Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Перерахунок та виплата щомісячного довічного грошового утримання

 • 5556
 • Версія для друку
 •  

Довічне грошове утримання суддям виплачується:

 • органами Пенсійного Фонду України;
 • за рахунок коштів Державного бюджету України.

Умови та порядок перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддів Конституційного Суду України визначаються Кабінетом Міністрів України (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII).

УВАГА! З 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З червня пенсії народним депутатам, міністрам, суддям, прокурорам, митникам, податківцям та іншим чиновникам будуть призначатися відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
(Закон України «Про пенсійне забезпечення» у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII).
Ця норма не стосується науковців та військовослужбовців.
Пенсії, призначені до 1 червня 2015 року, продовжуватимуть виплачувати у раніше встановленому розмірі.
Особам, яким було призначено такі пенсії до 1 червня 2015 року та, які на даний час працюють на посадах, що давали право на пенсію відповідно до вищезазначених законів, після звільнення буде поновлено виплату призначеної пенсії.

З 1 січня 2016 року пенсія державним службовцям та прирівняним до них особам призначається на загальних умовах. (Закон України «Про пенсійне забезпечення» у редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»)
Виплата раніше призначених «спецпенсій» буде здійснюватись за умовами, що діяли до набрання чинності цього закону

УВАГА!
Тимчасово! У період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року діятиме новий порядок виплати пенсій (ст. 20 Закону України «Про статус народного депутата України» у редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»):

 • У період роботи на інших посадах/роботах щомісячне довічне грошове утримання, призначене відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розмір якого перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 1611 грн. (1074,00 грн. х 1,5), виплачується в розмірі 85 % призначеного розміру, але не менше 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність – 1611 грн.
 • Після звільнення з роботи виплата щомісячне довічне грошове утримання поновлюється у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Категорії пенсіонерів, на яких не поширюється дія цієї норми:

Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

 

Виплата  щомісячного довічного утримання, яке було нараховане  у зв'язку з відставкою, припиняється (стаття 139 Закону):

 • у разі припинення відставки судді.

Відставка судді припиняється у разі (стаття 139 Закону):

 • повторного обрання на посаду судді;
 • набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього за вчинення умисного злочину;
 • припинення його громадянства;
 • визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим;
 • його смерті.

У разі припинення відставки судді у зв’язку із набранням законної сили обвинувальним вироком щодо нього за вчинення умисного злочину, пенсія судді нараховується на загальних підставах.

Виплата щомісячного довічного утримання за  минулий  час,  за час  перебування  особи  на  повному державному утриманні,  у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон,  утримання  надміру виплачених  сум  та відрахувань зі щомісячного довічного утримання здійснюється  у  порядку,  передбаченому  Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Постанова правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за № 200/14891 «Про затвердження Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України»).

Приклад

Чи правомірно нараховано пенсію судді, щодо якого набрав законної сили обвинувальний вирок за вчинення умисного злочину, на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"?

Так, рішення правильне.

Оскільки вирок щодо судді набрав законної сили, його відставка припинена, що, згідно норм статті 139 Закону, є підставою для припинення виплати щомісячного довічного грошового утримання, що було нараховане у зв'язку з відставкою.

У зв'язку із чим, пенсія судді нараховується на загальних підставах, згідно норм Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)