Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Від списання держборгу постраждають недержавні пенсійні фонди

  • 07 жовтня 2015
  •   Руденко Вікторія
  • 5185
  • Версія для друку
  •  
Від списання держборгу постраждають недержавні пенсійні фонди

Недержавні пенсійні фонди (НПФ) встигли до кризи вкластися в українські єврооблігації, а значить, тепер їм також належить списати 20% номіналу цінних паперів. Умови реструктуризації пенсійники вважають «дискримінаційними»: вони не зможуть включити в свої активи деривативи, прибутковість яких залежить від темпів зростання ВВП.

Зачепило фонди

Від списання частини держборгу України постраждають не тільки іноземні кредитори, а й українські недержавні пенсійні фонди (НПФ). Вони також купували єврооблігації, а значить, втратять 20% їх вартості. Але не це засмутило НПФ. Прив’язані до ВВП варранти, які уряд надасть всім, хто погодився на реструктуризацію кредиторам, не можуть бути включені в пенсійні активи, а отже, для фондів їх вартість дорівнюватиме нулю. І лише виплати по них, які почнуться не раніше 2021 роки, будуть включені в активи НПФ.

Українська асоціація адміністраторів пенсійних фондів (УААПФ) пропонує владі дозволити НПФ інвестувати в похідні інструменти. «Інвестори, які вкладали кошти в облігації зовнішньої держпозики України (у тому числі вітчизняні НПФ) отримають в рамках реструктуризації державний дериватив, який за своєю суттю є похідним інструментом. Але закон «Про недержавне пенсійне забезпечення» забороняє включати похідні цінні папери в пенсійні активи НПФ, – обурена асоціація. – Це ущемляє інтереси майбутніх і нинішніх пенсіонерів – учасників НПФ, які довірили свої особисті накопичення державі, придбавши її зовнішні облігації ».

Дадуть добро

У Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку готові підтримати такі поправки. «Дозвіл на використання НПФ інструментів реструктуризації держборгу доцільно як з позиції розширення переліку доступних напрямків інвестування коштів НПФ, так і з точки зору заохочення використання більш широким колом інвесторів нової групи цінних паперів», – говорить заступник директора департаменту спільного інвестування та регулювання діяльності інституційних інвесторів НКЦПФР Віталій Дерев’янкін.

«Проблема розширення спектру надійних фінансових інструментів для інвестування пенсійних активів вельми актуальна, враховуючи ситуацію в банківській системі, а також введення з 1 січня 2016 року більше жорстких вимог до лістингу», – зазначає перший заступник генерального директора Української асоціації інвестиційного бізнесу Ольга Трипільська. Подібні правки врегулюють проблему, що виникла, але не відкривають НПФ нові можливості з інвестицій за кордон. Хоча формально законодавство дозволяє розміщувати активи НПФ в цінних паперах іноземних емітентів. «Наше валютне законодавство і раніше перекриває вихід українських компаній на зарубіжні ринки капіталу. Жодного руху і у випуску інфраструктурних облігацій, хоча таку пропозицію УАІБ включено в комплексну програму розвитку фінансового ринку України на 2015-2020 роки », – нарікає вона.

Ціна запитання

УАІБ підрахувала, що на кінець серпня обсяг єврооблігацій в портфелі НПФ становив усього 15 млн грн (приблизно $ 708 тис.), або 1,6% всіх пенсійних активів в управлінні КУА. Опитані FinClub учасники ринку не зізналися, що в їхніх активах знаходяться суверенні єврооблігації. Наприклад, не робила подібних операцій і КУА «Універ Менеджмент» (ІГ «Універ» відома завдяки своїй підтримці запровадження в Україні подвійного лістингу для іноземних акцій). Але відомо, що ще в 2009 році покупцем єврооблігацій на суму 1,59 млн грн виступила КУА «Всесвіт» (близько $ 200 тис.) в інтересах НПФ «Все». У КУА «Всесвіт» на запит FinClub не відповіла. Всього в Україні працює 70 фондів під управлінням 42 КУА. У НКЦПФР розповіли FinClub, що «йдеться про поодинокі випадки інвестування в бонди».
Можливість купувати деривативи учасники ринку оцінюють обережно. «Це дозволить істотно збільшити інвестиційні можливості для НПФ, проте потрібно враховувати можливі додаткові ризики, пов’язані з використанням деривативів», – говорить директор департаменту з питань інвестиційної діяльності «ОТП Капітал» Тарас Єлейко. «Система недержавного пенсійного забезпечення вкрай консервативна. Її головний принцип – це надійність і низькі ризики для учасників. Деривативи, як похідні цінні папери, є за визначенням набагато більш ризиковими цінними паперами, ніж ті, які відповідно до закону про недержавне пенсійне забезпечення можуть бути в портфелі НПФ », – вважає генеральний директор ТОВ «АРТА Управління активами» Гліб Кабальнов.

Економіка України знаходиться в стані системної кризи, і подібні радикальні зміни в законодавстві можуть призвести до серйозного зростання ризиків для НПФ, які не мають досвіду роботи з похідними. «Потрібно враховувати, що звернення похідних цінних паперів в Україні не врегульовано, відсутня методологія оцінки. І чи готові НПФ нести ризики інвестування в державні бінарні опціони?» – Задається питанням фахівець з управління активами КУА АПФ «Альтана Інвестмент Менеджмент» Ольга Лісіцина.

Джерело: Фінансовий клуб

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики