Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Умови призначення пенсій за віком відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”

 • 5638
 • Версія для друку
 •  

З 1 січня 2016 року пенсії по спецзаконах призначаються на загальних умовах, тобто за нормами єдиного закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (Закон України «Про пенсійне забезпечення» у редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»)
Виплата раніше призначених «спецпенсій» буде здійснюватись за умовами, що діяли до набрання чинності цього закону

Пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи (вислуги років) здійснюється відповідно до норм Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі - Закон).

Згідно Закону призначаються пенсії:

 • за віком;
 • по інвалідності;
 • у зв'язку з втратою годувальника.

Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається після досягнення (частина 2 статті 37 Закону):

Право на призначення такої пенсії особи набувають:

 • за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі;
 • за наявності стажу наукової роботи не менш як:
  • 20 років для чоловіка;
  • 15 років для жінки.

До досягнення 62-річного віку право на пенсію за віком мають чоловіки, 1955 року народження та старші, після досягнення ними певного віку).

Вік виходу на пенсію чоловіків – науковців

Вік виходу на пенсію Дата народження

60 років

які народилися по 31.12.1952 р.

60 років шести місяців

які народилися з 1.01 по 31.12.1953 р.

61 року

які народилися з 1.01 по 31.12.1954 р.

61 року шести місяців

які народилися з 1.01 по 31.12.1955 р.

 

Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників установ, організацій, підприємств, вищих навчальних закладів, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 37 Закону, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 31 і 32 цього Закону.

Право на призначення наукових пенсій відповідно до Закону поширюється на осіб яким вже була призначена наукова пенсія, до набрання чинності Законом та інших наукових працівників.

Особи на яких поширюється дія наукового Закону

Категорії наукових (науково-педагогічних) працівниківУмови

які на момент звернення за призначенням пенсії працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності

 • наявності стажу наукової роботи, передбачений частиною другою статті 37 Закону;
 • звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника.

які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом

які на момент звернення за призначенням пенсії працюють наукових установах та організаціях недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно із цим Законом, недержавних вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, що діють відповідно до Закону "Про вищу освіту", міжнародних наукових організацій, відкритих на території України відповідно до міжнародних договорів, установчі документи яких затверджено Кабінетом Міністрів України, а також на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ і вищих навчальних закладів, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР та інших республік СРСР.

 За винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), що укладений після досягнення пенсійного віку.

Науковий (науково-педагогічний) працівник, звільнений у зв'язку із засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, позбавляється права на одержання пенсії, передбаченого ст. 37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

У таких випадках пенсія науковим (науково-педагогічним) працівникам призначається на загальних підставах, тобто відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Схожі матеріали