Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/html/templates/rt_anacron/index.php on line 42
Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Отримання подання на повернення

09.03.2018
Де та як можна отримати подання на повернення помилково надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів у розмірі 1% від вартості купленої вперше квартири?

Прийняті відповіді

14.03.2018
Доброго дня.
Якщо ви придбали житло вперше, то, для повернення сплаченого до Пенсійного фонду збору необхідно вчинити наступні дії:
-Під час сплати збору в банківській установі попросіть виготовити два примірники платіжного доручення (оскільки один примірник залишається у нотаріуса). Також копію платіжки можна завірити у нотаріуса, який посвідчував угоду про придбання житла, оскільки її оригінал зберігається в матеріалах нотаріальної справи. Ця платіжка є доказом того, що збір дійсно був сплачений.
- Замовте в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно інформаційну довідку за ідентифікаційними даними фізичної особи (це знадобиться для того, щоб довести в подальшому придбання житла вперше).
- Підготуйте та направте в адресу Управління пенсійного фонду, куди вами був сплачений збір, лист з проханням повернути сплачені вами кошти. Звичайно ж, пенсійний фонд відмовиться повертати кошти з посиланням на те, що порядок реалізації звільнення від сплати збору та повернення сплаченого збору державою не реалізований, або ж взагалі залишить ваш лист без розгляду.
- По закінченню місячного строку після направлення листа до пенсійного фонду, або ж відразу після отримання письмової відмови фонду в поверненні вам коштів, ви маєте право звернутись із позовною заявою до окружного адміністративного суду. Необхідно звернути увагу також на те, що подати до адміністративного суду позов потрібно протягом не більше 6 місяців після отримання відмови від пенсійного фонду (6 місяців – строки позовної давності в адміністративному судочинстві, що передбачено ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України).

Судова практика по розгляду таких спорів на даний час є досить однозначною: суди стають на сторону позивача, тобто задовольняють такі позови. Але готуйтесь до тривалого протистояння, адже пенсійні фонди, судячи із інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень, «йдуть до останнього» – оскаржують такі рішення включно до касаційної інстанції.
Як звичайно, навіть Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) не завжди виносить аналогічні рішення, тому їх також потрібно приймати до уваги. Так, у 2015 році ВАСУ вважав, що стягнення сплаченого збору безпосередньо із державного бюджету є цілком правомірним, про що свідчить Ухвала ВАСУ від 27.01.2015 по справі К/9991/22832/12, положення якої, до речі, можна брати за основу при написанні позову.
Водночас, уже в 2017 році ВАСУ в ухвалі від 08.02.2017 по справі №К/800/40236/14 прийшов до інших висновків. Так, суд визнав право особи, яка придбала житло вперше, на повернення сплаченого пенсійного збору, але при цьому зробив висновок, що суди попередніх інстанцій, стягуючи ці кошти з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України, не врахували положень Порядку №787, яким передбачено, що повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Таким чином, суд прийшов до висновку, що при вирішенні таких справ необхідно зобов’язувати органи песійного фонду звертатися з поданням, передбаченим п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до Державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року №787, до органів Державного казначейства України.
Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що, за бажання, сплачений при купівлі житла (звичайно ж, якщо таке придбання здійснюється вперше) збір до пенсійного фонду можна повернути, адже для цього є всі законні підстави. Однак, для цього доведеться прикласти зусиль та зануритись в юридичні та судові перипетії, що, однак, принесе позитивний результат в матеріальному вираженні та сприятиме підвищенню юридичної грамотності новоспеченому власнику житла.
Відповідь згорнута Показати

Рубрики

Експерти

Pensia.ua
Pensia.ua
Рейтинг: 1290
Лариса
Лариса
Рейтинг: 2
Всі експерти