Майбутнім пенсіонерам, Пенсіонерам, Консультантам
Самостійний Розрахунок Пенсії
Експрес-аналіз
розміру пенсії
Пенсійний
калькулятор
Калькулятор
недержавної пенсії

Визначення спеціального стажу роботи на журналістських посадах. Призначення дострокових пенсій журналістам

 • 1723
 • Версія для друку
 •  

З 1 січня 2016 року пенсія державним службовцям та прирівняним до них особам призначається на загальних умовах. (Закон України «Про пенсійне забезпечення» у редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»)
Виплата раніше призначених «спецпенсій» буде здійснюватись за умовами, що діяли до набрання чинності цього закону.

Для призначення пенсії журналістам державних (комунальних) засобів масової інформації враховується лише стаж роботи у державних (комунальних) засобах масової інформації, на підставі записів у трудовій книжці.

Якщо засновника (співзасновника) засобу масової інформації неможливо визначити за записами в трудовій книжці чи печаткою, що засвідчує ці записи, підставою для його визначення є довідка органів виконавчої влади та телерадіокомпаній (пункт 3 Порядку обчислення стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років і призначення пенсій журналістам державних і комунальних засобів масової інформації та державних інформаційних агентств, затвердженого постановою КМУ від 15.03.1999 р. № 377 “Про реалізацію статей 14 і 16 Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” ).

Види засобів масової інформації

ВидиЗасновники

державні засоби масової інформації

друковані засоби масової інформації (засіб масової інформації, засновником (співзасновником) якого є орган державної влади, а видавання здійснюється на базі або за участю державної власності та відповідного фінансування з Державного бюджету України).

комунальні засoби масової інформації

це аудіовізуальні чи друковані засоби масової інформації, створені органом місцевого самоврядування, або органом місцевого самоврядування спільно з місцевою державною адміністрацією як засновником (співзасновником) на базі чи за участю комунальної власності та відповідного фінансування з місцевого бюджету.

Якщо засновником засобу масової інформації є інші органи місцевого самоврядування, він не вважається комунальним.

До стажу роботи, що дає право на призначення пенсій журналістам державних і комунальних засобів масової інформації, зараховується:

 • стаж роботи на посадах, зазначених у Переліку посад журналістів державних інформаційних агентств, стаж роботи на яких зараховується для становлення щомісячної надбавки за вислугу років і призначення пенсій, затвердженому постановою КМУ від 15.03.1999 р. № 377;
 • стаж роботи на посадах журналістів державних інформаційних агентств (додаток 1 до постанови КМУ від 15.03.1999 р. № 377);
 • до 1.08.1990 р. - у засобах масової інформації, засновниками яких були партійні, комсомольські та профспілкові організації;
 • до 23.08.1991 р. - у засобах масової інформації, засновниками яких були органи державної влади колишньої УРСР та інших республік СРСР, а також органи державної влади та військові формування колишнього СРСР (додаток 2 до постанови КМУ від 15.03.1999 р. № 377 );
 • з 24.08.1991 р. - у засобах масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є (були) органи державної влади або органи місцевого самоврядування.

Стаж роботи журналіста в державних і комунальних засобах масової інформації, обчислений відповідно до Порядку обчислення стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років і призначення пенсій журналістам державних і комунальних засобів масової інформації та державних інформаційних агентств, затвердженого постановою КМУ від 15.03.1999 р. № 377, зараховується до стажу державної служби (Порядок обчислення стажу державної служби, затвердженим Постановою КМУ від 3.05.1994 р. № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби").

До стажу роботи журналістів, які працювали (працюють) у державних і комунальних засобах масової інформації,включається також час:

 • коли журналіст фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата;
 • відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а у разі, коли дитина потребує домашнього догляду,
 • період додаткової відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною медичним висновком, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку;
 • підвищення кваліфікації з відривом від роботи, якщо до направлення на підвищення кваліфікації та після закінчення навчання журналіст працював у засобі масової інформації;
 • військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях;
 • роботи на посаді диктора державного і комунального засобу масової інформації до 31 грудня 1995 року.

 

Призначення дострокових  пенсій  журналістам

На призначення  дострокової  пенсії  за  віком  відповідно  до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мають право журналісти, або прирівнені до них працівники, у разі:

 • поранення,  контузії,  каліцтва,  одержаних  під час виконання   службових  обов'язків  у  місцях  надзвичайних  подій.

За умови:

 • не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку: для  чоловіків  -  60  років,  для  жінок  -  55 років;
 • за наявності  страхового стажу не менше 25 років - для чоловіків і не менше  20  років  -  для  жінок.
Приклад

Чи має право жінка-журналіст, яка працює у районній газеті 12 років, має загального стажу 35 років, на призначення пенсії відповідно до Закону  “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” при досягненні загальновстановленого пенсійного віку?

Так. При нарахуванні пенсії журналісту державного або комунального засобу масової інформації застосовуються норми, методика та порядок нарахування пенсії державному службовцю.Якщо районна газета, в якій працює особа, відноситься до комунального засобу інформації пенсію буде призначено за нормами Закону "Про державну службу".

Відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби (затвердженим Постановою КМУ від 3 травня 1994 р. № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби") стаж роботи журналіста в державних і комунальних засобах масової інформації, обчислений відповідно до Порядку обчислення стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років і призначення пенсій журналістам державних і комунальних засобів масової інформації та державних інформаційних агентств, затвердженого постановою КМУ від 15.03.1999 р. № 377, зараховується до стажу державної служби.

Тобто, при дотриманні вищезазначених жінка набуде право на призначення пенсії за нормами Закону “Про державну службу”.

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter (або натисніть сюди)

Схожі матеріали