Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Наскельне місто-фортеця ТуСтань

  • 08 грудня 2015
  •   Остап Мацьків
  • 14777
  • Версія для друку
  •  
Наскельне місто-фортеця ТуСтань

Тустань — давньоруський наскельний оборонний комплекс, митниця та місто-фортеця, залишки якого розташовані в Карпатських горах (Східних Бескидах), в Сколівському районі Львівської області, поблизу с. Урич, біля м. Борислава та містечка Східниця. Сучасний Державний історико-культурний заповідник «Тустань» у Підгородцівському лісництві

 

Особливості місця

Попри не дуже хорошу дорогу, в селі Урич варто відвідати рештки давньоруської фортеці, що в ІХ-ХІІІ ст. мала назву Тустань. Основою для неї слугувала скельна група під назвою Камінь. У минулому вона виконувала роль митниці і захищала Галицько-Волинську державу від ворогів. Купці, що рухались через терен Галичини, повинні були "Тут стати" і платити мито. Ще й зараз у скелі можна віднайти залишки 4000 вибитих пазів та врубів. На горі також є рештки двох цистерн, у які збирали воду. Про всяк випадок захисники змогли облаштувати добре забезпечену криницю. В середині ХІІІ ст. фортецю спалили ординці, а 1340 р. захопили поляки. Остаточний занепад настав в XVI ст. 

tystan2

tustan3

Тустань -унікальна пам'ятка історії та архітектури ІХ-ХІІІ століття, аналогів якої немає в Європі. Це місце - де історію можна повернути назад та стати частиною культури Українського Середьовіччя. Неповторність Тустані полягає не лише у її природних особливостях, хоча скеля сама по собі вражає. Унікальність Тустані полягає ще й у можливості точного (90%) відтворення дерев'яної забудови, що існувала на скелях. Річ у тім, що будівничі, споруджуючи неприступну дерев'яну фортецю на скелях, довбали в камені пази для закріплення дерев'яних конструкцій. Дерева давно немає, а сліди в камені збереглися. Місто-фортецю Тустань творить комлекс скель Камінь, Гострий Камінь, Мала Скеля, Жолоб та скелі. які прилягають до хребта Вороного.

tustan4

tustan5

Поради незнайомцю

Сьогодні в Уричі діє музей історії міста-фортеці Тустань (працює щодня), а також знаходиться дерев'яна церква 1911 р. — пам'ятка архітектури місцевого значення.

Щороку під Урицькими скелями Середньовіччя оживає на повну - його повертають учасники фестивалю "Ту Стань!". Протягом кількох днів у Тустані відтворюють життя древнього граду таким, як воно було тоді, у всіх його проявах: від ремесел до розваг. Особливу увагу на кожному фесті присвячують і військовій справі - десятки реконструкторів відновлюють баталії воїнів-русичів із ворогами на очах у гостей Тустані з точністю, якій позаздрить будь-який фільм.

Цікаві факти

У травні 1914 р. на території скель відбувся мітинг української молоді, приурочений до сотої річниці від дня народження Тараса Шевченка.

Найстаріша документальна згадка про Тустань належить до кінця XIV ст. У листі Папи Римського Боніфація IX від 15 травня 1390 року йдеться про певні надання Владиславом Опольським новозаснованій Галицькій католицькій дієцезії.

Фортеця (замок) Тустань проіснувала включно до XVI ст. У люстрації Дрогобицької соляної жупи (1565 р.) вказано, що «…у Тустані беруть мито від купців, котрі йдуть горами, минаючи Дрогобич».

Графік роботи та вартість квитка

На території Заповідника діє комплексний квиток, який дає можливість відвідати екскурсії на скельний комплекс Камінь, в Музеї історії Тустані та у церкві св. Миколая.

Вартість квитка: 16 грн.

Пільгова вартість: 8 грн.

Графік роботи:

щодня з 10:00 до 18:00 (квітень-жовтень)

та з 09:30 до 17:00 (листопад-березень

Джерело: Стежками.com

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики