Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Соціальні допомоги відповідно до Закону "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам". Державні соціальні допомоги особам, які не мають права на пенсію

 • 15210
 • Версія для друку
 •  

Відповідно до Закону "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" (далі - Закон) призначають:

 • державні соціальні допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам;
 • державна соціальна допомога на догляд.

 

Державні соціальні допомоги особам, які не мають права на пенсію

Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам призначається і виплачується (стаття 2 Закону):

 • громадянам України, які постійно мешкають на території України;
 • іноземцям та особам без громадянства, які переселилися з інших держав на постійне проживання в Україні, та особам, які одержали статус біженця.

Право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам має особа, яка (стаття 4 Закону):

Малозабезпеченими особами, які мають право на державну соціальну допомогу, є ті, особи у кого середньомісячний сукупний дохід за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, не перевищує прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність.

 

Вік жінок, які набувають право на соціальну допомогу

Вік набуття права
на соціальну допомогу
Дата народження

58 років

до 30.09.1953 включно

58 років 6 місяців

з 1.09.1953 по 31.03.1954

59 років

з 1.04.1954 по 30.09.1954

59 років 6 місяців

з 1.09.1954 по 31.03.1955

60 років

з 1.04.1955 по 30.09.1955

60 років 6 місяців

з 1.09.1955 по 31.03.1956

61 рік

з 1.04.1956 по 30.09.1956

61 рік 6 місяців

з 1.09.1956 по 31.03.1957

62 роки

з 1.04.1957 по 30.09.1957

62 роки 6 місяців

з 1.09.1957 по 31.03.1958

63 роки

з 1.04.1958 по 31.12.1958

Призначення і виплата державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам здійснюються згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, що не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженим Постановою КМУ від 2.04.2005 р. № 261.

Особам, які отримують пенсію по інвалідності або державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства (чи мають право на їхнє призначення), за бажанням замість зазначених виплат може бути призначена соціальна допомога, відповідно до Закону.

Для визначення права на соціальну допомогу для осіб, які втратили працездатність, застосовується прожитковий мінімум, для осіб які втратили працездатність, встановлений на дату звернення по допомогу законом про Державний бюджет на відповідний рік.

Соціальна допомога встановлюється, у відсотках до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 

Розміри державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам

Категорії отримувачівРозміри допомоги у відсотках до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

інвалідам I групи, жінкам, яким присвоєно звання «Мати-героїня»

100%

інвалідам II групи

80%

інвалідам III групи

60%

священнослужителям, церковнослужителям та особам, які протягом не менше десяти років до набрання чинності Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» обіймали виборні або за призначенням посади у релігійних організаціях, офіційно визнаних в Україні і легалізованих відповідно до законодавства, за наявності архівних документів відповідних державних органів і релігійних організацій або інформації від свідків, що підтверджують факт такої роботи

50%

чоловікам, які досягли віку 63 років, жінкам — 58 років

30%

 

У разі збільшення прожиткового мінімуму перерахунок соціальної допомоги здійснюється з дати, з якої встановлений новий розмір прожиткового мінімуму.

Для призначення соціальної допомоги особи повинні подати до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) такі документи:

 • Заяву за формою, затвердженою наказом Мінпраці, за пред'явлення паспорта, трудової книжки та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера Єдиного державного реєстру фізичних осіб;
 • Декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена родини) за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, за формою, затвердженою Наказом Мінпраці від 22.07.2003 р. №204;
 • Копію рішення про встановлення опіки (у разі визнання особи недієздатною);
 • Копію посвідчення біженця або тимчасового посвідчення на постійне проживання;
 • Довідку про склад родини, видану уповноваженим органом за місцем проживання, зокрема органом місцевого самоврядування.

Органи праці та соціального захисту населення в разі необхідності додають до заяви витяг з акта огляду, який отримали від медико-соціальної експертної комісії (надалі — МСЕК).

Державна соціальна допомога призначається від дня звернення щодо про її призначення (частина 1 статті 5 Закону)).

Особам які досягли пенсійного віку, визначеного Законом допомога призначається у визначені строки.

 

Строки призначення державної соціальної допомоги

УмовиЗ якого дня призначається допомогаНа який термін призначається допомога

Якщо звернення по соціальну допомогу відбулося не пізніше трьох місяців

від дня досягнення чоловіками 63 років, жінками — 58 років

від дня досягнення чоловіками 63 років, жінками — 58 років

призначається довічно

встановлення інвалідності

від дня визнання МСЕК осіб інвалідами.

на весь час інвалідності, встановленої МСЕК

У разі зміни групи інвалідності соціальна допомога у новому розмірі призначається:

 • від дня зміни групи інвалідності, якщо така зміна призведе до збільшення розміру;
 • з місяця, наступного за тим, в якому встановлено нову групу інвалідності, — у разі зменшення розміру допомоги.

Перерахунок розміру соціальної допомоги у зв'язку зі зміною групи інвалідності органи праці та соціального захисту населення здійснюють на підставі виписки з акта огляду в МСЕК без подання заяви одержувачем.

У разі смерті одержувача державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, особам які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної суми державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, встановленому на день смерті одержувача цієї допомоги (стаття 12 Закону).

Допомога на поховання, не витребувана своєчасно без поважних причин, виплачується не пізніше дванадцяти місяців після смерті одержувача державної соціальної допомоги.

Приклад

Чи має право на пенсію жінка, яка все життя прожила у селі, ніде не працювала?

На пенсію права вона не має, але має право на виплату державної соціальної допомоги замість пенсії, яка призначається відповідно до норм Закону «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам».

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Схожі матеріали