Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Калькулятор
недержавної пенсії

Особливості призначення та виплати пенсій за віком

 • 37049
 • Версія для друку
 •  

 Існують такі особливості призначення та виплати пенсій за віком:

 • Жінкам, які народилися у період до 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), у розмірі 2,5% за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

 • Якщо чоловік або жінка виявили бажання продовжувати працювати після досягнення пенсійного віку, а пенсію отримувати з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається:

  • з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії;
  • з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до визначеної Законом формули, на такий відсоток:
   ВідсотокЗа який період
   на 0,5% за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців
   на 0,75% за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців
   При цьому підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу не здійснюється.
Приклади

Пунктом 13 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено зараховувати до стажу роботи одному з батьків час догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею 12-річного віку.

Отже, період догляду за потерпілою дитиною може бути зарахований до страхового стажу одному з батьків, який не працював та доглядав таку дитину до досягнення нею 12-річного віку, якщо такий догляд відбувався до 1 січня 2004 р.
Підстав для зарахування до страхового стажу часу догляду за такою дитиною після 1 січня 2004 р. немає, оскільки такі батьки не є застрахованими особами та за них у цей час ніхто не сплачував внесків до Пенсійного фонду.

Жінка народилася 25 вересня 1957 року

За статтею 26 Закону, її пенсійний вік – 56 років, тобто збільшений на один рік. Припустимо, що розмір її пенсії, обчислений від заробітку і стажу (стаття 27 Закону), становить 1254 грн. Її пенсію підвищено на 5%, тобто розмір щомісячного підвищення дорівнює 62,70 грн.

Жінка народилася 25.04.1961 року

Якщо жінка, яка народилася 25.04.1961 року, піде на пенсію при досягненні 60-річного віку, то її пенсія буде підвищена на 25%.

У грудні 2014 року жінці виповниться 55 років, вона не працює, має 32 роки стажу.

Тобто жінка народилась у грудні 1959 року. У цьому разі право виходу на пенсію за віком у неї виникне після досягнення віку 58 років 6 місяців

У серпні 2013 року жінці виповнилось 55 років.

Тобто жінка народилась у серпні 1958 року. У цьому разі право виходу на пенсію за віком у неї виникне після досягнення віку 57 років.

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)