Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Куди звертатися за оформленням пенсії: підготовчий етап

 • 14217
 • Версія для друку
 •  

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії:

 • непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов'язково звертатися особисто. Ви маєте право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення;
 • для тих громадян, що ще працюють передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням, працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

УВАГА! Уповноважена посадова особа підприємства, установи, організації, де працює пенсіонер, зобов'язана:

 • не пізніше місяця до дня досягнення працівником пенсійного віку письмово повідомити його про виникнення права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах;
 • у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформити необхідні документи і направити їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або за місцем проживання (реєстрації) особи;
 • у разі необхідності надати допомогу щодо одержання відсутніх у особи документів для призначення пенсії.

Знайте!
Обов'язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов'язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України.

Разом з тим, обов'язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначений. Тому обов'язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

Що робити, якщо збирати необхідні документи майбутньому пенсіонеру доводиться самостійно?

 • З'ясуйте – чи маєте Ви право на пенсію
 • Почніть готувати пакет необхідних документів:
  1. ретельно вивчіть свою трудову книжку, простежте, що б всі записи були зроблені у відповідності з правилами;
  2. визначте періоди самої максимальної зарплати за будь-які 60 місяців роботи, які йдуть підряд;
  3. з'ясуйте адресу районного управління Пенсійного фонду за місцем Вашого проживання (реєстрації);

НАГАДУЄМО!
В містах (районах міст) - обласних центрах організація прийому та обслуговування громадян органами Пенсійного фонду України здійснюється за принципом "єдиного вікна".

В інших територіальних управліннях Пенсійного фонду України прийом та обслуговування громадян здійснюється дільничними інспекторами з пенсійних питань за місцем вашого проживання (реєстрації).

 • зверніться до працівників Пенсійного фонду, щоб з'ясувати всі нюанси, які можуть вплинути на оформлення, нарахування і розмір вашої пенсії заздалегідь, і в разі виникнення будь-яких проблем у вас буде час та можливість вирішити їх своєчасно. 
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)
Підрозділ "Пам'ятки"