Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Олексій Зарудний: «Пенсійну систему буде оптимізовано»

  • 24 квітня 2015
  •   Євген Дорош
  • 15780
  • Версія для друку
  •  
Олексій Зарудний: «Пенсійну систему буде оптимізовано»

Голова правління ПФУ на засіданні Громадської ради при Пенсійному фонді розповів про кроки щодо забезпечення фінансової стабільності пенсійної системи України.

За словами Олексія Зарудного, Фонд лише тоді належно виконуватиме свої зобов’язання з виплати пенсій, коли самотужки зможе забезпечити необхідне для цього фінансування. Натомість протягом останніх десяти років ПФУ щороку отримує з держбюджету дотації на покриття пенсійних видатків. Наприклад, поточного року державна скарбниця надасть Фонду майже 81 млрд грн, бо лише за таких умов громадяни зможуть одержати свої пенсії вчасно і в повному обсязі.

"Зрозуміло, що цю ситуацію потрібно виправляти", - сказав Олексій Зарудний. "Деякі кроки вже зроблено. Зокрема, із 1 квітня набули чинності норми щодо обмежень розмірів спецпенсій та пенсій пенсіонерам, що працюють, однак кардинальних змін потребує система пенсійного забезпечення загалом. Спільно з фахівцями Мінсоцполітики ми розробили законопроект, у якому окреслили три напрямки, рух за якими приведе до фінансової стабільності Фонду."

Позбутися невластивих Фонду виплат

Передусім, на переконання Голови правління ПФУ, треба звільнити Пенсійний фонд від виплат, які не відповідають його функціям. Доволі часто, наприклад, виявляється, що розрахована відповідно до страхового стажу та заробітку пенсія за своїм розміром є меншою як прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність. А відповідно до чинного законодавства, Фонд має покривати різницю між фактично заробленою пенсією і розміром виплати на рівні прожиткового мінімуму за рахунок своїх коштів.

"Щороку на це витрачається близько 33 млрд грн пенсійних надходжень",- розповів Олексій  Зарудний, - "і фактично ці кошти виплачуються за рахунок інших пенсіонерів. Хоча за своєю суттю зазначена доплата - це соціальна допомога, яку потрібно фінансувати з державного бюджету, що ми й пропонуємо в законопроекті."

Припинити фінансування пільгових пенсій

Не менш важливо також навести лад у процедурі призначення та виплати пільгових пенсій.

"Одразу зауважу, що не йдеться про скасування пільг у пенсійному забезпеченні", - наголосив Олексій Зарудний. "Ідеться про впорядкування цієї системи. Адже нині із 12 млн пенсіонерів понад 3 млн (тобто кожен четвертий) мають ті чи інші пенсійні пільги, як, скажімо, право на достроковий вихід на пенсію. Відповідно до законодавства, якщо людина виходить на пенсію на п’ять років раніше у зв’язку з тим, що працювала на шкідливому виробництві, то виплачувати кошти своєму працівникові за ці дострокові роки має підприємство. На практиці ж від роботодавців коштів не дочекаєшся, і цей тягар лягає на бюджет Пенсійного фонду, тобто виплачувати такі пенсії знову ж таки доводиться за рахунок звичайних пенсіонерів."

Отже, зауважив Олексій Зарудний, у проекті закону запропоновано, щоб працівники, які мають право на пільгові пенсії, у період роботи самі відраховували із своїх заробітних плат внески, які згодом, після досягнення пенсійного віку, і використовуватимуть як пенсію.

" Якщо втілити в життя ці два пункти, це дозволить Пенсійному фонду заощадити близько 40 млрд грн на рік", - зазначив Голова правління ПФУ.

Окрім того, на порядку денному залишається легалізація заробітних плат. Сьогодні, за різними оцінками, понад 200 млрд грн зарплати виплачують у конвертах. Це означає, що Фонд щороку недоотримує приблизно 60 млрд грн. Отже, за певних умов бюджет ПФУ можна збільшити на 100 млрд грн.

Запровадити накопичувальну систему

І нарешті третій наріжний камінь розв’язання фінансової проблеми  пенсійної системи – запровадження її другого, накопичувального рівня.

"Нині в Україні демографія така, що в середньому один працівник утримує одного пенсіонера", - сказав Олексій Зарудний. "Тож без інших джерел пенсійного забезпечення громадян не обійтися. Одне з них – накопичувальна система, коли людина протягом життя відраховує незначну суму на спеціальний рахунок, і із цих коштів згодом формуватимуть додаткову частку пенсійної виплати. До того ж ці заощадження не лежатимуть мертвим вантажем до виходу людини на пенсію, їх інвестуватимуть у прибуткові проекти, і вони приноситимуть майбутньому пенсіонерові дохід."

Зауважимо, що такий накопичувальний механізм було законодавчо передбачено ще 2004 року, проте окремий закон для його запровадження так і не було ухвалено.

 "Нині триває робота в цьому напрямку, здійснюють відповідні розрахунки. У проекті закону запропоновано, щоб накопичувальна система почала працювати із 1 січня 2017 року", - повідомив Голова правління ПФУ.

Наразі законопроект щодо змін у систему пенсійного забезпечення опрацьовують у профільних міністерствах та в соціальних партнерів Фонду. На початку травня документ буде внесено на розгляд у Верховну Раду України.

Внутрішня оптимізація

Пенсійний фонд не тільки шукає нові джерела фінансування пенсійної системи, а й запроваджує новітні технології для обслуговування пенсіонерів. На сьогодні вже розпочато роботу зі створення єдиної централізованої системи призначення та виплати пенсії, в основі якої лежатиме електронна пенсійна справа. На практиці це означає, що візити в територіальні управління Фонду, порпання в документах та черги залишаться в минулому. Оформлювати й отримувати пенсію можна буде не виходячи з дому. Як повідомив Олексій Зарудний, з травня в кожній області буде вибрано два—три пілотні райони, на базі яких систему впроваджуватимуть у життя.

Джерело: Газета "Пенсійний кур'єр"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Рубрики