Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Заробити право на пенсію чи сформувати пенсійні накопичення?

  • 07 жовтня 2015
  •  
  • 22521
  • Версія для друку
  •  
Заробити право на пенсію чи сформувати пенсійні накопичення?

Пенсійна реформа, законопроект якої повинна розглянути Верховна Рада до кінця 2015 року, покликана, зокрема, встановити справедливість у пенсійному питанні.

Адже якщо громадянин упродовж багатьох років трудової діяльності сумлінно сплачував внески на пенсійне страхування, а після виходу на заслужений відпочинок почав економити на вкрай необхідних для нормального життя речах, то така пенсійнасистема не може бути визнана справедливою. А саме такі реалії нашого сьогодення! Будемо сподіватися, що нова пенсійна система України, по мірі запровадження усіх її трьох рівнів, не тільки сприятиме встановленню справедливості, а й суттєво вплине на рівень пенсійних доходів наших громадян — звичайно, в кращий бік.

Три пенсії разом — кращі за одну. Вже зараз стає зрозумілим, що без запровадження накопичувальної складової модернізована солідарна система (першийрівень) сама собою не дає більшості з наспідстав (маю на увазі насамперед людей, молодших за 45-50 років) сподіватись на відчутне підвищення рівня пенсій. Зрештою, це наочно показує останній перерахунок пенсій, що здійснювався для наших пенсіонерів за новими правилами. Отже, тим, хто ще не став пенсіонером, треба щось робити вже сьогодні, аби не залишитися в старості сам на сам із недосяжним (для більшості нинішніх пенсіонерів) «прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб»!

Три пенсії (по одній з кожного рівня) разом, відповідно, можуть виявитися кращими за одну (з першого рівня), але для цього необхідно, щоб належним чином функціонувала не лише солідарна, а й накопичувальна система. Безперечно, запровадження обов’язкової накопичувальної системи (другий рівень) має здійснюватись тільки після набуття досвіду роботи добровільного недержавного пенсійного забезпечення (третій рівень) та за інших передумов, чітко визначених Законом України «Прозагальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Чи потрібно розвивати недержавне пенсійне забезпечення та створювати недержавні пенсійні фонди (НПФ) на рівні підприємств, галузей, міст, регіонів? Який сенс нам ставати учасниками такихфондів? Ці питання потребують відповідей уже зараз, оскільки часу до виходу напенсію для кожного з нас об’єктивно залишається все менше. Отже, кожен із нас має вирішити: яку пенсію і де він буде отримувати в майбутньому?

 

Мовою цифр

Спробуємо відповісти на ці питання мовою цифр. Визначимо, наяку пенсію можна сподіватись, якщо сплачувати страхові (пенсійні) внески до солідарної системи (Пенсійний фонд України) та добровільної накопичувальної системи недержавних пенсійних фондів (НПФ). Умовно не будемо розглядати формування пенсії з другого рівня у накопичувальному фонді Пенсійного фонду України, оскільки конкретна дата запровадження обов’язкових платежів до нього ще не встановлена. Порівняємо співвідношення витрат (суми коштів) і ефекту (розміри пенсій).

Для того, щоб розрахунки були універсальними, зробимо припущення, що заробітна плата майбутнього пенсіонера дорівнює 100% його доходу, а сам дохід, з якого сплачуються внески, дорівнює середній зарплаті в галузях економіки (для багатьох із нас так воно є насправді). Формули розрахунку пенсій із солідарної системи базуються на новому пенсійному законодавстві, а для накопичень і виплат з НПФ — на формулах фінансової математики (рентні платежі з щомісячним поповненням вкладу до моменту виплат і нарахуванням «складних відсотків» на залишок вкладу).

Зробимо розрахунки для чоловіка віком 22 роки, який береучасть у солідарній системі (ПФУ) тав системі недержавного пенсійного забезпечення (НПФ) з 2014 р.

Маємо в солідарній системі:

• внески до ПФУ=100 од. Х (32%+2%)=34 од.;

• середній період внесків до солідарної системи — 38 років;

• сума внесків за період трудової діяльності до солідарної системи — 34 од. х 12 місяців х 38 років=15504 од.;

• середній період виплат пенсії (середня тривалість життя чоловіка після досягнення віку 60 років)=14 років;

• розмір очікуваних «пенсійних прав» РПП(«скільки сплатив — стільки отримаєш»)=15504 :14 років : 12 місяців=92 од.;

• встановлений законом розрахунковий розмір виплат РВ=1,0% х 38 років х 100 од.=38 од.;

• буде сплачено пенсії за 14років з ПФУ — 38 од. х 12місяців х 14 років=6384 од.;

• не буде сплачено із внесків чоловіка 15504-6384=9120 од. або щомісяця 92-38=54 од.;

• фактичний розмір виплат ФВ (виходячи з бюджетуПФУ) = кількість платників внесків ПВ х ставку відрахувань х зарплату : кількість пенсіонерів П.

Маємо в НПФ:

• внески роботодавця до НПФ — 5%;

• внески працівника до НПФ — 5%;

• солідарний внесок =5%+5%=10% або 100 од. х 10%=10 од.;

• очікувана реальна ставка дохідності інвестицій на внески до НПФ (середня заперіод накопичення і виплат) = 4%;

• фактичний розмір виплат= накопичення учасника : період виплат;

• виплати здійснюються аж до вичерпання коштів, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку, а накопичення успадковуються в повному обсязі.

Результати розрахунків наведено в таблиці.

Порівняльна оцінка витрат роботодавця і працівника на формування пенсій, що сплачуватимуться ПФУ та НПФ

Показник

 

Час, що залишився до виходу на пенсію (період сплати внесків), років:
38 30 25 20 15 10 5

Сума внесків до

солідарної системи

(ПФУ), од.

 

15504 12240 10200 8160 6120 4080

2040

Виплати з ПФУ

(коефіцієнт

заміщення), %

 

38

30

25

(20)*

20 15 10 5

Сума внесків

до НПФ, од.

4560 3600 3000 2400 1800 1200

600

Накопичення на

рахунку в НПФ, од.

10682 6940 5141 3667 2460 1472

662

Виплати з НПФ

(коефіцієнт

заміщення)**, %

 

82 53 39 28 19 11

5

*не менше 20% середньої зарплати для чоловіків (жінок), що сплачували внески 25 (20) років

** без урахування податків

 

Запитання, на які кожен має відповісти сам

Аналіз розрахунків, наведених у таблиці, породжує багато запитань, які потребують відповіді:

1. Чи адекватні пенсійні виплати з ПФУ зусиллям і витратам платників страхових внесків — роботодавців і найманих працівників?

2. Чому виплати застрахованій особі (6384 од.) за 14 років будуть меншими від її внесків за 38 років (15504 од.) у 2,5 рази?

3. Куди подінеться різниця(9120 од.) або куди спрямовуватиме держава не сплачені щомісяця 60 од. (92 од.   32 од.)?

4. Чи розв’язує остаточно проблему соціальної справедливості солідарна система?

5. Чи збільшуватиметься розмір пенсії з солідарної системи, якщо зростатиме кількість пенсіонерів і зменшуватиметься кількість платників (обсяги внесків)?

6. Чи потрібно в пенсійному питанні сподіватись лише на державу та її гарантії (справедливість, прозорість, об’єктивність тощо)?

7. Чому внески до НПФ майже втричі менші, ніж до ПФУ, а виплати в 1,5-2,5 рази більші й накопичення успадковуються в повному обсязі?

8. Чи потрібно створювати НПФ та ставати їх учасниками?

Нехай на них кожен із нас відповість сам. Слід лише зазначити, що «пенсійний пиріг», який складатиметься принаймі з двох рівнів, виглядатиме більш привабливо, ніж нинішні пенсії. Проте зрозуміло, що пенсійні кошти першого рівня для вас є, по суті, віртуальними, оскільки внески, зроблені вами свого часу, були спрямовані на виплати тодішнім пенсіонерам. За вами лишаються лише «пенсійні права» — право на отримання пенсії в розмірах, що їх визначатимуть органи Пенсійного фонду України за формулою розрахунку пенсії, яка діятиме на момент набуття Вами права на пенсію.

В усякому разі, чоловік, який матиме страховий (а не трудовий!) стаж 35 років, має право отримувати трудову пенсію з солідарної системи, не меншу від 20% середньої зарплати, яка буде на той час у галузях економіки України.

Що станеться з розміром пенсії, якщо страхові внески від платників податків виявляться недостатніми навіть для таких виплат, — неважко передбачити. Адже якщо немає надходжень внесків, то немає і достатніх коштів для виплат тим, хто має на це права в обсязі «пенсійних прав», визначених формулою, що встановлює зв’язок між страховими внесками, періодом їх сплати, заробітком і пенсією.

Застрахована особа не має ніяких прав власності на сплачені нею внески до солідарної системи, та і не може їх мати, оскільки це суперечить самій суті принципу солідарності поколінь.  Учасник такої системи отримує тільки право на щомісячні виплати пенсій в обмін насплачені раніше внески. Ці пенсійні права можуть розглядатись як «віртуальні пенсійні кошти».

Загроза економічній безпеці людини, яка покладається у вирішенні власного пенсійного питання лише на державу, виникатиме завжди. Зрештою, чи адекватними є суми внесків упродовж трудової діяльності (в середньому 40 років) і суми виплат упродовж життя на пенсії, що триває, як правило, набагато менше від періоду трудової діяльності (див.таблицю)?

Це аж ніяк не означає, що нам не треба сплачувати внески, які одразу спрямовуються на виплати пенсій нашим дідусям і бабусям, що солідарна система в принципі є несправедливою або неефективною. Навпаки, у нинішньому модернізованому вигляді вона може і буде працювати набагато краще, залишаючись і надалі основним джерелом виплат пенсій для більшості громадян.

Підвищенню ефективності солідарної системи сприяють не тільки системні перетворення, але й люди, які самовіддано працюють над її реформуванням.

Не вкладник для НПФ, а НПФ для вкладника

Важливо, що в приватній накопичувальній системі на базі НПФ учасник (фізична особа, що сплачує та на користь якої сплачуються пенсійні внески) є власником цих внесків та інвестиційного доходу від їх розміщення. Належна учасникові частка пенсійних активів НПФ є фінансовою основою виплат недержавної пенсії. Пенсійні кошти учасника НПФ успадковуються його спадкоємцями і, за певних обставин, визначених законодавством України про недержавне пенсійне забезпечення,  можуть бути використані ним навіть до настання пенсійного віку.

І хоча система недержавного пенсійного забезпечення має стати лише додатковою до державної, проте її роль і місце у розв’язанні проблеми підвищення пенсій доналежного рівня, у зв’язку з погіршенням демографічної ситуації в Україні, об’єктивно буде посилюватись.  Вже сьогодні стає зрозумілим, що держава ніколи не буде в змозі гарантувати більшості з нас пристойних пенсій. Маємо самі подбати просвою додаткову пенсію. Зрештою, від нас, як потенційних вкладників і учасників НПФ, залежить, чи довіримо ми їм свої пенсійні кошти. Адже не вкладник існує для фондів, а навпаки — фонди мають створюватись і функціонувати в інтересах цього вкладника.

 

Порахуйте свою майбутню пенсію онлайн. Перейти до Пенсійного калькулятора

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики