Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Чого чекають українці в 2016 році

  • 05 січня 2016
  •   Олександра Горчинська, Леся Виговська
  • 5522
  • Версія для друку
  •  
Чого чекають українці в 2016 році

Безвізовий режим з Євросоюзом, перехід на електронну систему державних закупівель, угода про зону вільної торгівлі з ЄС, ріст ВВП, участь у Євро-2016 та інші події, які українці чекають у 2016 році

Безвізовий режим із Євросоюзом

Є підстави сподіватися, що українці зможуть вільно подорожувати до країн Шенгенської зони уже у другій половині 2016 року, коли Єврокомісія офіційно представить нове законодавство, а уряди країн ЄС та Європарламент затвердять його. Разом із Україною візи скасують для Грузії та Косово.

Президент Петро Порошенко у своєму зверненні до українців назвав це “тренувальним забігом”. З моменту, коли безвізовий режим запрацює, всі необхідні для виїзду з країни документи перевірятимуть безпосередньо на кордоні. Зокрема, треба буде мати зворотній квиток, підтвердження місця проживання та біометричний паспорт.

Повний перехід на електронну систему державних закупівель

Систему електронних державних закупівель ProZorro у тестовому режимі запустили 12 лютого 2015-го. Це три електронні торговельні майданчики, які формально належать міжнародній організації Transparency International. Суть полягає у тому, що кожна зацікавлена особа може спостерігати за перебігом електронних торгів, бачити пропозиції від різних учасників та порівнювати їх.

Перші закупівлі провели Міністерство юстиції, Міноборони, Державне управління справами і Енергоатом.

За час роботи системи електронних закупівель Україна вже заощадила 500 млн грн. Повний перехід, за словами заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Максима Нефьодова, принесе до 50 млрд грн економії. Також переведення держзакупівель у публічну площину дозволить зруйнувати численні корупційні схеми.

Приєднання України до Угоди СОТ щодо держзакупівель – WTO GPA

12 листопада 2015 року Україна підписала угоду Світової організації торгівлі про державні закупівлі. Приєднання України погодили представники країн-учасниць СОТ. Основна мета угоди – рівний доступ до ринків державних закупівель.

Угода набуває чинності у 2016-му. Це дозволить українським підприємцям брати участь у закордонних тендерах, що сприятиме зростанню експорту.

Угода про Зону вільної торгівлі з ЄС

Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС запрацює у повному обсязі уже з 1 січня 2016-го. Набуття чинності документу відкриває численні перспективи у політичній, соціальній і економічній сферах. Українському бізнесу буде простіше торгувати з Європою.

Зокрема, чимало преференцій отримають виробники сільськогосподарської продукції. Угодою передбачено, що Україна скасує ввізні мита на понад 80% промислових товарів, а ЄС – на більш ніж 90%. У сферах, пов’язаних із торгівлею, Україна адаптується до регуляторних норм Євросоюзу.

Співпраця з МВФ

Кредитну програму для України на суму більш ніж $16,5 млрд МВФ схвалив 30 квітня. Вона розрахована на два роки. Перший транш перерахували на початку травня, другий – на початку вересня.

Зараз обговорюється можливість об’єднання третього і четвертого траншів кредиту. Очікується, що у 2016 році місія МВФ працюватиме у Києві з 12 по 29 січня. Підсумки цієї роботи дадуть можливість переглянути умови співпраці та визначитися, яким буде подальший графік отримання коштів.

Ріст ВВП

У 2016 році на Україну чекає економічна стабілізація. Незначний ріст ВПП – у межах 2% при інфляції 12% – прогнозують і у Мінфіні, і у Національному банку, і у самому МВФ. Відповідну заяву робив і президент Петро Порошенко. За його словами, інвестиційний клімат України має покращитися, зокрема, за рахунок податкової реформи, яку відчують інвестори.

Початок роботи антикорупційних інститутів

Боротьба з корупцією – одне з найважливіших завдань, яке має виконати Україна протягом 2016 року. Зокрема, це важлива умова Євросоюзу для отримання українцями безвізового режиму та вступу країни до ЄС. Аби цей процес розпочав працювати на повну, повинні розпочати роботу відповідні новостворені органи: Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Державне бюро розслідувань, Національне антикорупційне бюро тощо. Це, в свою чергу, має дати поштовх судовій реформі – одній з найбільш очікуваних і потрібних Україні реформ.

Дострокові парламентські вибори і зміна Уряду

У 2016-му Україні пророкують нові парламентські вибори, а також зміну Уряду. Подібні припущення ще восени почали робити експерти – політологи, аналітики та навіть самі народні депутати. Підґрунтям для цього, зокрема, є конфлікти поглядів всередині коаліції.

Крім того, останнім часом розгорнув активну публічну кампанію важковаговик – голова Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі. Його заяву про створення неполітичного об’єднання розцінюють як початок політичної кампанії, а отже – підготовку до наступних виборів.

Про незадовільну роботу Кабінету міністрів президент Петро Порошенко заявляв ще восени. Претензії до роботи прем’єр-міністра мають представники різних політичних сил та громадськість. Відеозвернення із критикою Яценюка викладав у мережу і Саакашвілі.

Участь України у Євро-2016

Одна із найголовніших подій спорту в 2016-му – це участь України у фінальній частині футболу Євро-2016 у Франції влітку.

Жодного разу до цього Україна не виступала на чемпіонатах Європи з футболу, куди їй доводилося пробиватися через відбіркові турніри. На Євро-2012 українці виступали у ролі господарів – сторони, що приймала чемпіонат, тому брала участь у турнірі.

Податкова реформа

На проведення податкової реформи – однієї з найнеобхідніших Україні реформ, чекали цілий рік. Проте, у парламенті процес прийняття поправок до документа затягувався, голосування зривались.

24 грудня під тиском МВФ парламент таки прийняв нові норми. Проте до статусу “реформа” отриманий результат не дотягує. У першій половині наступного року Україна має допрацювати законодавство, заповнити прогалини та витягти зміни у податковій системі на рівень справжньої реформи.

За матеріалами НВ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики