Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Працювати чи ні?

 • 27 квітня 2015
 •   О. Охріменко
 • 11687
 • Версія для друку
 •  
Працювати чи ні?

2 березня 2015 року ухвалено Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№ 213-VІІ).

Окрім питання виплати пенсій науковим працівникам, про які ви можете прочитати на сторінці 5, у ньому було згадано інші категорії пенсіонерів. Уточнити це питання ми попросили заступника директора департаменту пенсійного забезпечення, начальника відділу спеціальних пенсій ПФУ Олену Охріменко.

 

У цьому законі визначено категорії осіб, яких зміни не торкнуться, і вони в період будь-якої роботи отримуватимуть призначену пенсію. Це інваліди І та ІІ груп, інваліди війни ІІІ групи, учасники бойових дій та особи, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». А це:

 • сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб (зазначених у статтях 6 і 7 цього закону), які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів;
 • сім'ї військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, яких призивали на збори військовозобов'язаних Міністерства оборони, органів внутрішніх справ та державної безпеки колишнього Союзу РСР і які загинули (померли) під час виконання завдань з охорони громадського порядку в разі надзвичайних ситуацій, пов'язаних з антигромадськими проявами;
 • сім'ї загиблих під час Великої Вітчизняної війни осіб з-поміж особового складу груп самозахисту об'єктових та аварійних команд місцевої протиповітряної оборони, а також сім'ї загиблих внаслідок бойових дій працівників госпіталів, лікарень та інших медичних закладів;
 • сім'ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Хочу також нагадати, що до членів сімей загиблих (пропалих безвісти) військовослужбовців, належать:

 • утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв'язку із цим виплачують пенсію;
 • батьки;
 • один із подружжя, що не одружився вдруге, незалежно від того, виплачують йому пенсію чи ні;
 • діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;
 • діти, що мають свої сім'ї, але стали інвалідами до досягнення повноліття;
 • діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.

Наукові пенсії

Тепер розглянемо зміни в порядку виплати пенсій, призначених відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», особам, які продовжують працювати. У цій статті (у редакції, що набула чинності із 01.04.2015 р.) передбачено, що пенсію в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання в порядку та на умовах, передбачених у цьому законі, законах України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачують у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Тимчасово (із 1 квітня по 31 грудня 2015 року), під час роботи особи на інших посадах/роботах, наукові пенсії, розмір яких перевищує 150%(1423,5 грн) від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачують у розмірі 85% від призначених пенсій. Проте він не може бути меншим як 150% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи виплату пенсії відповідно до цього закону поновлюють у повному обсязі.

Крім того, Законом № 213-VІІ внесено зміни, відповідно до яких порядок виплати пенсії пенсіонерам, що працюють, визначають незалежно від дати її призначення. Тобто незалежно від того, коли призначено пенсію відповідно до Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність», — до 1 жовтня 2011 року чи після вказаної дати, у разі працевлаштування (незалежно від факту роботи станом на 01.10.2011 р.) виплату пенсії здійснюватимуть у порядку, який діє із 1 квітня 2015 року.

Необхідні документи

Статус пенсіонера (який працює/не працює) органи Пенсійного фонду визначать за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Подавати додаткові документи потрібно лише тим, хто своєчасно не поінформував про своє працевлаштування чи звільнення.

Пенсію буде виплачено в повному обсязі за весь час, коли пенсіонер уже не працював, незалежно від часу подання документів про звільнення (до чи після 1 квітня). Якщо пенсіонер не подасть документи про працевлаштування, факт роботи все-одно буде встановлено, і його зобов’яжуть повернути переплачену пенсію.

Приклад.

Громадянин К. із травня 2011 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність» і продовжує працювати на науковій посаді. Зважаючи на зміни, внесені Законом № 213-VІІ, обчислення пенсії громадянину К. із 1 квітня 2015 року і до звільнення з наукової посади здійснюватимуть за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (за віком).

Приклад.

Громадянин С. отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і продовжує працювати на посаді інженера (не наукова посада). Розмір пенсії гр. С. становить 3346,55 грн. Зважаючи на зміни, внесенні в статтю 24 вказаного закону, пенсію до звільнення з роботи виплачуватимуть у розмірі 85% від призначеного розміру (2844,57 грн = 3346,55 х 85%). Після звільнення з роботи та подання в орган Пенсійного фонду України за місцем проживання трудової книжки із записом про звільнення або відповідно витягу з наказу, з дня, що настає за днем звільнення, пенсію виплачуватимуть у розмірі – 3346,55 грн.

Приклад.

Громадянин А. із 15 травня 2010 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і продовжує працювати на науковій посаді. 2011 року гр. А. безстроково встановлено ІІ групу інвалідності. Щодо призначення пенсії по інвалідності не звертався. Із 1 квітня 2015 року, зважаючи на те, що гр. А визнано інвалідом ІІ групи, виплату наукової пенсії здійснюватимуть у повному обсязі.

Джерело: Газета "Пенсійний кур'єр"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики