Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Пенсія: запитання і відповіді

  • 15 березня 2016
  •   ПФУ
  • 0
    1797
  • Версія для друку
  •  
Пенсія: запитання і відповіді

Фахівці з пенсійного забезпечення відповідають на найбільш популярні запитання

Мені призначено пенсію за віком у 57 років. Стаж роботи становить 39 років і 11 місяців. Останні 16 років, з 1999 року працювала вчителем-логопедом міського відділу освіти в логопедичному пункті при загальноосвітній школі. Для визначення права на грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій за віком відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мені ці 16 років не зарахували. Чи правильно це? Чи є підстави в такому випадку вносити зміни до трудової книжки про роботу в школі?

 Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191. Порядком передбачено, що до страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 (далі – Перелік).

Логопеди, вчителі-логопеди, які працюють в міських (районних) відділах освіти Переліком не передбачені. Зазначений період роботи до стажу роботи, що дає на право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, не зараховується.

До трудової книжки записи про прийняття/звільнення з роботи (посади), переведення на іншу постійну роботу мають вноситись з дотриманням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, після видання наказу  і повинні точно відповідати тексту наказу.

У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, тобто невідповідності запису в трудовій книжці тексту наказу, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис.

Якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний запис, ліквідоване, відповідний запис робиться правонаступником і засвідчується печаткою, а в разі його відсутності - вищестоящою організацією, якій було підпорядковане підприємство, а в разі його відсутності - облархівом, держархівом м. Києва.

Враховуючи зазначене, питання наявності підстав для внесення змін до трудової книжки слід вирішувати з урахуванням того, в штаті якої установи Ви працювали: відділу освіти чи в загальноосвітній школі.

 

Мені призначено пенсію відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” в розмірі 80 % від заробітної плати наукового працівника з 1 лютого 2012 року. Пенсія обчислена із заробітної плати, визначеної за період роботи на наукових посадах з 01.02.1986 року по 31.01.1991 року та з 01.07.2000 року по 31 січня 2012 року. Після призначення пенсії я продовжував працювати по строковому трудовому договору на наукових посадах, в тому числі і по сумісництву. Чи маю я право на проведення перерахунку пенсії?

Для проведення перерахунку пенсії  Вам слід надати до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання довідки, підтверджуючі належність займаних посад, в тому числі і за сумісництвом, до наукових, а також довідки про заробітну плату як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

При проведенні перерахунку пенсії буде враховано заробіток на наукових посадах (в тому числі і за сумісництвом) починаючи з 1 липня 2000 року. Крім того, пенсія визначатиметься в розмірі 60 відсотків від заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника. 

 

Я - пенсіонер, отримую пенсію по ІІ групі інвалідності, призначену за нормами Закону України “Про державну службу”. Нещодавно надав до управління Пенсійного фонду України за місцем свого проживання посвідчення “Ветеран військової служби” та трудову книжку із записом про працевлаштування на посаду державного службовця. Як буде виплачуватись моя пенсія?

Однією з умов, за яких призначається пенсія по інвалідності за нормами  статті 37 Закону України “Про державну службу”, є припинення державної служби.

Якщо особа, яка отримує таку пенсію, повертається на державну службу, виплата пенсії по інвалідності за вказаним Законом припиняється до звільнення з роботи.

При цьому, в період роботи на державній службі такій особі призначається пенсія по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і її виплата, здійснюється в повному обсязі (як особі, визнаній інвалідом ІІ групи).

 

В січні 2016 року я звернувся за призначенням пенсії. Чи маю я право відмовитись від зарахування до страхового стажу періоду роботи після 01.07.2000 року з тим, щоб здійснити обчислення пенсії із заробітної плати за період роботи за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року та чи маю я право на застосування положень статті 43 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”?

Визначення розміру пенсії здійснюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон). При цьому, страховий стаж та коефіцієнт страхового стажу обчислюються відповідно до статей 24, 25 Закону, заробітна плата враховується за період страхового стажу, визначений статтею 40 Закону.

Так, згідно зі статтею 24 Закону страховий стаж, набутий з 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 року – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом, тобто на підставі записів, проведених у трудовій книжці, або на підставі інших документів, передбачених Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Чинним законодавством не передбачено можливості зарахування чи не зарахування до страхового стажу відповідних періодів за бажанням особи.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 5 частини 1 статті 40 Закону).

З огляду на зазначене та враховуючи положення абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону:

- у випадку, коли за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року у Вас відсутній страховий стаж (Ви не працювали з 01.07.2000 року), то для обчислення пенсії буде враховано заробітну плату лише за будь-яких 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року;

- у випадку, коли за даними системи персоніфікованого обліку тривалість страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року у Вас не менше 60 місяців - підстав для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, немає. Пенсія повинна обчислюватись із заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року на підставі даних системи персоніфікованого обліку;

- у випадку, коли за даними системи персоніфікованого обліку тривалість страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року у Вас менше  60 місяців – для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року на підставі довідки про заробітну плату та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року на підставі даних системи персоніфікованого обліку.

Водночас повідомляємо, що положення статті 43 Закону застосовувались при здійсненні перерахунків пенсій, призначених до 01.01.2004 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

За матеріалами: ПФУ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Схожі матеріали

Рубрики