиться Finance.UA не вдалося. Але й без того зрозуміло, що банківське співтовариство вимагатиме максимально коректної та витриманої конкуренції на фінансовому терені.

Джерело: Finance.ua

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики