Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Умови призначення (набуття права) пенсій за Законом «Про державну службу»

 • 31466
 • Версія для друку
 •  

Державна служба в Україні – це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті, щодо практичного виконання завдань і функцій держави (стаття 1 Закону "Про державну службу" (далі - Закон)).

Увага! З 1 травня 2016 року вступив в силу новий Закон України № 889-19 від 10.12.2015 р. «Про державну службу»

За Законом призначаються пенсії:

 • за віком;
 • по інвалідності;
 • по втраті годувальника.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-V-III, що набув чинності з 1 травня 2016 року, державні службовці, які на день набрання чинності цим законом обіймають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону України «Про державну службу», мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 «старого» закону в порядку, визначеному для осіб, які мають не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності новим Законом мають не менше, як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 «старого» закону України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 цього «старого» закону в порядку, визначеному для осіб, які мають не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пенсії по інвалідності та у разі втрати годувальника, а також пенсії за віком, особам, які не мають права на призначення пенсії відповідно до зазначеної статті, призначаються згідно з нормами Закону про пенсійне страхування.

Право на призначення пенсії державного службовця мають (стаття 37 Закону):

 • чоловіки, які досягли 62-річного віку;
 • жінки, які досягли загальновстановленого пенсійного віку;

До досягнення 62-річного віку право на пенсію за віком мають державні службовці-чоловіки 1955 року народження і старші, після досягнення ними певного віку.

Вік виходу на пенсію чоловіків-держслужбовців

Вік виходу на пенсіюДата народження

60 років

по 31.12.1952р.

60 років 6 місяців

з 1.01 по 31.12.1953р.

61 року

з 1.01 по 31.12.1954р.

61 року 6 місяців

з 1.01 по 31.12.1955р.

Право на пенсію державного службовця набувається за умов наявності:
 • страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі
 • стажу державної служби не менше 10 років на посадах, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України (за умови, що на день досягнення пенсійного віку вони працювали на посадах державної служби);
 • не менше 20 років стажу роботи на посадах визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, тобто посадах, віднесених до категорії посад державних службовців (незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку).

Посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби визначено Порядком обчислення стажу державної служби (Постанова КМУ від 25.03.2016р. №229 "Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби").

Державний службовець може бути позбавлений права на одержання пенсії, передбаченої Законом у разі звільнення з державної служби:

 • у зв'язку з засудженням за умисне кримінальне правопорушення, вчинене з використанням свого посадового становища;
 • або притягненням до відповідальності за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, пов'язаного з порушенням обмежень, передбачених статтями 6 -10 Закону "Про засади запобігання і протидії корупції".

В таких випадках пенсія державному службовцю призначається на загальних підставах: на умовах та у розмірі передбачених Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Дострокові пенсію державним службовцям (до 01.01.2015) призначались:

З 1 січня 2015 року скасовано можливість виходу на пенсію достроково за півтора року до досягнення пенсійного віку, якщо людина звільняється у зв'язку із скороченням штатів або за станом здоров'я та особам, які вивільняються у зв'язку із закриттям ЧАЕС (Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 – VІІІ).

При цьому виплата раніше призначених пенсій продовжується!!!

Дострокові пенсії, призначені до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 – VІІІ, працюючим пенсіонерам не виплачується (п.6 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 – VІІІ).

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)