Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Вся правда про пенсії: податки, фонди та перерахунок

  • 24 червня 2015
  •   Олександр Панченко, Коновалова Христина
  • 32994
  • Версія для друку
  •  
Вся правда про пенсії: податки, фонди та перерахунок

Про тонкощі оформлення виплат, чому призупинили індексацію пенсій, і яким буде недержавне пенсійне страхування, розповів перший заступник голови Пенсійного фонду Шамбір

Над новими правилами призначення пенсій ламають голови тисячі українців. Щоб відповісти на питання, що цікавлять наших читачів, "Сегодня" провела гарячу лінію з першим заступником голови правління Пенсійного фонду України Микола Шамбір.

ПОДАТКИ І ОБМЕЖЕННЯ. Багатьох читачів цікавило, коли припинять діяти запроваджені за останній час обмеження і податки на пенсії, зокрема, зменшення великих пенсій на 15%, стягнення 1,5% військового податку, а також питання індексації пенсій. Шамбір відповів на них так.

"Закон визначає, що обмеження на виплату пенсій працюючим пенсіонерам діє до кінця 2015 р. Що стосується військового збору, то Податковим кодексом визначено, що він діє до набрання чинності рішення Ради про завершення формування Збройних сил (тобто поки неясно, коли його скасують . – Авт.). Нинішній розмір максимальної пенсії (10 прожмінімумів (ПМ) для непрацездатних, або 9490 грн) був введений, так як внески до Пенсійного фонду беруться не з усієї зарплати, а тільки з суми 17 ПМ для працездатних (20706 грн). Для працівника, що має середньостатистичний страховий стаж (35-40 років. – Авт.), арифметично виходить близько 9,5 тис. грн, "підтверджених" сплаченими внесками", – пояснив Шамбір.

ПЕРЕРАХУНКУ НЕ БУДЕ. Цікавила людей та індексація пенсій: як, коли і на яких підставах її можна перерахувати. "Щороку 1 березня Пенсфонд повинен перераховувати пенсії не менш ніж на 20% зростання середньої зарплати за попередній рік. Нині перерахунок зупинений до поліпшення економічної ситуації в країні. Індексація пенсій цього року також не передбачена, за винятком зростання мінімальних пенсій з 1 грудня 2015 на 13% – до 1074 грн (замість 949 грн): це новий прожитковий мінімум для непрацездатних", – пояснюють в Пенсфонда.

Також з 1 січня цього року закінчився термін дії норми про вихід на пенсію жінок, що досягли 55 років за наявності страхового стажу не менше 30 років. "До цього року діяла норма, за якою це було можливо, але розмір пенсії зменшувався на 0,5% за кожен недопрацьований до "номінального" віку рік. Сьогодні пенсії призначаються жінкам після досягнення 57 років.

Також з 2016 року закінчиться термін дії норми, що дозволяє враховувати при розрахунку пенсії підтверджені документально заробітки (за будь-які 60 місяців підряд) до 1 липня 2000 року, бо з цієї дати почала діяти персоніфікована система обліку страхвнесків. Зараз у Раді розглядається питання про продовження цієї норми до 2022 р, так як багатьом пенсіонерам 1956-1965 р.н., які мали у 1985-1991 рр. хороші зарплати, вона ще може бути вигідною при розрахунку пенсій".

ЯК НАКОПИЧУЄМО НА ПЕНСІЮ. 31-річна Ірина Міщенко з Києва питала, чи може вона, поки не працює другий рівень пенсійного забезпечення (накопичувальні рахунки, на які відраховують кошти спільно роботодавець і працівник), добровільно робити накопичення в третій рівень – в один з недержавних пенсійних фондів (НПФ) , відраховуючи туди частину зарплати: "Які гарантії, що мої вкладення не пропадуть, що не знеціняться? У чому переваги НПФ перед внеском у банку, адже банк дає більш високі відсотки за депозитами, ніж НПФ за внесками?"

Як роз'яснив Микола Шамбір, НПФ працюють в Україні 10 років і більше 600 тисяч осіб (близько 5% від загальної кількості працюючих. – Авт.) мають там свої накопичення. "Ця система поки не розвинена, бо про неї мало знають, і люди побоюються, чи збережуться їхні гроші. Але недержавне пенсійне страхування – міжнародна практика, і НПФ, які працюють в Україні, мають прописані в законі гарантії збереження коштів вкладників. Якщо порівнювати банки та НПФ, то в банках вкладення короткострокові (до 1-2 років), а вкладення в НПФ – довгострокові (на десятки років), і відсоток, який дається на конкретний рік, не є визначальним.

При укладенні договору з НПФ можна вибрати одну з пенсійних програм: виплати протягом 10 років, 15 років або довічно рівними частинами", – говорить експерт.

Держава захистила гроші вкладників НПФ, обмеживши сфери їх вкладення: не можна вкладати в ризикові операції, такі як торгівля на фондовому ринку. Можна вкладати тільки в державні цінні папери, депозити, дорогоцінні метали, нерухомість. Від банкрутства НПФ захищає розподіл функцій і потрійний контроль. Для цього Рада фонду наймає на роботу три фінкомпанії (компанія управління активами, тобто грошима учасників, вона звітує перед Нацкомісією цінних паперів та фондового ринку, інша – адміністратор – веде облік, звітує перед Нацкомісією регулювання ринку і фондових паперів, третя – зберігач, як правило банк, – звітує перед НБУ).

ДЛЯ ВДІВ ТА ВДІВЦІВ. Пенсіонерку Тетяну Миколаївну (Київ), яка втратила чоловіка, цікавило, чи вигідно їй буде переоформити пенсію по втраті годувальника, так як чоловік отримував близько 5000 грн, а вона має мінімальну – 949 грн. Перший заступник ПФ радить це зробити, тому що за законом вдова має право на 50% пенсії чоловіка. Але сюди не входять надбавки та доплати, наприклад, за особливі заслуги (20% від мінпенсії, або близько 100 грн), тому може вийти не 2500 грн, а менше.

Для отримання повної консудьтаціі необхідно звернутися за переоформленням до відділення ПФ за місцем проживання, надавши свідоцтво про шлюб, смерть, свої паспорт та ідентифікаційний код, документ про спільне проживання на момент смерті чоловіка (штамп у паспорті про реєстрацію (прописку) – Авт.), або інший документ, що підтверджує перебування на утриманні.

ЯКЩО НЕ ЗАРОБИВ НА ПЕНСІЮ. Цікавилися майбутньою пенсією навіть ті, хто ніколи не працював. "Такі люди отримують виплати у розмірі прожмінімуму для непрацездатних – 949 грн. За ст. 46 Конституції, кожен має право на допомогу держави, навіть якщо у нього немає необхідного стажу роботи (15 років). Такі люди отримують держдопомогу, але тільки через три роки після досягнення пенсвіку (зараз жінки – з 60 років, чоловіки – з 63 років). Але з 1 грудня 2015 року, коли повинні бути підвищені мінпенсії до 1074 грн, допомога для тих, хто не заробили пенсію, залишиться 949 грн.

Не залишаться без грошей і люди передпенсійного віку (1-2 роки до пенсії), яких звільнили з роботи за скороченням. Щоб отримувати допомогу по безробіттю, треба стати на облік у Центрі зайнятості, таким людям його будуть платити, якщо людина за цей час не знайде підходящу роботу. По досягненні пенсвіку він зможе оформити пенсію", – розповів Шамбір.

Джерело: СЕГОДНЯ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики