Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Куди йде половина нашої зарплати

  • 27 квітня 2015
  •   Лілія Поволоцька
  • 9496
  • Версія для друку
  •  
Куди йде половина нашої зарплати

Окрім податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, ми сплачуємо ще так звані непрямі податки: ПДВ, акциз, держмита, податок на паркування, туристичний збір тощо. Цікаво, яка ж частина наших доходів іде на державні потреби? Ми спробуємо розібратися в цьому з допомогою експерта з макроекономічного прогнозування та фіскальної політики в Україні Дмитра Боярчука.

Загальнодержавні й місцеві

Почнімо з головного. Після здійсненої минулого року податкової реформи в нашій країні залишилося 11 податків та зборів. Це загальнодержавні податки (наприклад, податок на прибуток підприємств), місцеві (наприклад, на нерухоме майно) і так звані місцеві збори (наприклад, туристичний).

Усі ці податки та збори йдуть у бюджет: місцевий чи державний.

Окрім того, у нас існує єдиний соціальний внесок - ЄСВ. Він надходить не в бюджет. Його розподіляють у визначеному в законодавстві порядку на рахунки чотирьох соціальних фондів: Пенсійного (88,29%), Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (4,6243%), Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві (3,886%) і Фонду соціального страхування на випадок безробіття (3,1997%). Саме за рахунок ЄСВ фінансують виплату пенсій (з Пенсійного фонду), лікарняних (із Фонду соцстраху), допомогу у зв'язку з безробіттям (із Фонду соціального страхування на випадок безробіття) тощо.

Платимо, коли працюємо

Тепер поговорімо трохи про те, які із цих платежів сплачуємо саме ми — пересічні жителі України.

"Ми платимо державі, коли одержуємодохід: це податок з доходів фізичних осіб, військовий податок та ЄСВ",- пояснює Дмитро Боярчук. "Окрім того, ми платимо державі, коли витрачаємо гроші: ПДВ, акциз, мита, транспортний збір, додаткові збори в Пенсійний фонд тощо."

Розберімося з тим, що ми сплачуємо в разі одержання доходу.

Під час одержання доходів (зарплати, пенсії, спадщини, гонорарів) пересічні люди - не підприємці - сплачують прибутковий податок у розмірі 15% або 20%. Також із зарплат ми платимо 1,5% військового податку і свою частину ЄСВ — 3,6%.

Водночас роботодавець додатково нараховує на вашу зарплату ще від 36,76 до 49,7% єдиного соціального внеску.

 

Таким чином, якщо ви домовитеся з роботодавцем про заробіток у 3 тис. грн, то із цієї зарплати ви особисто сплатите 3,6% єдиного соціального внеску (108 грн), після цього 15% податку на доходи фізичних осіб (434 грн), а також 1,5% військового збору (близько 45 грн). Це відображено у відомості, і ви ці суми бачите. Крім того, роботодавець додатково нараховує на вашу зарплату близько 1103 грн. Цього ви вже не бачите. Однак коли підсумувати всі платежі, то ви обходитеся роботодавцю в 4103 грн. Причому з них 1710 грн ідуть державі у вигляді податків.

Багато. Дуже багато. Якби не було ЄСВ, то роботодавець міг би мені платити чотири тисячі?

Міг би. Проте тоді нам нічого було б платити пенсіонерам, яких у нас близько 12 млн людей.

 

Платимо, коли купуємо

Я зрозуміла, що, сплативши всі податки та збори під час одержання грошей, я продовжую фінансувати державу вже купуючи щось. Яким чином?

Дуже просто. Коли ви купуєте сигарети, оплачуєте як вартість пачки сигарет, так і той акциз, який з неї стягують.Адже вартість акцизу включають у вартість товару.

Наприклад, пачка сигарет коштує 18 грн, акциз на 20 сигарет становить близько 6 грн. Таким чином, ви заплатите за пачку сигарет 24 грн, з яких 6 грн піде в бюджет у вигляді акцизу.

Ось так ви сплачуєте будь-який непрямий податок.Наприклад, акциз на літр стовідсоткового спирту становить 70 грн. У одній півлітровій пляшці горілки 200 г спирту. Таким чином, акциз із цієї пляшки становить 14 грн. І його платите особисто ви, купуючи горілку.

Або візьмімо, наприклад, ПДВ.

А що ПДВ? Його сплачують підприємства!

А от і ні!  Його платять не підприємства, а ви. Щоразу, купуючи товар або оплачуючи послугу, ви вносите 20% ПДВ у бюджет держави.

Яким чином?

Придбаваючи, наприклад, шоколад, ви отримуєте чек, де надруковано ціну, завжди є позначка «у тому числі ПДВ» і сума. Усе, ви його сплатили.Насправді схема перерахування цього податку в бюджет передбачає, що його, як і акциз, вносить кінцевий споживач. Той, хто купить послугу чи товар для власного споживання. Ви купуєте хліб — платите ПДВ. Купуєте квитки в кіно — платите ПДВ. Оплачуєте комунальні послуги — платите ПДВ.

Стривайте! Я точно знаю, що всі підприємства перераховують у бюджет ПДВ. Як тоді виходить, що його плачу я?

Ідеться про складну схему сплати цього податку. Вносячи ПДВ, підприємства його потім повністю собі компенсують, продаючи наступному покупцеві товар уже «з урахуванням сплаченого ПДВ». Усі ланки ланцюжка компенсують собі ПДВ за винятком останньої. Тієї, що купує товар для себе, а не для перепродажу. Тієї, що не одержує від наступного покупця компенсації.

Зрозуміло. Я сплачую ПДВ продавцю й не отримую компенсації від наступного покупця. Тому що його немає.

Саме так. І вас називають кінцевим споживачем. А підприємства просто формально здійснюють перерахування коштів у бюджет. Однак ці гроші повертаються до них під час продажу. Фінансового навантаження під час сплати ПДВ зазнаєте ви, а підприємства просто виконують роль касира, передають ваші гроші в бюджет.

Кого ж ми фінансуємо?

Що ми ще сплачуємо?

Транспортний збір (під час реєстрації автомобіля), податок на нерухомість. Не забуваймо також про ввізні мита, які також у підсумку перекладають на покупців імпортних товарів.

До речі, крім податків, у нас існує ще додатковий збір у Пенсійний фонд: під час купівлі валюти, ювелірних виробів, автомобілів, нерухомості...

Таким чином, від кожної людини, що працює, на потреби держави надходить (у бюджет і три соціальні фонди) практично стільки само, скільки вона одержує на руки. Частину, як я вже сказав, вона сплачує під час одержання доходів, а частину — під час купівлі.

Для того щоб люди змогли побачити, скільки грошей вони перераховують на потреби держави, ми навіть розробили спеціальний онлайн-калькулятор. Наш сайт «Цiна держави» costua.com, створений за сприяння вітчизняних та міжнародних експертів, допоможе розібратися в тому, скільки громадяни перераховують у бюджет і куди спрямовують податки.

І куди ж ідуть наші гроші?

 Основна частина йде на утримання пенсіонерів. У нас солідарна пенсійна система, яка передбачає, що люди, котрі працюють, за свій рахунок утримують пенсіонерів.

Кошти, що залишилися, спрямовують у ті сфери, які фінансує держава: медицину, освіту, культуру, спорт, соціальний захист, фінансування міліції, прокуратури, судів, армії, комунального господарства, утримання депутатів і чиновників, а також для сплати зовнішнього боргу України.

 

Усі податки

Загальнодержавні податки: податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, податок на додану вартість, акцизний податок, екологічний податок, рентна плата, мито.

Місцеві податки: податок на нерухоме майно, єдиний податок.

Місцеві збори: збір за місця для паркування транспортних засобів, туристичний збір.

Джерело: Газета "Пенсійний кур'єр"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики