Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Новини

 • Головна
  Головна Тут ви можете знайти всі повідомлення в блозі на сайті.
 • Блогери
  Блогери Пошук вашого улюбленого блогера з цього сайту.

Пенсія після смерті годувальника: кому і скільки

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника часто буває єдиним джерелом доходу сім’ї. Тому після смерті годувальника пристрасті навколо виплати можуть довести родичів померлого аж до суду. Ми звернулися до фахівця, щоб дізнатися: хто і в яких розмірах має право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

– Практика роботи Пенсійного фонду і судів показує: більшість людей чомусь вважають, що годувальником в сім’ї є лише чоловік або батько. І після смерті матері чи дружини люди далеко не відразу звертаються за призначенням пенсії. То хто ж за законом є годувальником?

– Годувальником у сім’ї може бути визнаний і чоловік, і дружина, і батько, і мати, і повнолітні діти. Все залежить від конкретної ситуації: хто в кого був на утриманні. Наприклад, може бути так, що чоловік отримує невелику пенсію по інвалідності, і після смерті дружини йому вигідніше оформити пенсію у зв’язку з втратою годувальника, яким буде визнано його дружину.

– Побутує також думка, що утриманцями, тобто претендентами на отримання пенсії годувальника, є лише діти.

– Це неправильна думка. Утриманцями є і діти, і чоловік,і дружина, батько й мати, якщо вони – пенсіонери чи інваліди і їх пенсія менша від пенсії годувальника. Утриманцями можуть бути визнаними навіть брат чи сестра померлого, якщо вони не працюють і після смерті годувальника починають утримувати його дитину, молодшу 8 років.

– Отже працюючий дорослий в жодному разі не може отримувати пенсію годувальника?

– Ні.

– Тобто дружина працездатного віку не може отримувати пенсію у разі загибелі чи смерті чоловіка?

– Вона буде отримувати пенсію як мати його дітей, на дітей. Якщо дитині менше 8 років і вдова не працює, пенсія в розмірі 100% пенсії за віком померлого годувальника виплачуватиметься на всіх утриманців. Після того, як дитині виповнюється 8 років, пенсія – 50% пенсії годувальника – виплачується тільки на дитину. Так само, якщо помирає мати і з дітьми залишається батько.

– Дід чи баба можуть претендувати на пенсію свого померлого онука, якщо він їх утримував за життя?

– Ні, не можуть. Дід і баба можуть отримувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника тільки тоді, коли вони доглядають дитину померлого годувальника. При цьому дід чи баба не повинні працювати, а дитина має бути молодшою 8 років.

– А якщо дід чи баба жили в сім’ї свого сина, що загинув, вони можуть разом з невісткою і онуками претендувати на пенсію годувальника?

– Теоретично можуть. Але на практиці так розпорошувати пенсію доцільно лише тоді, коли її розмір достатньо великий. Адже на двох і більше непрацездатних членів сім’ї виплачується 100% пенсії за віком померлого годувальника, на одного – 50%.

– За життя у годувальника може бути не одна, а кілька сімей. І коли він помирає, починається боротьба за його пенсію між дружинами і дітьми від різних шлюбів.

– Справді, такі ситуації доволі поширені. Проблеми виникають тоді, коли люди фактично живуть нарізно, а юридично не розлучені, коли чоловік живе з жінкою, але не всиновлює її дітей.

– Давайте розбиратися по порядку. Усиновлені діти мають право на пенсію годувальника?

– Мають, так само, як рідні діти.

–Навіть, якщо усиновлені в одній сім’ї, а рідні – в іншій?

– Усі рідні, і всі офіційно всиновлені діти померлого, скільки б їх не було, мають право на частку його пенсії. При цьому 100% пенсії годувальника ділиться між ними. Більше того, пенсію годувальника може отримувати й пасинок з падчеркою, якщо вони не одержують аліментів від свого рідного батька. Щоправда, вони повинні довести, що жили з померлим в одній сім’ї.

– Усиновити можуть і дітей, які отримують пенсію померлого годувальника. Після цього їм припиняється виплата пенсії?

– Ні в якому разі. Усиновлені діти будуть отримувати пенсію до свого повноліття, незалежно від матеріального стану їх нових батьків.

– А якщо і в першій, і в другій сім’ї годувальника діти до 8 років, то й обидві дружини матимуть право на свою частку?

– Виходить, що так. Але повторюю: скільки б не було утриманців, на всіх нараховується лише 100% пенсії за віком померлого годувальника. Ці 100% діляться на кількість утриманців.

– Трапляється, що мати дітей, які отримують пенсію годувальника, сама стає пенсіонеркою – за віком чи по інвалідності. Чи може вона в такому разі теж претендувати на пенсію годувальника?

– Якщо частка від пенсії годувальника забезпечуватиме вдові більший дохід, ніж її особиста пенсія, вона може звернутися у Пенсійний фонд, і їй офіційно виділять частку з пенсії годувальника. Наприклад, якщо вдова отримує свої півтори тисячі, а пенсія годувальника 6 тисяч, дітям виділять 4, а вдові-пенсіонерці – 2 тисячі гривень.

– Діти теж можуть розділити між собою пенсію?

– Звичайно. Ситуації можуть бути різні. Наприклад, хтось з дітей переїхав на навчання в інше місто, став студентом стаціонару. Отже правом на отримання пенсії годувальника може користуватися до закінчення вузу. За бажання така дитина може вимагати виділення йому його частки пенсії. Так само, як і інвалід дитинства, якому виповнилося 18 років. Все робиться просто: варто лише звернутися до фонду.

– Тобто фактично, під час виділення часток пенсії ніяких підстав для судових спорів немає?

– Немає. Але люди звертаються у суди: одним здається, що вони мають право на більшу частку, інші взагалі доводять своє право на пенсію годувальника.

– Тобто доводять, що були утриманцями?

– Що були утриманцями або одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів для існування.

– А що, тут є якась принципова різниця?

– Людина може не мати абсолютно своїх власних доходів і тоді є повним утриманцем, а може мати якісь невеличкі, які не є для неї основним джерелом засобів для існування. От і вся різниця.

– Як же можна довести факт утримання? Це ж дуже інтимна справа.

– Це робить суд на основі відповідних довідок. Хоча зараз процедура спростилася: достатньо надати довідку про сумісне проживання з ЖЕКу.

– Та ж хіба ЖЕК знає, з ким живе людина? Подружжя може жити нарізно, не розлучаючись, а потім дружина починає претендувати на пенсію померлого чоловіка, якого вона роками не бачила?

– ЖЕК або орган місцевого самоврядування, наприклад, сільрада, вповноважений видавати такі довідки, значить повинен знати. А якщо жінка, що жила окремо від чоловіка, доведе, що він її таки утримував, вона матиме його пенсію. Дуже часто пенсію отримує саме офіційна дружина, а не так звана співмешканка. На це й потрібен суд.

– З якого часу і на який період призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника?

– Все залежить від того, коли подано заяву на призначення цієї пенсії. Якщо заява надійшла до Пенсійного фонду протягом 12 місяців після смерті годувальника, виплата призначається з наступного дня після його смерті. Якщо ж 12 місяців минуло, пенсія призначається з дня подачі заяви. При цьому утриманці, які досягли пенсійного віку, отримують її довічно, інші ж особи лише доти, доки за законом вважаються непрацездатними.

P.S. Подробиці про виплату пенсій у зв’язку з втратою годувальника викладено в законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

Схожі записи

Коментарі

 • Сергій
  Сергій 27 жовтня 2016

  Доброго дня. У мене таке питання: на початку цього місяця я втратив батька. Він отримував пенсію державного службовця, був інвалідом 2 групи. Коли моя мати (пенсіонерка) звернулася до місцевого управління пенсійного фонду з приводу переходу на батькову пенсію, їй відмовили, сказавши, що це була спец. пенсія, і в 2015 році відмінили перехід на державну пенсію , осіб, що втратили годувальника. Дайте відповідь, чи дійсно це так.

 • Для створення коментарів увійдіть або зареєструйтесь