Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсійна реформа змусить українців вимагати «білі» зарплати — експерт

  • 04 травня 2015
  •   Голос Столиці
  • 3921
  • Версія для друку
  •  
Пенсійна реформа змусить українців вимагати «білі» зарплати — експерт

Мінсоцполітики пропонує ввести накопичувальну систему пенсійного страхування починаючи з 2017 року. Експерти відзначають, що Кабмін так і не зміг віддати накопичувальний пенсійний фонд у приватні руки.

Пенсійна реформа від Міністерства соціальної політики викликала великий резонанс як серед експертів, так і серед населення. Зокрема, з 2017 року в пропонується ввести накопичувальну систему пенсійного страхування.

Система передбачає створення накопичувального пенсійного рахунку, на який буде нараховуватися невеликий відсоток. Причому, наповнення цього рахунку буде триступінчатим.

Детальніше про новинки від Мінсоцполітики радіостанції Голос Столиці розповіла експерт реанімаційному пакету реформ Галина Третьякова.

Ви брали участь у створенні цього законопроекту пенсійної реформи?

— Так. Реанімаційний пакет реформ дуже молодий, йому 8 березня виповнився лише рік, і існує він як громадська платформа. Це об'єднання більше 300 експертів і більше 70 громадських організацій, які на цьому майданчику намагаються для уряду розробити корисні реформи. І наше завдання — тиснути на уряд для того, щоб змінювалася ситуація, у тому числі в галузі пенсійного забезпечення. Україна на нього витрачає в рік близько 250 мільярдів гривень, це більш ніж половина держбюджету. І треба створювати ефективну систему, тому що в різних частин населення існують різні потреби. Тим, хто сьогодні вже на пенсії, треба було шукати якісь компенсатори для індексації пенсії, тому що ми всі знаємо, що ті, кому більше 70 років, пенсію не індексують. Уряд і чиновники в ручному режимі коли хотіли, тоді й індексували ці пенсії, і у людей часто ця індексація не встигає за вартістю грошей. Є частина населення, яка перебуває у передпенсійному віці. Це особливо стосується жінок, у яких зараз подовжується пенсійний вік. Для цієї частини населення дуже важливо — яким буде пенсійний вік і коли вони підуть на пенсію. І є зовсім молоде населення, яке в змозі накопичити гроші самостійно. Але при цьому у них є такий психологічний фактор — витрачати на споживання те, що заробляється, вони не всі схильні до відкладання грошей на старість. І ось треба було створювати механізми для того, щоб людина відкладала на старість. Але того, хто сьогодні перебуває на пенсії, законопроект не стосується.

Реформа стосуватиметься всіх, включаючи суддів, прокурорів, народних депутатів?

— Так. У чому формула справедливості пенсії? У тому, що ти пенсію повинен отримувати як функцію від тих внесків, які вносив до Пенсійного фонду. Солідарність полягає в тому, що молоде покоління платить за літнє покоління. Але коли молода людина стає літньою і виходить на пенсію, формула розрахунку пенсії для неї залежить від того, скільки вона платила до Пенсійного фонду. І це справедливо, до того ж є тим чинником, який буде виводити «чорну» зарплату в «білу». Коли Польща перейшла на накопичувальну систему, там почалися позови проти  проти роботодавців. І це дуже хороший механізм, який стимулює кожного працівника сказати своєму роботодавцю: це мої гроші, тому плати мені «білу» зарплату, так ти зробиш нарахування в мій особистий пенсійний фонд. А якщо ти вирішиш, припустимо, попрацювати в 65 років, то можеш заморозити свій пенсійний фонд, він продовжить інвестуватися, і потім, повернувшись, отримуватимеш пенсію вже в підвищених розмірах.

Розкажіть нам про пенсійний накопичувальний фонд.

— РПР виступає проти створення державного накопичувального пенсійного фонду, де власником буде саме держава. Ми вважаємо, що в нас повністю готова приватна інфраструктура. Творцями таких недержавних пенсійних фондів здебільшого були підприємства України, також є пенсійні фонди, які створювали заводи: «Стирол», наприклад, і інші великі підприємства. Тому роботодавці готувалися до створення пенсійної системи другого рівня, оскільки вона у нас була зафіксована в законодавстві досить давно.

Тобто накопичувальний фонд залишиться в державних руках?

— У нас дуже багато було дискусій з міністром соціальної політики та головою Пенсійного фонду. Але мені здається, що остаточне рішення з приводу того, що у нас залишиться державний накопичувальний фонд, приймалося не в цих кабінетах. Воно приймалося на рівні прем'єр-міністра і носило певний політичний відтінок. Напевно, над цими людьми ще тяжіє соціалістичне минуле, тому що в жодній європейській країні на другому рівні не беруть участь державні структури.

Джерело: Голос Столиці

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики