Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Обмеження виплати пенсії науковцям

  • 14490
  • Версія для друку
  •  

Пенсія, призначена особам відповідно до статті ст. 37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Пенсія, призначена особі після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

УВАГА!
Тимчасово! У період з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах (крім випадків, передбачених першим та другим реченнями цієї частини) пенсії, призначені відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і статті 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" розмір якої перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 1968,00 грн. (1312,00 грн. х 1,5), виплачується в розмірі 85 % призначеного розміру, але не менше 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність – 1968,00 грн. Після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється у розмірі, обчисленому відповідно до  України «Про наукову і науково-технічну діяльність». (ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і стаття 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" у редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»)

Категорії пенсіонерів, на яких не поширюються обмеження у виплаті пенсій (на будь - якій роботі вони будуть отримувати призначену пенсію в повному обсязі):

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, у період по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Приклади

1. З квітня 2011 року особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”. По даний час продовжує працювати на науковій посаді на умовах контракту. Як буде виплачуватися пенсія  з 1 квітня 2015 року?

Ст. 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” в редакції, чинній з 1 квітня 2015 року, передбачено, що пенсія, призначена особі відповідно цієї статті (крімосіб, які мають право на виплату пенсії в повному обсязі), в період роботи, зокрема на науковій посаді, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон).

Згідно зі статтею 47 Закону, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, під час роботи особи на інших посадах/роботах, в тому числі на науковій посаді, пенсія, призначена відповідно до цієї статті (крімосіб, які мають право на виплату пенсії в повному обсязі), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати її призначення.

Зважаючи на викладене, з 1 квітня 2015 року у період роботи на науковій посаді пенсія виплачується в розмірі 85 відсотків від її розміру, обчисленого відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Розмір пенсійної виплати після застосування зазначеного порядку не може бути нижче 1423,50 грн.

Виплата пенсій науковим працівникам здійснюється за рахунок різних джерел фінансування. 

Джерела фінансування пенсій науковцям

Категорії наукових працівниківза рахунок коштів Пенсійного фонду УкраїниЗа рахунок інших джерел

для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації

частина пенсії, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

Частина пенсії, що перевищує розмір пенсії із солідарної системи за рахунок коштів державного бюджету

для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації

50% частини пенсії, що перевищує розмір пенсії із солідарної системи за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, 50% частини пенсії, що перевищує розмір пенсії із солідарної системи з рахунок коштів державного бюджету

для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації

за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Пенсія, призначена відповідно до статті 24 Закону і статті 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах, які дають право на призначення такої пенсії виплачується в розмірі, обчисленому згідно із Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до Закону.

Дострокові пенсію науковим (науково-педагогічним) працівникам (до 01.01.2015) призначались:

З 1 січня 2015 року скасовано можливість виходу на пенсію достроково за півтора року до досягнення пенсійного віку, якщо людина звільняється у зв'язку із скороченням штатів або за станом здоров'я та особам, які вивільняються у зв'язку із закриттям ЧАЕС (Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 – VІІІ).

При цьому виплата раніше призначених пенсій продовжується!!!

Дострокові пенсії, призначені до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 – VІІІ, працюючим пенсіонерам не виплачується (п.6 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 – VІІІ).

Приклад

Чи матиме право на подальше отримання наукової пенсії чоловік, якому у листопаді 2012 року призначено пенсію відповідно до Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність», якщо у лютому 2013 року він влаштувався на наукову посаду?

Статтею 24 Закону про наукову діяльність передбачено, що пенсія, призначена згідно зі ст. 24 цього Закону, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених цим Законом, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону про пенсійне страхування, а після звільнення з таких посад — у розмірі, обчисленому згідно з цим Законом.

Враховуючи те, що чоловік, отримуючи наукову пенсію, працевлаштувався на наукову посаду, виплата пенсії з дати працевлаштування має здійснюватися за нормами Закону про пенсійне страхування.

У подальшому при звільненні з наукової посади після надання до органу Пенсійного фонду України документів, що підтверджують таке звільнення, виплату наукової пенсії буде поновлено з дня, наступного за днем звільнення.

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Схожі матеріали