Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсії медикам: нюанси

  • 11 червня 2015
  •   Газета "Пенсійний кур'єр"
  • 50870
  • Версія для друку
  •  
Пенсії медикам: нюанси

Продовження теми особливості виходу на пенсію працівників охорони здоров'я

 

 Вислуга років

Нагадаю, що питання права на пенсію за вислугу років працівникам охорони здоров’я врегульовано законами України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058) та «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон 1788), іншими нормативними актами, такими як:

  • Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі – Перелік909),
  • довідник кваліфікаційних професій працівників Випуск 78 «Охорона здоров’я», затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України (далі – наказ 117),
  • переліки закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою в закладах охорони здоров'я, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я (далі – наказ 385).

Пенсії за вислугу років призначають у разі звільнення з роботи, що дає право на цю пенсію. Право на неї мають працівники охорони здоров’я за наявності спеціального стажу від 25 до 30 років на посадах, передбачених у Переліку 909. Основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Періоди роботи, які враховували в стаж для призначення таких пенсій до 2004 року (часу набрання чинності Закону 1058), зараховують у порядку і на умовах законодавства, що діяло раніше.

Розгляньмо на конкретних прикладах, чи зараховують у стаж, який дає право на пенсію за вислугу років, роботу:

на посаді лікаря-анестезіолога комунального закладу «Запорізький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»?

У розділі 1.3 «Заклади переливання крові, швидкої та екстреної медичної допомоги» наказу 385 як заклад швидкої та невідкладної медичної допомоги передбачено обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Таким чином, цю роботу зараховують у спеціальний стаж.

на посаді лікаря за сумісництвом?

Роботу за сумісництвом на посадах, передбачених у Переліку 909, не зараховують у спеціальний стаж.

на посаді провізора в комунальному підприємстві «Обласна база спецмедпостачання»?

Роботу на посаді провізора в обласній базі спеціального медичного постачання не зараховують у спеціальний стаж, оскільки обласну базу спеціального медичного постачання не передбачено в Переліку 909.

на посаді дезінструктора райпрофдезвідділу обласного підприємства «Профілактична дезінфекція»?

Постановою Кабміну від 17.12.2012 р. № 1181 внесено зміни в Перелік 909, згідно з якими слова «санітарно-епідеміологічні заклади» замінено на слова «установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби та територіальні органи Держсанепідслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями)». Таким чином, роботу в  санітарно-епідеміологічних закладах на посадах лікарів та середнього медичного персоналу (незалежно від найменування посади) зараховують у стаж, який дає право на пенсію за вислугу років. Оскільки до санітарно-епідеміологічних закладів належало підприємство «Профдезінфекція», роботу в ньому зараховують у спеціальний стаж.

Щодо посади дезінструктора, то таку посаду в наказі 117 не передбачено, передбачено посаду інструктора-дезінфектора, що належить до середнього медичного персоналу. Водночас у пункті 3 примітки Переліку 909 передбачено, що роботу за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше чинного законодавства, зараховують у стаж для призначення пенсії за вислугу років. А в пункті 1 розділу ІІ «Лікарі та інші медичні працівники» Переліку установ, закладів і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 р. № 1397, передбачено посаду дезінфекційного інструктора в медичних закладах.

на посаді помічника лікаря-гігієніста в районній санітарно-епідеміологічній станції?

Районна санітарно-епідеміологічна станція до набуття чинності постанови 1181 належала до санітарно-епідеміологічних закладів охорони здоров’я.

У наказі 117 передбачено посаду фельдшера санітарного, що належить до середнього медичного персоналу. Фельдшер санітарний виконує обов’язки помічника лікаря-гігієніста. Отже, роботу на вказаній посаді зараховують у спеціальний стаж.

на посаді лікаря із загальної гігієни в головному управлінні Держсанепідслужби в Київській області?

Відповідно до Переліку 909, право на пенсію за вислугу років мають лікарі та середній медперсонал територіальних органів Держсанепідслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями). Згідно з постановою Кабміну від 28.12.2011 р. № 1382, головне управління Держсанепідслужби в Київській області є територіальним органом Державної санітарно-епідеміологічної служби. Таким чином, період роботи на посаді лікаря в цьому управлінні зараховують у стаж, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Пільги з обчислення стажу

Під час роботи в деяких медичних закладах працівники охорони здоров'я мають пільги з обчислення стажу. Наприклад, у подвійному розмірі рахують стаж роботи в лепрозорних та протичумних, психіатричних, інфекційних закладах (відділеннях) (зокрема й з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД), у патологоанатомічних та реанімаційних відділеннях лікувальних закладів. Право на пільгове обчислення стажу мають працівники незалежно від найменування посад. До того ж період перебування осіб, які працюють у згаданих закладах, у частково оплачуваній відпустці у зв’язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку та в додатковій відпустці без збереження заробітної плати у зв’язку з доглядом за дитиною до досягнення нею шести років зараховують у стаж роботи в одинарному розмірі.

У разі якщо заклад охорони здоров’я належить до таких, у яких період роботи зараховують у подвійному розмірі, треба врахувати, що за наказами, що діяли раніше, у реанімаційній службі закладів охорони здоров’я існували: відділення (групи) анестезіології-реанімації, відділення реанімації та інтенсивної терапії, палати для реанімації та інтенсивної терапії. Згодом, 1997 року, відповідно до наказу МОЗ № 303, було здійснено реорганізацію анестезіологічної служби й створено: відділення анестезіології для інтенсивної терапії, анестезіологічні групи, відділення інтенсивної терапії загального профілю, відділення анестезіології з ліжками (палатами) для інтенсивної терапії, вузькоспеціалізовані відділення інтенсивної терапії.

Зважаючи на те, що основні завдання відділення анестезіології та відділення анестезіології-реанімації ідентичні, період роботи працівників в анестезіологічних відділеннях до затвердження наказу МОЗ від 08.10.1997 р. № 303 обчислюють у подвійному розмірі в разі відсутності в медичному закладі окремого відділення реанімації.

Ще одна група закладів, працівники яких мають пільги з обчислення стажу, - протитуберкульозні. Це диспансери, лікарні, санаторно-курортні заклади чи їх структурні підрозділи, в яких надають медичну допомогу хворим на туберкульоз, науково-дослідні установи та кафедри фтизіопульмонологічного профілю вищих медичних навчальних закладів III-IV рівнів акредитації та закладів післядипломної освіти. З повним переліком протитуберкульозних закладів можна ознайомитися в наказі МОЗ від 16.07.2009 р. № 514.

Психоневрологічні, наркологічні чи інші спеціалізовані заклади, центри, відділення, кабінети тощо всіх форм власності, діяльність яких пов’язана з наданням психіатричної допомоги, належать до таких, час роботи в яких зараховують у стаж у подвійному розмірі.

Існує офіційно затверджений Перелік особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб (наказ МОЗ від 19.07.1995 р. № 133). Їх лікуванням займаються в інфекційних відділеннях. До таких відділень належать і відділи з боротьби з особливо небезпечними інфекціями санітарно-епідеміологічних станцій (СЕС). Працівники цих відділів здійснюють заходи у вогнищах особливо небезпечних інфекцій: чуми, холери, СНІДу, туляремії, сказу, сибірки, бруцельозу тощо, виконують роботи з культурами збудника цих інфекційних хвороб. Цим працівникам передбачено надбавку за тривалість безперервної роботи залежно від стажу роботи в цьому відділі, надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер роботи.

У стаж роботи в подвійному розмірі зараховують періоди роботи медичних працівників, які працюють у шкірно-венерологічних диспансерах, відділеннях, кабінетах, палатах з хворими на патології, зазначені в наказі МОЗ № 133. Цей факт підтверджують довідкою закладу охорони здоров’я.

Тепер на конкретних прикладах розгляньмо, чи зараховують у подвійному розмірі період роботи:

на посаді лікаря-інтерна в обласній психіатричній лікарні?

Згідно з наказом 117, посада лікаря-інтерна належить до посад фахівців. Відповідно до Закону «Про психіатричну допомогу», психіатричним закладом є психоневрологічний заклад, діяльність якого пов’язана з наданням психіатричної допомоги.

Враховуючи зазначене, період роботи до 1 січня 2004 року на посаді лікаря-інтерна в обласній психіатричній лікарні зараховують у страховий стаж у подвійному розмірі.

у наркологічному кабінеті поліклінічного відділення центральної районної лікарні?

Так, зараховують, оскільки в Законі України «Про психіатричну допомогу» зазначено, що до психіатричних закладів належать інші структурні підрозділи (крім закладу, центру, відділення), зокрема й кабінети, діяльність яких пов’язана з наданням психіатричної допомоги.

у палаті інтенсивної терапії опікового відділення обласної лікарні?

Згідно з наказом МОЗ № 303, у складі лікувально-профілактичних закладів створено вузькоспеціалізовані відділення інтенсивної терапії (токсикологічне, сепсису, кардіологічне та інші).

Таким чином, період роботи в палаті для інтенсивної терапії опікового відділення обласної лікарні (вузькоспеціалізованого відділення з ліжками (палатами) для інтенсивної терапії) зараховують у страховий стаж у подвійному розмірі.

на посаді прибиральниці в дитячому відділенні вірусної інфекції центральної районної лікарні?

У Законі 1788 не передбачено переліку посад, роботу на яких зараховують у стаж у подвійному розмірі.

У Законі України «Про захист населення від інфекційних хвороб» дано визначення інфекційних хвороб, небезпечних інфекційних хвороб та особливо небезпечних інфекційних хвороб, а наказом МОЗ № 133 затверджено їх перелік. Роботи в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб (епідеміологічне обстеження, лікувальні, профілактичні та протиепідемічні заходи, зокрема й дезінфекційні) належать до робіт з особливо шкідливими та шкідливими умовами праці. Перелік посад медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах із шкідливими та особливо шкідливими умовами праці в осередках інфекційних хвороб, визначає Кабінет Міністрів України.

Під час визначення права на зарахування в подвійному розмірі періодів роботи працівників дитячого відділення вірусних інфекцій лікарні потрібно розглянути положення про це відділення щодо приналежності його до інфекційних відділень.

на посаді лаборанта в патолого-анатомічній службі центральної районної лікарні?

У статті 60 Закону 1788 передбачено зарахування в подвійному розмірі періоду роботи в патолого-анатомічних відділеннях закладів охорони здоров'я.

Відповідно до наказу МОЗ від 12.05.1992 р. № 81 «Про розвиток та удосконалення патолого-анатомічної служби в Україні», передбачено патолого-анатомічні бюро та патолого-анатомічне відділення (централізоване патолого-анатомічне відділення). Таким чином, період роботи можливо зарахувати в стаж у подвійному розмірі за умови підтвердження роботи в патолого-анатомічному відділенні (бюро). Згідно з наказом 117, посада лаборанта належить до посад фахівців.

Джерело: Газета "Пенсійний кур'єр"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики