Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсії науковим працівникам: зміни в порядку виплати

  • 12 червня 2015
  •   Олена Охріменко
  • 10328
  • Версія для друку
  •  
Пенсії науковим працівникам: зміни в порядку виплати

Набули чинності зміни до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі - Закон), які стосуються порядку виплати пенсії пенсіонерам, що працюють.

У якому розмірі виплачують пенсію?

У оновленій редакції статті 24 Закону визначено, що пенсію, призначену особі відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, у порядку та на умовах, передбачених у законах України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», виплачують у розмірі, обчисленому з урахуванням страхового стажу та заробітної плати. Пенсію, призначену особі після набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тобто після 1 жовтня 2011 року, відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених у цьому законі, виплачують у розмірі, обчисленому з урахуванням страхового стажу та заробітної плати.

Тимчасово, з 1 квітня по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на інших посадах/роботах (окрім випадків, передбачених вище, зокрема, роботи на посадах державних службовців, суддів, народних депутатів, прокурорів, а також наукових (науково-педагогічних) працівників, пенсію яким призначено після 1 жовтня 2011 року), пенсії, призначені відповідно до цієї статті, розмір яких перевищує 150% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, виплачують у розмірі 85%, але не менше як 150% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність.

Після звільнення з роботи пенсію відповідно до цього закону поновлюють.

Варто зауважити, що Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» набув чинності з 1 жовтня 2011 року, і порядок виплати пенсій, передбачений у ньому, стосувався осіб, пенсію яким призначали після цієї дати. Особи, що отримували наукові пенсії, призначені до 1 жовтня 2011 року, при цьому мав значення факт роботи особи на час набуття чинності вказаного закону, продовжували отримувати наукові пенсії і в період роботи, зокрема на наукових (науково-педагогічних) посадах.      

Для кого змінюється порядок виплати

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213 від 02.03.2015 р.) було внесено зміни в «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Цими змінами передбачено, що порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) пенсіонерам, що працюють, установлено в законодавстві незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).

Починаючи з 1 квітня 2015 року особи, наукові пенсії яким було призначено зокрема й до 1 жовтня 2011 року, і які на вказану дату продовжували працювати, отримують пенсію в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

З набранням чинності Закону «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо збереження науково-педагогічного кадрового потенціалу України» (закон набуває чинності з дня, що настає за днем його опублікування) змінюється порядок виплати пенсій саме тих наукових (науково-педагогічних) працівників, пенсії яким призначено до 1 жовтня 2011 року, і які на вказану дату продовжували працювати.

Із часу набуття чинності вказаного закону пенсії таким особам виплачуватимуть у розмірі, визначеному в Законі України «Про наукову і науково-педагогічну діяльність», — 85% від призначеного розміру, але не менш як 150% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Приклад

Науковець К. з 17 квітня 2011 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і продовжує працювати у вищому навчальному закладі на посаді науково-педагогічного працівника. Із часу призначення виплату пенсії гр. К. здійснювали в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Із 1 квітня 2015 року у зв’язку з набранням чинності змін, внесених до статті 24 наукового Закону, виплату пенсії гр. К. здійснюють у розмірі, визначеному в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після набуття чинності змін, внесених Законом № 340-VІІ від 21.04.2015 р., працюючи на посаді науково-педагогічного працівника, гр. К. отримуватиме наукову пенсію в розмірі 85% від призначеного розміру, але не менше як 150% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з науково-педагогічної посади гр. К. отримуватиме пенсію в повному обсязі.

Джерело: Газета "Пенсійний кур'єр"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики