Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Статті

 • Головна
  Головна Тут ви можете знайти всі повідомлення в блозі на сайті.
 • Блогери
  Блогери Пошук вашого улюбленого блогера з цього сайту.

Вислуга років чи пенсія за віком?

Відпрацювавши 25 – 30 років, вчитель, соціальний працівник чи лікар задумуються: виходити на пенсію за вислугою років, чи працювати до 60 років і оформити пенсію за віком? Приймаючи правильне рішення, людина повинна вибрати: оформити пенсію в досить молодому віці

(50 плюс-мінус 2-3 роки), однак при цьому звільнитися з роботи. І не просто звільнитися, а ніколи більше не працювати на посадах, які дають право на пенсію за вислугою років. Або закрити очі на своє емоційне й фізичне виснаження й працювати до 60 років, коли можна буде оформити пенсію за віком.

До речі зазначимо, що ніхто не може примусити медика чи освітянина вийти на пенсію за вислугою років, це справа абсолютно добровільна. Більше того, держава навіть заохочує громадянина не оформлювати цю пенсію, пропонуючи йому додаткові виплати. Якщо, наприклад, вчитель допрацьовує до 60 років і при цьому має стаж 35 років (для жінок – 30), він, виходячи на пенсію за віком, отримує досить велику одноразову виплату – у розмірі 10 своїх пенсій. Для колишнього бюджетника, особливо освітянина, йдеться про чималі гроші.

З матеріальної точки зору цікавим є й інший варіант. Людина оформлює пенсію за вислугу років і працевлаштовується так, щоб мати право на її отримання – з медиків, освітян, соціальних працівників іде в сферу послуг, торгівлю, менеджмент тощо. Тоді одночасне отримання зарплати й пенсії як мінімум подвоює доходи особи.

Здавалося б, усе просто. Але існують нюанси.

Припустимо ситуацію: людина оформила пенсію за вислугу років, певний час ніде не працювала, або працювала не за фахом, а потім передумала, знудилася і повернулася у школу чи в лікарню. Що тоді? А тоді вона або повідомляє пенсійний фонд про цей факт своєї трудової біографії, або його автоматично зафіксує система персоніфікованого обліку. Як тільки це відбудеться, пенсійний фонд припинить виплату особі пенсії за вислугу років.

А якщо людина, пропрацювавши після цього кілька місяців чи років, вирішує таки залишити роботу в школі чи соціальній установі? Про своє рішення вона знову ж таки повинна повідомити пенсійний фонд, і той відновлює їй виплату пенсії за вислугу років. Зверніть увагу: саме відновлює раніше призначену пенсію у раніше визначених розмірах, а не перепризначує наново, і це важливо. Ніяких перерахунків при цьому з урахуванням нових відпрацьованих місяців чи років і відповідної зарплати фонд не проводить. Аж до того моменту, коли людина не набуває права на оформлення пенсії за віком. Матеріальні втрати в такому випадку досить суттєві.

В більш вигідному становищі опиняються ті особи, які чинять за такою схемою: відпрацювавши належну кількість років, вони оформлюють пенсію за вислугу. Потім, отримуючи її, працюють на інших посадах чи взагалі змінюють професію – аж до 60 років*. У 60 вони пишуть заяву на призначення їм пенсії за віком. Тоді виплати за вислугу років їм припиняються, починаються виплати пенсії за віком, яка, зазвичай, має більший розмір. А далі у людини є три варіанти на вибір: взагалі не працювати, працювати будь-де або повернутися в освіту, медицину, тощо. В останніх двох випадках пенсійні виплати підлягатимуть перерахунку кожні 24 місяці.

Варто пам’ятати: ніяких пенсій фонд автоматично не призначає. Тому якщо колишня вчителька, що отримує пенсію за вислугу років, у 60 років вирішила повернутися до школи, вона обов’язково повинна написати заяву на призначення їй пенсії за віком. Якщо вона цього не зробить, фонд просто припинить їй виплату пенсії за вислугу років і людина залишиться взагалі без пенсії.

Здійснюючи усі ці «пенсійні маневри», треба бути дуже уважними, щоб не втратити й найменші гроші. Перш ніж писати якісь заяви, необхідно ретельно проконсультуватися в фонді, у незалежних консультантів, необхідно прорахувати кінцеву вартість кожного варіанту вашого вибору, щоб зупинитися на найбільш вигідному з матеріальної точки зору.

P.S. Коло осіб, які мають право на пенсію за вислугу років, визначено в законі «Про пенсійне забезпечення».

* За законом, чоловіки виходять на пенсію у 60 років. Жінки, народжені після 31 березня 1961 року теж виходитимуть на пенсію у 60 років.

Коментарі

 • gonor2010
  gonor2010 07 січня 2016

  Пані Маййо! Ви, на мій погляд, допускаєте одну суттєву помилку: пенсіонера, , який отримує пенсію за вислугою років, при досягненні 60 років, ПФУ ПЕРЕВЕДЕ на пенсію за віком, а не ПРИЗНАЧИТЬ таку пенсію.Питання дискусійне, але зазвичай ПФУ ПЕРЕВОДИТЬ на інший вид пенсії. І в цьому ПФУ підтримує ВАСУ. Прошу Вас на семінарах, які проводить ПФУ, і, як анонсовано тут, Ви є їх учасником, порушити це питання, а результати висвітлити у блозі.
  З повагою Погурський Іван Іванович.

 • НАДІЯ
  НАДІЯ 01 липня 2016

  Доброго дня. Я з жовтня 2011 року оформила пенсію за вислугу років. В травні 2016 року я досягла пенсійнного віку. При виході на пенсію за вислугу років., ПФУ не надавалась ніяка інформація про те, що за мною буде зафіксована середня місячна зарплата в Україні, яка використовувалась для розрахунків пенсії в 2011 році. (тобто за 2010 рік яка становила 2900 гр)., а якби я йша на пенсію за віком в 2016р використовувалась б середня місячна зарплата за 2015 рік. По теперішній час я працюю, зарплата зростала, стаж також, а пенсія збільшилась тільки на 200гр. Якби я не використала право на пенсію за вислугу років, на теперішній час моя пенсія була б на 1400гр вищою від пенсії за вислугу років.Що за парадокс. Чому не перераховується середня зарплата на 2015рік. А в основновному при виході на пенсію за віком, пенсія виходить ще меньшою. пояснили в ПФУ. Чи правильно мені нарахували, чи будуть зміни. Прошу порушити і це питання. Дякую, з повагою Надія. По можливості чекаю на відповідь.
  Затверджено показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу у сумі 4211 гривень 377 копійок за квітень 2016р.

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 01 липня 2016

  Доброго дня.
  На жаль, за Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при переході з одного виду пенсії на інший рахується показник середньої зарплати за рік, що передує року виходу на пенсію (або останнього перерахунку), виключення тільки при первинному переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Зміни можливі лише у тому випадку, якщо перепишуть Закон і почнуть використовувати середню заробітну плату за три попередні роки року переходу на інший вид пенсії або року перерахунку пенсії.

 • НАДІЯ
  НАДІЯ 04 липня 2016

  Доброго дня. Дякую за відповідь. Хоч якась надія на те, що перепишуть закон є. Чи є законопроект, чи десь це обговорюється. Дякую.

 • Людмила
  Людмила 25 листопада 2016

  Доброго дня!
  Коли людна немає необхідної кількості років страхового стажу для призначення пенсіїї за віком,вона може її докупити сплативши страхові внески. Чи можуть це зробити жінки ,які вийшли на пенсію в 55,але отримують пенсію за мінусом відсотків не допрацованих років.

 • Олександр
  Олександр 21 лютого 2017

  могут ли в ПФ по заявлению назначить пенсию по возрасту (мне 64 года) если ранее была назначена пенсия за выслугу лет (список №1-шахтер). За какой год в таком случае будет учитываться средняя зарплата по Украины? Теряется ли в этом случае льготный шахтерский стаж и как?

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 21 лютого 2017

  Добрый день, Александр. Да, вы можете перейти с пенсии за выслугу лет на пенсию возрасту. При переходе с одного вида пенсии на другой будет применяться среднегодовой показатель заработной платы за год, предыдущий году назначения (последнего пересчета) пенсии.

 • Олександр
  Олександр 24 лютого 2017

  Добрый день! Я хотел узнать о "НАЗНАЧЕНИИ" пенсии по возрасту , а не о переходе с одного вида пенсии на другой Если это возможно? Как в данном случае будет учитываться средняя зарплата по Украине? С дня подачи заявления о "НАЗНАЧЕНИИ" пенсии по возрасту.Или уже невозможно произвести такое назначение пенсии.

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 27 лютого 2017

  Добрый день, Александр. Если вам уже была "НАЗНАЧЕНА" пенсия ранее (а вы сказали, что вам была уже назначена пенсия за выслугу лет), то в вашем случае возможен только переход с одного вида пенсии на другой, а не "НАЗНАЧЕНИЕ".

 • Світлана
  Світлана 15 жовтня 2017

  Доброго вечора! Я вчитель 53 років з педагогічним стажем 35 років, в 2016 році оформила пенсію за вислугою років, не працюю. Отримую 2300 грн. Чи можна буде в 55 років оформити пенсію за віком? Чи буде в мене пенсія більше ніж зараз в майбутньому? Може варто шукати роботу до 60 років? Дякую за відповідь.

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 19 жовтня 2017

  Доброго дня.
  Пенсію за віком ви зможете оформити не раніше 60 років. Звичайно краще знайти роботу з офіційною зарплатою (плюс ще і в тому, що в додаток до пенсії ви будете отримувати ЗП), але не всім вдається. В любому випадку будуть проводити індексацію пенсії, тому її розмір буде збільшуватись, але не набагато.

 • Наталія
  Наталія 18 жовтня 2017

  Добрий вечір! Я медичний працівник, 57 років, 40 років медичного стажу. В 2011 році оформила пенсію за вислугою років, але після 2 місяців її отримання відмовилась від неї, так як повернулась на свою посаду. Розмір пенсії був 1200 гр. В серпні 2018 року мені час виходити на пенсію за віком (58р 6м). Я тепер вже не матиму права на отримання одноразової виплати при виході на пенсію за віком? Як надалі буде проводитись нарахування пенсії за віком чи це буде перехід з одного виду пенсії на інший? Що буде враховуватись? Дякую.

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 19 жовтня 2017

  Доброго дня.
  Права на одноразову виплату ви вже не матимете. Зараз вам проведуть "осучаснення". В серпні 2018 року ви можете оформити перехід на пенсію за віком. При цьому візьмуть всю ЗП після 2000 року і за вашим бажанням за 60 мцісяців до 2000 року, але середній показник ЗП залишать той, що був при "осучасненні".

 • Мирослава
  Мирослава 19 жовтня 2017

  Доброго дня! Скажіть будь ласка чи переглядався розмір пенсії за вислугу років за новою пенсійною реформою? Я медик, маю 26 років страхового стажу, пенсія - 1429 грн. Дякую!

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 26 жовтня 2017

  Доброго дня.
  Пенсії за вислугу років осучаснювали, але не факт, що після осучаснення її розмір зміниться.

 • Тетяна
  Тетяна 26 жовтня 2017

  Доброго дня! Мені 52 роки і я маю педагогічний стаж 29 років. Згідно нової пенсійної реформи скасовується пенсія за вислугою років для педагогів. Це стосується тих, хто в майбутньому мав би на неї претендувати, чи й тих, у кого вже є таке право? Чи буде в мене право оформити пенсію за вислугою років після 1 січня 2018 року?

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 27 жовтня 2017

  Доброго дня.
  Якщо на момент вступу в дію нового закону у вас є право на пенсію за вислугу років, то воно залишається у вас.

 • Лариса
  Лариса 19 грудня 2017

  Доброго дня. Мені 53 роки. Я маю 27 років пед. стажу і 34 загального. Зараз я маю право на пенсію за вислугу років. Чи збережеться це право в наступному році після вступу в дію нового пенсійного закону. Де можна знайти прописану цю юридичну норму?

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 28 грудня 2017

  Доброго дня.
  У новому законі прописано:
  "2-1. Особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

 • вікторія
  вікторія 29 серпня 2018

  Доброго дня! Я працюю медичною сестрою анестезисткою з 2003 року.Стаж роботи зараховується рік за два. Чи маю я право йти на пенсію по вислузі років?

 • Для створення коментарів увійдіть або зареєструйтесь