Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсійні закони. Не старт реформи, але майданчик для старту?

  • 11 березня 2015
  •   Олена Мігачова
  • 24781
  • Версія для друку
  •  
Пенсійні закони. Не старт реформи, але майданчик для старту?

Здолавши опір критиків, отримавши неабияку частку звинувачень, пенсійний закон Прем'єр-міністра Арсенія Яценюка пройшов парламентський зал.

Напередодні пенсійний закон став предметом обструкції на вечірніх шоу,  де як і раніше, «олігархічному Кабміну»  приписали наступ на  права простої людини.

Цей закон ще не пенсійна реформа. Але, переслідуючи мету скоротити пенсійні виплати, він, проте, став першим кроком у наведенні ладу у виплачуваних пенсіях. Причому, закон ввів різні обмеження для багатьох. Люди з пенсією 15 тисяч гривень втратили можливість заробляти стільки ж, продовжуючи працювати, на тих же посадах.

Люди  шкідливих «некозирних» професій втратили можливість іти на пенсію в 50 років. Ця так звана пільгова пенсія, пенсія на пільгових умовах або за вислугу років тепер має свої особливості нарахування. Охочі її отримати можуть вийти раніше на пенсію, але за умов тривалішого (різного для різних професій) страхового стажу.

Спецпенсія - це пенсія для представників влади, суддів, прокурорів, а пільгова - та, яка дозволяє оформити собі пенсійне забезпечення ще до досягнення загального пенсійного віку.

Ми визначили головні нововведення закону і запитали відомих людей, як сприйме суспільство такі обмеження.

Працюючі пенсіонери-держслужбовці тепер не зможуть залишитися працювати і отримувати водночас і зарплату, і пенсію. Це стосується чиновників і в органах місцевого самоврядування, і центральних органах влади, суддів і прокурорів (співробітників прокуратури), і співробітників Нацбанку, і депутатів та їх помічників.

Депутатам, суддям і держслужбовцям, які на пенсії зайнялися бізнесом, пенсія також не нараховується.

Розмір будь-якої пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Представники цілого ряду професій втратили можливість йти на пенсію в 50 років. А для того, щоб вийти в 55, загальний стаж роботи представників окремих професій має бути 25 років (для жінок), а для чоловіків - 30 років, половина з якого припадала б саме на ці важкі і шкідливі виробництва.

У 55, а не в 50 років, як раніше, тепер на пенсію можуть піти жінки, що працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, дорожніх та навантажувально-розвантажувальних машин, жінки, що працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства. А також жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, зборі і післяжнивній обробці тютюну, зайняті на текстильних виробництвах, на верстатах та машинах.

Права на пільгову пенсію залишили  льотчикам, що налітали від 25 до 30 років (для чоловіків) і від 20 до 25 років (для жінок), а також льотно-випробувальному складу залежно від віку.

Таку ж пільгову (пенсію за вислугу, але за наявності певного страхового стажу) отримали і залізничники, і моряки плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості. Тобто це той вид діяльності, де твоя можливість отримати грошове забезпечення обчислюється саме страховим стажем в цій галузі і на конкретній роботі.

Таким чином, очікування МВФ-пакету змусило піти на урізання прав населення, відстрочивши для одних вихід на пенсію, інших молодих пенсіонерів змусило писати заяви про звільненння, оскільки пенсіонер, що працює, перестає отримувати своє забезпечення. Як прийме суспільство ці новації? Чи буде цей непростий закон таким, що оздоровлює реформування пенсійної системи? Чи стане поштовхом для пенсійної реформи? Ми запитали про це в експертів.

Лідія ТкаченкоЛідія Ткаченко, провідний науковий співробітник Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України: «Що стосується  пенсіонерів, які працюють, то відмінусовані від їх пенсій 15% мені здаються тимчасовим заходом. А що стосується дострокових пенсій, то прийнятий підхід видається мені не дуже системним. Який сенс претендентам додавати страхового або шкідливого стажу? Під час жорстокої кризи потрібно робити кроки правильні, щоб не переглядати це. Давно пора провести повний аудит цих шкідливих або важких професій. І, звичайно, від цього треба відмовлятися і відходити. І коли, як не зараз? Давайте перевіримо список професій, адже ситуація змінилася в порівнянні з тим, що було за радянських часів і на початку 90-х років. Де це текстильниць, трактористів знайдеш? Ви подивіться, де у нас люди працюють, в яких умовах і скільки можуть працювати.

Або ось, артисти чи спортсмени, які теж ідуть на дострокову пенсію. Ну, наприклад, балерина після 30-ти працювати не зможе. Але чому вона має йти на пенсію, вона ж не стала інвалідом? Ну, з якої радості водій тролейбуса повинен йти на дострокову пенсію? А водій маршрутки? Дострокові пенсії не мають бути компенсацією низької зарплати. Над цим треба працювати, вивчити структуру зайнятості, провести аудит. Тим більше, що під такі правильні дослідження і проекти дають гроші міжнародні організації. Це треба робити, але не можна робити це штурмівщиною».

 

Віктор НебоженкоВіктор Небоженко, директор центру «Український барометр»: «Поки все відбувається так, що привабливість пенсії, як стимулу до праці просто вбивають. Система стимулів до праці складається з плати за щоденну працю і очікування пенсії. Вже зараз у мільйонів людей убита мотивація до останнього. І цей закон загалом не додає нічого нового. Його прийняли люди, які ніколи не трудилися, і яким просто швидко пощастило потрапити в обійму слуг народу. Їм складно зрозуміти, що світ пенсій багатих людей і пенсії простих людей - різні речі. Бачу, що урізання прав бідних йде рука в руку з урізанням прав багатих людей. Але це не міняє ситуацію, прокурори, депутати, судді працюють в корумпованій сфері. Їх життя визначається включеністю в систему корупції, а пенсія - спеціальними інструкціями. Ми позбавляємо мотивів до праці мільйони людей. А українська бюрократія не так дорого обходилася бюджету. Хороша пенсія - антикоррпупційна перешкода, мотив для мільйонів людей.

 

Олександр БарабашОлександр Барабаш президент Асоціації народних депутатів України: «У мене немає сил кинути камінь в уряд. Я не наділений такою відповідальністю, як сьогоднішній Кабінет Міністрів. І чистоплюйської критики може бути повно. Але є норми, щодо ухвалення яких  взагалі немає питань. Нічого держслужбовцям отримувати і зарплати, і пенсії. Що стосується пенсій за вислугу для деяких професій. Люди заробляли їх у тяжких умовах, і цей багаж з ними по життю, і він навіть сьогодні дозволяє вийти на пенсію раніше. Тому я думаю, аби я був у залі, я сам би натиснув кнопку для голосування «за».

 

Євгеній ГоловахаЄвгеній Головаха, заступник директора Інституту соціології НАН України: «Ця пенсія і нинішня ситуація - ціна свободи і гідності, яку нас зобов'язали платити. Ми хотіли іншого життя. Ми повинні за це сплатити. І особисто я готовий це оплачувати. Реакція суспільства залежатиме від того, чи зуміє влада пояснити, чому вона діє саме так і що іншого шляху для цього немає».

 

 

Олена Мігачова, Київ.

Джерело:Укрінформ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Схожі матеріали

Рубрики