Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Блоги

 • Головна
  Головна Тут ви можете знайти всі повідомлення в блозі на сайті.
 • Блогери
  Блогери Пошук вашого улюбленого блогера з цього сайту.

Трудовий і страховий стаж

Так все ж таки трудовий чи страховий стаж?

Чи є між ними різниця? Різниця є. Нажаль ці поняття українці часто плутають і не розуміють, чим відрізняється страховий стаж від трудового.

Отже, спробуємо роз’яснити різницю.

Трудовий стаж - це періоди офіційної роботи, які підтверджуються записами в трудовій книжці.

Страховий стаж - це той період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.

А тепер запам’ятайте! З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж!

Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.

Тобто, починаючи з 1 січня 2004 року, трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Ваш роботодавець може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.

Як же перевірити, чи нараховується вам страховий стаж?

Дуже просто! Всі дані про страховий стаж, починаючи з липня 2000 року, містяться в системі персоніфікованого обліку. Ви можете отримати ці данні трьома способами:

Перший спосіб. Прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Якщо маєте при собі ці два документи, фахівці за декілька хвилин видрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви зможете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки за вас сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць. Якщо у потрібних графах нулі, це тривожний сигнал. Роботодавець щось робить не так.

Другий спосіб. Скористатися інформаційним кіоском, який розташований майже в кожному відділення Пенсійного фонду. Ви підносите до нього Свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (його вам мали видати на першій роботі), машина зчитує штрих-код і за декілька секунд видає на екран потрібну інформацію.

Третій спосіб. Я вважаю, самий зручний, якщо звичайно ви маєте вдома комп’ютер. Можна зареєструватись на електронному порталі Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.uaі кожного місяця, не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам страховий стаж. Що для цього потрібно і як це зробити детально розписано в статті «Що таке «Виписка з системи персоніфікованого обліку (Форма ОК-5)» та як її отримати»

Що входить до страхового стажу

До страхового стажу входять наступні періоди:

 •  трудовий стаж до 1 січня 2004 року
 •  періоди навчання у вищому/середньо-спеціальному навчальному закладі, в училищах і на курсах підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною формою навчання  до 1 січня 2004 р
 •  з 1 січня 2004 року  періоди офіційної роботи, але за умови обов’язкової сплати вами або вашим роботодавцем страхових внесків
 • період військової строкової служби
 • період перебування на фронті чи участь у бойових діях
 • періоди догляду за дитиною до 3-х років
 • періоди догляду за інвалідом I групи, за дитиною-інвалідом до 16-ти років
 • перебування на обліку в центрі зайнятості

А як бути з тими, хто на півставки чи на чверть ставки? Місяць роботи – це місяць стажу чи лише 10 днів?

Для того, щоб до страхового стажу зарахували повний місяць, потрібно сплатити хоча б мінімальний страховий внесок. А мінімальний страховий внесок можна сплатити тільки тоді, коли ви заробляєте хоча б мінімальну заробітну плату. Ось так!

Страховий стаж можна купити

Щоб офіційно придбати страховий стаж, потрібно прийти до податкової і заявити, що хочете укласти договір про добровільну сплату страхового внеску.

Орієнтовний розмір внеску буде складати 37%  від мінімальної заробітної плати, яка на сьогоднішній день складає 1218 грн, тобто приблизно 450 гривень. Сплачувати потрібно кожного місяця не пізніше 20 числа.

«Купувати» страховий стаж можуть майже всі:

 • студенти, яким після 1 січня 2004 року навчання не зараховується до страхового стажу, але які не хочуть втрачати ці роки
 • безробітні, які і не працюють, і не перебувають на обліку у Центрі зайнятості
 • люди, які працюють неофіційно і отримують зарплату в конвертах
 • заробітчани

Але якщо Ви офіційно працевлаштовані, Ви не зможете самостійно платити страхові внески. Це повинен робити Ваш роботодавець!

 

 

Коментарі

 • Андрій
  Андрій 01 жовтня 2016

  02.07.1992-24.11.2017- робота гірничим майстром Павлоградвугілля

 • Светлана Александровна
  Светлана Александровна 08 грудня 2016

  правильно ли я поняла из вашей статьи, что записи в трудовой книжке с 01.06.1975года и беспрерывно до 12.12 1995года составляют более 20 лет трудового-страхового стажа дают ли эти записи спокойное основание моему мужу через полгода в его 60лет обратиться в ПФ за начислением пенсии или есть основания для переживаний?

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 09 грудня 2016

  Добрый день, Светлана Александровна.
  Да, по Закону Украины "Об общеобязательном государственном социальном страховании" право на пенсию по возрасту имеют граждане, у которых страховой стаж не менее 15 лет и которые достигли возраста 60 лет. У вашего мужа в 60 лет наступит право на назначение пенсии по возрасту, но для назначения пенсии по возрасту в размере минимальной пенсии необходим страховой стаж для мужчин не менее 35 лет.

 • Светлана Александровна
  Светлана Александровна 09 грудня 2016

  Добрий день, Юлия!Помогите разобраться!В трудовой книжке мужа с 01.06.1975года и беспрерывно до 12.12 1995года составляют более 20 лет трудового-страхового стажа . Неужели ни на какой размер социальной помощи от государства мужу при его стаже не расчитывать? потому что через полгода мужу исполняется 60 лет и мы собирались обратиться в ПФ ,ничего не будет? Спасибо!

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 09 грудня 2016

  Светлана Александровна, 20 лет страхового стажа достаточно для назначения пенсии, просто ее размер возможно будет меньше минимальной.

 • Светлана Александровна
  Светлана Александровна 10 грудня 2016

  Спасибо,я очень тронута Вашим вниманием,Правда, спасибо, я даже не ожидала получить ответ.Терпения Вам и здоровья!
  И дай нам Бог мудрости, и чувства ответственности всем нам, президенту, парламенту и правительству при принятии решений, которые влияют на жизни людей.

 • наталья
  наталья 07 січня 2017

  Я продолжаю работать,хотя и на пенсии, еще и по-совместительству.Насколько это выгодно мне,работающей пенсионерке?Причем все налоги мои работодатели платят исправно.

 • Pensia.ua
  Pensia.ua 10 січня 2017

  Добрый день, Наталья.
  Если у вас хорошая зарплата, то через полных 24 месяца работы после назначения (последнего перерасчета пенсии) вы можете сделать перерасчет пенсии работающего пенсионера с учетом зарплаты и страхового стажа. При этом при перерасчете пенсии берется средняя зарплата за три года (год), предыдущий году назначения (последнего перерасчета) пенсии. Если зарплата была не высокой можно сделать перерасчет только по стажу. Кроме того, если вы проработали какое-то время после назначения (последнего перерасчета) пенсии и уволились, но у вас нет полных 24 месяца страхового стажа, то можно сделать перерасчет пенсии с учетом фактически отработанного страхового стажа.

 • Для створення коментарів увійдіть або зареєструйтесь

Популярні блогери

Юлия Солнечная
18 блог(ів)
Майя Орел
7 блог(ів)
Олексій
1 блог(ів)

Архів блогів